Манатарките стигнаха рекордно висока цена

Цената на манатарката стигна рекордните 50 лева за килограм, докато преди около година се търгуваше за по 6-8 лева. Това обяснява пред вестник „Монитор“ инж. Юлиян Колев от Асоциацията на преработвателите на диворастящи гъби и плодове.
Той признава, че производителите не помнят такива цени. Причината е, че количествата на събраните гъби са били малки, но в същото време такава е била ситуацията и в съседни страни като Румъния и Сърбия. От бране на гъби може да се изкара средна месечна заплата само за половин час
Слаба реколта

„Като цяло в европейски мащаб реколтата беше слаба. Времето не беше много благоприятно, това беше най-големият проблем. До 15 октомври беше суша, после пък по 10-15 дни валеше дъжд и изведнъж застудя. Земята изстина и гъбата няма как да се развива, обяснява инж. Колев. Той посочва, че в момента страната ни изнася диворастящи гъби зад граница, но в малки количества. Износът е най-вече за Италия, Франция и Германия. Търсят се и гъби като рейши и челядинка. От асоциацията все пак изтъкват, че след пандемията търговията се нормализира.
Преди време от браншовата организация се оплакаха, че студената пролет и COVID мерките са сринали износа на гъби. Тогава стана ясно, че цената на замразената манатарка е паднала с 20%, като същата тенденция се наблюдаваше и при сухите гъби.

Заради затварянето на ресторантите в цяла Европа предприятията у нас бяха пълни със замразена продукция. През юни обаче ситуацията се подобри и от бранша отчетоха раздвижване, като според тях производителите се върнали на нивата от 2018 г. По данни на асоциацията едва 1% от добива на гъби се консумира у нас, като причина за това се изтъква липсата на традиция в менюто ни да присъстват горски и диворастящи гъби. 95% от печурките в българските магазини са полски
Производители обаче допълват, че продължава да има проблем с липсата на берачи. „Това е проблем от години. Причината е, че хората са ангажирани с постоянна заетост. Професионалните берачи отпреди 20-30 години вече са възрастни и няма кой да ги замести“, казва Колев.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
В Родопите има богата реколта от гъби, но няма гъбари