КЗК разследва „Лукойл България“ за монопол

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е образувала производство срещу компанията „Лукойл България“ за злоупотреба с монополно или господстващо положение. Проверката е по сигнал на друга компания от бранша – „OMV България“. Конкретният повод за сигнала не се уточнява, съобщи БНР. „Лукойл“ отрича да има монопол върху данъчните складове за горива
От OMV са уточнили за медията единствено, че: „подкрепят спазването на законодателството за конкуренцията, което е от съществено значение за здравословната и справедлива бизнес среда“.
От „Лукойл“ засега отказват да коментират проверката. И двете дружества членуват в Българската петролна и газова асоциация, откъдето също се въздържаха от коментар. Техният аргумент е, че става въпрос за търговски спор между две дружества.
Припомняме, че в края на март 2017 г., само дни преди поредните избори у нас, КЗК след едно разследване за еднаквите цени на шестте основни дистрибутори на горива у нас изненада обществеността като прекрати производството срещу тях по обвинението, че са в картелно споразумение за цените.
Антимонополният орган, който преди това уверяваше, че този път разполага с категорични доказателства, че „Лукойл България“, „Еко България“, „Шел България“, „ОМВ България“, „НИС Петрол“ и „Петрол“ са договаряли цените си и ще има наложени глоби, обяви, че не съществуват основания за продължаване на производството срещу тези фирми. Установи само ценови паралелизъм.

Мъск продава акции, за да плати милиарди долари данъци

Милиардерът и шеф на Tesla Илън Мъск трябва да плати повече от 15 млрд. долара данъци през следващите месеци, което вероятно ще е истинската причина да продаде част от акциите си в компанията, пише CNBC.
В обичайния си колоритен стил Мъск пусна анкета сред своите почти 63 милиона последователи в Twitter дали да продаде 10% от акциите си в Tesla. „Напоследък се говори много за използването на нереализираните печалби като средство за избягване на данъци, така че предлагам да продам 10% от акциите си на Tesla“, написа той в социалната мрежа.
Милиардерът обеща да се съобрази с резултатите от допитването, независимо какви са. Последователите му одобриха продажбата с 58% на 42%.

Much is made lately of unrealized gains being a means of tax avoidance, so I propose selling 10% of my Tesla stock.Do you support this?
— Elon Musk (@elonmusk) November 6, 2021

Независимо от резултатите от анкетата, Мъск така или иначе щеше да започне да продава милиони акции през това тримесечие. Причината: задаващото се данъчно задължение от над 15 млрд. долара.
Той получи въпросните акции през 2012 г., като част от план за компенсация. Тъй като той не получава заплата или паричен бонус, богатството му идва от получените акции и печалбите в цената на акциите на Tesla. Наградата за 2012 г. беше 22,8 милиона акции при достигната цена от 6,24 долара за акция. Акциите на Tesla затвориха на 1222,09 долара в петък, което означава, че печалбата му от акциите възлиза на малко под 28 млрд. долара.
Компанията наскоро обяви, че Мъск е теглил заеми, използвайки акциите си като обезпечение. С продажбата милиардерът може да поиска да изплати някои от тези кредитни задължения.
Ако има сериозен спад в цената на обикновените акции на Tesla, милиардерът ще бъде принуден да продава от собствените му ценни книжа, за да плаща вноските си по заеми, ако не разполага с други средства. Всяка подобна продажба може да доведе до допълнително понижаване на цената на обикновените акции на компанията, посочват от производителя на електромобили в съобщение до Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ.
Правата на Мъск върху акциите изтичат през август 2022 г. Но за да ги упражни, милиардерът трябва да плати данък върху печалбата. Те се облагат с най-високата данъчна ставка от 37% плюс 3,8% данък върху инвестициите. Освен това той ще трябва да плати и най-високия данък от 13,3% в Калифорния, тъй като опциите са получени и спечелени най-вече докато Мъск е жител на този щат.
Общата ставка на щатския и федералния данък ще бъде 54,1%. А дължимата сума при настоящата цена на акциите ще бъде 15 млрд. долара. Най-богатите в света не плащали данъци
Макар да не потвърди директно въпросната цифра, Мъск написа в Twitter: „Забележете, аз не вземам парична заплата или бонус от никъде. Имам само акции, така че единственият начин лично аз да плащам данъци е да продавам акции.“
Тъй като изпълнителните директори имат ограничени срокове за продажба на акции и Мъск вероятно би искал да увеличи продажбите за поне две тримесечия, анализатори и данъчни експерти очакваха той да започне да продава през четвъртото тримесечие на 2021 г.
Самият милиардер неотдавна потвърди, че има множество опции върху акции, чиито срок изтича в началото на 2022 г., така че ще ги продаде през последното тримесечие на годината, защото иначе ще изгуби стойността им.
Той разбира се би могъл да изтегли още по-голям заем, обезпечавайки го с акциите си в Tesla, които в момента струват общо над 200 млрд. долара. Мъск вече е заложил 92 млн. подобни акции в различни банки срещу пари в брой. Попитан, защо взема заеми, залагайки ценни книжа с променлива цена, милиардерът припомня, че те не винаги се покачват, а понякога и падат.
Илън Мъск продължава да трупа и други акции, различни от получените през 2012 г. През март 2018 г. бордът на директорите на Tesla му даде безпрецедентна награда за добре свършената работа, която се състои от 101,3 милиона опции върху акции, разделени на 12 транша, които зависят от постиженията на компанията.

Защо в България се купуват малко електромобили?

В България електрическите превозни средства навлизат с по-бавни темпове от други страни в Европа. Eксперти посочват, че сред причините за това са отсъствието на цялостна държавна политика, липсата на финансови стимули за купувачите, както и неразвитата инфраструктура за зареждане на коли на ток. Настъпление на електромобилите в България
По данни на Европейската асоциация на автомобилните производители (АСЕА) за деветте месеца на годината ръстът на регистрираните леки коли на ток у нас е над 170% спрямо същият период на миналата година, но всъщност става въпрос за малко над 200 електромобила. Българите не могат да си позволят финансово лека кола на ток. Броят на електрическите коли у нас расте с 15% на година
„Карам дизелов автомобил много стар. Все още не сме финансово подготвени за електромобили в тази държава. Иначе ми се кара, не е като да не ми се кара“, признава пред БНР български шофьор. „В момента цените още не могат да ме изкушат, много са високи“, добавя той. Глад за коли втора употреба, те са все по-скъпи
Използването на електромобил в България излиза най евтино в ЕС. „От София до Пловдив цената някъде ще излезе 5 лева. С дизелов автомобил 3 пъти повече, говорим само за гориво“, изчислява Илия Недков, председател на управителния съвет на националната браншова организация „Индустриален клъстър електромобили“. Горивата пак скачат, счупиха 3-годишен рекорд
„Тръгвайки от София, вие можете да обиколите България почти без пари, независимо от цената на тока“, посочва той.
Въпреки това липсата на цялостна държавна политика през годините забавя процеса на влизане на електрически превозни средства у нас. Според Недков има и други причини: „Съседна Румъния предоставя финансов стимул в размер на 10 000 евро, ако си замените вашата стара кола с нов електромобил“. Даваш стара кола – Букурещ ти дава близо 2000 евро
Държавата вече обмисля финансови стимули при покупката на нов електромобил. Мярката е заложена в проект на програма „Околна среда“ за периода 2021-2027 г. Предлага се държавата да поеме до 30% от стойността на превозното средство, но не повече от 6135 евро (12 000 лева).
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Държавата субсидира покупка на нова кола с до 10 000 лева
ЕС подкрепя електромобилите с огромна сума
Автомобилите на бъдещето: Кой двигател е най-добрият?