Никулденският шаран ще е поне с 40% по-скъп спрямо миналата година. Ако решим да уважим традицията и да си купим шаран, трябва да знаем, че сегашната му цена в лицензиран магазин е около 8.80 лева/кг, което е с поне 40 на сто по-скъпо от Никулден в предпандемичната година, когато можеше да се намери и по 5,50 – 6 лева килото, пише вестник „Монитор“.
Пресният калкан засега се търгува за близо 30 лева/кг, с едва 2 лева по-евтино пък ще ни излезе, ако предпочетем на празничната си трапеза да сложим лаврак. Ципурата ще ни струва около 25 лева/кг, а пъстървата – 11 лева/кг.
Вносната риба и морските продукти у нас ще поскъпнат заради скока на цените на транспорта от далечните страни, научи още вестникът. Доставките от азиатския пазар вече струват с до 4 пъти повече. Все още не е ясен точният размер на увеличението, тъй като то ще бъде строго индивидуално за всеки търговец.
Според неофициални данни на Асоциацията на производителите на рибни продукти (АПРП) през тази година риболовът е сравнително слаб. Въпреки последните песимистични данни през последните дни се наблюдават добри улови на сафрид и чернокоп. Морето е пълно с риба, вадят по 200 кг на ден
Председателят на АПРП д-р Йордан Господинов е категоричен, че кризата със заседналия край защитената местност Яйлата кораб „Вера Су“ няма да се отрази негативно на рибния улов, тъй като сериозно замърсяване в района не е установено. По думите му в икономическата ни зона в Черно море има едва 20-30 вида риба, докато вносните достигат до 300, сред които скумрия, мерлуза, херинга, хек, които са най-популярни сред консуматорите в България. Експертът подчертава, че най-търсената риба за празника ще си остане шаранът. „В равнинните части на страната се яде повече шаран, а във високопланинските – пъстърва“, пояснява той, като допълва, че за Никулден ще има достатъчно риба.
В помощ на семействата, които са твърде заети, за да подготвят традиционна вечеря за празника, пък идват редица ресторанти. Така например за 3-килограмов печен шаран, пълнен с орехи, стафиди, ориз и домати, ще се наложи да броим по 50 лева. С тридесетачка по-евтино ще ни излезе алтернативното основно ястие за празника – скумрия на скара.
Как да разпознаем хубавата и прясна риба
Междувременно от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) планират да започнат проверки дни преди празника. Тъй като през тази година той се пада в понеделник, то това означава, че те най-вероятно ще започнат още идния четвъртък. Как да разпознаете прясната риба
Инспектори от санитарното ведомство съветват потребителите да следят за следните неща, когато подбират риба за своята празнична трапеза – очите ѝ трябва да бъдат изпъкнали и бистри, хрилете с розово-червен цвят, слузта по тялото не трябва да е обилна, люспите да са плътно прилепнали към тялото, а коремчето да не е издуто.