След почти четиригодишни консултации финансовите министри на ЕС постигнаха споразумение за новата рамка за ДДС. Споразумението дава на държавите-членки на ЕС по-голяма гъвкавост в политиката по ДДС, като същевременно се предприемат мерки за защита на конкуренцията и за насърчаване на ключови приоритети на ЕС, предава БГНЕС.
Предишната данъчна рамка е на 30 години и необходимостта от нейното модернизиране беше спешна. Новата рамка ще се прилага от 2025 г. Промените бяха приветствани от гръцкото министерство на финансите. Министерството отбеляза в изявление, че приетият проект на директива „осигурява за постоянно възможността Гърция да прилага специални ставки на ДДС, намалени с до 30%, на островите в Егейско море“.
Новата рамка призовава до 2030 г. да бъдат премахнати намалените ставки за стоки и услуги, които се считат за вредни за околната среда и за целите на ЕС в областта на изменението на климата. В новото споразумение се актуализира и списъкът на стоките и услугите, за които могат да се прилагат намалени ставки.
Списъкът вече включва стоки, които защитават общественото здраве (например хирургически маски), щадят околната среда (като слънчеви панели) и подпомагат цифровия преход (например услуги за излъчване на живо). Освен това за първи път държавите членки ще могат да прилагат намалена ставка на ДДС под 5% или да освобождават от данък малък брой продукти.
За да се избегне засягането на бюджетните приходи, са определени както минималното ниво на намалените ставки, така и максималният брой стоки и услуги, върху които те могат да бъдат налагани. Въпреки това, за да може новата гъвкавост да не засили нелоялната данъчна конкуренция и да се създаде истински единен пазар на услуги, трябва да се въведе система, при която ДДС да се плаща в държавата членка на потребителя, а не на доставчика.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
НАП: Нови правила за ДДС влизат в сила от 1 юли