Хапвайте нар
Дневни архиви: 03/01/2022
Рекорден ръст на новозаразените отчитат в Турция
160 души са загубили битката с коронавируса
Само на 49 г. си отиде един от малкото духовни благородници на нашето време
Отиде си един от малкото духовни благородници на нашето време. Каквото и да напиша в този момент, все ще е недостатъчно! Лек път, скъпи приятелю! …
Жена е мъртва след катастрофа, едната кола е пловдивска, другата благоевградска
Жена е починала след катастрофа край Разлог. Близо половин час пожарникари са рязали ламарини, за да извадят пострадалата от премазаната кола. …
Край на ваканцията и начало на тестването в училищата!
На 4 януари учениците ще се завърнат в класните стаи след 11 дни коледна ваканция. Утре ще бъде проведено и първото тестване за новата календарна …
Авторът на българската книга, станала бестселър, говори за Varna24.bg
Илиян Кузманов е първият български писател, който се изкачи в Топ 20 по продажби на „Амазон“, с първата си книга „Ако срещнеш Буда, …
Странното за януари време продължава
През нощта облачността ще е разкъсана, предимно средна и висока. Ще духа слаб до умерен западен вятър. Минималните температури ще са между минус 2° и …
У нас: И най-бедният да се качи на кола! По света: И най-богатият да слезе от колата
Може ли един град да функционира без автомобили по улиците си, свободен от задръствания и смог? Или пък обостреният потребителски дух ще се …
Министърът на външните работи на РСМ: Очакваме конструктивни разговори с новото правителство на България
Очакваме конструктивни разговори с новото правителство в Република България, връщане на доверието, разговор по съществените въпроси, които имаме на …
Омикрон – последният пик, преди пандемията да утихне?
Да не се успокояваме от това, че той протича по-леко, предупреждава доц. Гломб
Бюджет 2022 г. най-вероятно ще е готов в края на месеца
Кои са секторите, за които приоритетно ще има пари?
Намериха починал мъж на улица в кв. „Слатина“ в София
Има ли данни за извършено престъпление?
Цените на храните – при кои има драстично увеличение?
Владимир Иванов: Тепърва ще видим ръст при плодовете и зеленчуците
Слави Трифонов с втора изява за деня
„Понеже има хора, които не четат правилно това, което съм написал, ще обясня специално за тези, които не четат текста, а само заглавията. Моето …
Банковите такси растат за разплащания в офис, защо е така?
Тихомир Тошев: Банките се опитват да накарат клиентите си да станат дигитални
Откриха тяло на мъж на столична улица
Полицията изяснява инцидент с починал мъж, чието тяло е намерено на улица 598-а в столичния квартал „Слатина“. От МВР съобщиха, че до …
Над 155 хил. българи получават между 3000 и 10 000 лв. на месец и спестяват от осигуровки – това ще се промени
2 425 755 са работещите на заплата българи, от които 155 215 души вземат доходи, които ги определят като богати – между 3000 и 10 000 лв. на месец. …
Турция вече поставя 5-а бустерна доза
Турция започна да прилага пета доза ваксина срещу КОВИД-19 за определени групи хора, информира „Дейли сабах“, позовавайки се на съобщение …
Основни характеристики на съхранението на икони
Основните правила за безопасност на иконите са насочени към премахване на чисто физически негативни фактори, които могат да доведат до увреждане на изображението. Свещената икона обаче не е просто картина, произведение на изкуството или декорация. На първо място, това е голямо светиня. И основното правило за запазване на икона като светиня е благоговението към нея.
Напълно неприемливо е да поставяте икони заедно с книги, списания, картини или други предмети като цяло. Светите лица са носители на образите на Господа, Пресвета Богородица, светите мъченици и аскети на благочестието. Поглеждайки към тях, нашият ум е призован да се издигне до прототипа.
Ако в домашния иконостас има допълнителни икони, които няма къде да се закачат, или има две еднакви изображения, можете да намерите отделно място за съхранение на светините. Това може да бъде чекмедже за бюро, рафт, където нищо повече няма да лежи.
Добре е, ако светите изображения не събират прах на масата, а са в ръцете на вярващите. Затова винаги е за предпочитане да дарите допълнителна икона на вярващ християнин, отколкото да я държите при себе си. Изключение могат да бъдат старите изображения на предците, които са наследени като семейна реликва.
Днес много образи на светци се разглеждат като произведения на изкуството и могат да имат значителна стойност, както финансова, така и художествена и историческа. Независимо от това, не трябва да се забравя, че преди всичко трябва да се молиш преди изображението.
Малките икони, отпечатани на хартия или пластмаса, са много удобни за съхранение в молитвениците. Достатъчно е просто да прикачите иконата към страницата с молитва към този, който е изобразен. В този случай, четейки тази молитва, образът винаги ще бъде пред очите ви и ще бъде по-лесно да издигнете ума си към Бог.
Що се отнася до храмовете, повечето от тях са оборудвани със специални помещения за съхранение на икони, които не се използват постоянно в богослуженията. Тези изображения могат да се носят по специални празници или за молебен по искане на енориашите. Същите лица, които постоянно висят по стените на храма, най-често са покрити със стъкло.
Друга благочестива традиция е украсата на иконостаси с бродирани кърпи от красиви материи. Това е особено често в дома на възрастни вярващи. Всъщност, покривало от плат ще предпази лицето от прах и сажди от свещи и ще улесни грижите за светинята.
Благоговейното отношение към изобразяването на святото лице е преди всичко молитвата. Можете да окачите цялата къща с най-красивите икони, но ако пред тях не се прочете искрена молитва, тогава това е напълно безсмислено.
Източник: kartinata.bg
Проф. Огнян Кунчев: Случаите на Омикрон са поне 1000-1500
До 1-2 седмици вариантът ще доминира