Препоръчително е домакинствата, които имат намерение да използват парно отопление без значение от източника на осигуряване на топлинна енергия (централен или локален) да изберат радиатор алуминиев. За да не бъде голословно и хвърлено просто така във виртуалното пространство подобно твърдение ще представим съответните аргументиращи факти, които са повод именно тези тела да бъдат препоръчани. Пазара по отношение именно на този тип топлопреносители е доста мащабен. Спрямо технически параметри и качества произведените от различни фабрики радиатори от алуминий се различават, но пък в основата си те се приемат като едно емблематично средство, което е в готовност да и осигури нужните удобство, комфорт и уют през зимните месеци.
Защо има разлика в офертите при различните производители
Както при всеки друг алтернативен продукт така и тук се наблюдава закономерна разлика между различните варианти. Логично е такива брандове, които са изключително утвърдени и с висока репутация да бранят позициите си с качествени стоки и една идея по-високи стойности на предлаганите продукти. Но не това е главното, което е причина за разликата в цените. И при алуминиевите се наблюдава така наречената тенденция за нискокачествени материали. Евтини са онези тела, при които се акцентира само на основна суровина. За да бъдат по-устойчиви на натоварване към основния алуминий се добавят допълнителни компоненти, които го правят по – стабилен и износоустойчив. Един от големите проблеми на алуминия е, че не е много устойчив на високо налягане, което предизвиква проблеми в системите за отопление.
Сами се досещате, че подобрените версии ще са по-скъпи като крайно изделие, а евтините са онези, които са с:
– По-тънка дебелина на стените;
– Недостатъчно обогатени от допълващи подсилващи елементи;
– Лесни деформации, които налагат различни ремонти и поправки, а често и подмяна на радиатора с по-добър.
Качества на добрите алуминиеви радиатори
Надеждните и сигурни отоплителни тела са тези, които са изработени от здрави съставки. Алуминиевите радиатори могат да бъдат изненадващо дълголетни стига да съумеете да инвестирате именно в такива, които са оптимално издръжливи на дългогодишна употреба. А това се конкретизира от приоритетните качества, които притежават тези тела като:
– Лекота на крайното изделие
Като цяло самата сплав е от най-леките за изработка на радиатори. Това от своя страна позволява да бъдат използвани като средство за отопляване в различни пространства;
– Дискретен дизайн
Производителите изненадват с креативност по отношение на визията, която придават на отоплителните тела. Елегантни и почти невидими те се адаптират супер дискретно в помещенията и се превръщат в акцент, излъчващ приятна топлина и уют;
– Висока топлопроводимост
Навярно сте чели и в други публикации, че това е един от водещите приоритети, които се взимат предвид при покупка и избор на отоплителни тела. Реално моделите са единствените, които оптимално бързо и коректно успяват да се справят с отопляването именно благодарение на топлопроводимостта, с която се отличават;
– Антикорозивност
Ключов детайл и характеристика на алуминиевите радиатори е това, че те не корозират. По това си свойство метала наистина няма аналог и се възприема като възможно най-предпочитаните спрямо тези си особености. Не се повлиява от различните видове флуиди и дори издържа на течности с доказан химичен състав.
Без топлинно разсейване
До тук изложените свойства на материала определено го нарежда сред приоритетните за изработка на радиатори за отопление. Високоефективни и надеждни, с дълги експлоатационни показатели са част от аргументите, които биха стимулирали все повече клиенти да инвестират в подобни отоплителни решения, посочват от MFUB.
Загубите на топлинна енергия тук са незначителни, тъй като именно високата топлопроводимост е сред най-важните качества, които позволяват за оптималното усвояване и предаване за повишаване температурата на въздуха в помещенията, в които са монтирани.
Краткия анализ на радиаторите от алуминий показва, че има защо да се разчита на продукти, които са с облекчена конструкция, ниски разходи и високи отоплителни мощности.