Туркменистан ще търси начин да затвори чудноватата „Врата към ада“, с която страната е известна по целия свят. Кратерът Дарваза, в който има големи запаси от природен газ, гори от над 5 десетилетия. В тази държава токът, водата и газът са безплатни. Но скоро това ще се промени
Заповедта за затварянето на прочутия феномен идва от най-високо ниво. Президентът и върховен лидер на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов лично разпореди да се потуши огъня в горящия кратер. „Губим ценни природни ресурси, за които бихме могли да получим значителни печалби и да ги използваме за подобряване на благосъстоянието на нашия народ“, каза президентът в телевизионно обръщение. Той инструктира държавните служители да „намерят решение за гасене на пожара“.
Photographers capture the stunning image of the #Darvaza gas crater, known locally as the „Door to Hell“, which is thought to have been burning continuously since 1971 in Derweze, #Turkmenistan pic.twitter.com/HAH6IGqPfk
— CGTN (@CGTNOfficial) October 17, 2018
Задачата е възложена на специална комисия, която трябва да намери решение за гасене на горящия газов кратер. Целта е или да угаси изцяло „Вратата към ада“, или да намери начин кратерът да гори, без да има отрицателни въздействия върху околната среда.
Според Бердимухамедов световноизвестната забележителност „влияе отрицателно както върху околната среда, така и върху здравето на хората, живеещи наблизо“.
Мистериозна история
Горящият кратер се намира близо до село Дарваза (известно и като Дервезе) в средата на пустинята Каракум, на около 260 км от туркменистанската столица Ашхабад. Кратерът е широк около 70 метра и дълбок около 30 метра.
Възникването му обаче остава мистерия. Мнозина вярват, че той се е образувал, когато съветската сондажна операция се обърква през 1971 г.
Според най-популярната версия Вратата към ада се отваря през 1971 г., когато съветските учени копаят в региона в търсене на полезни изкопаеми. При един от опитите работниците откриват пещера, пълна с природен газ. При сондажа земята поддава, срутва се и се отваря огромна дупка.
Притеснени от възможността новообразувалият се кратер да доведе до изпускането на отровни газове, учените и работниците решават да изгорят наличното количество. Според техните изчисления газовете е трябвало да горят не повече от няколко седмици. Повече от 50 години по-късно обаче пожарът е все още активен и няма никакви признаци да угасне скоро, тъй като мястото крие едни от най-големите газови запаси в света.
Канадският изследовател Джордж Курунис изследва дълбините на кратера през 2013 г. и открива, че никой всъщност не знае как се е формирал. Според местни туркменски геолози огромният кратер се е образувал през 60-те години на миналия век, но е осветен едва през 80-те години. Засега не са открити сигурни доказателства кога е възникнал кратерът и кога е бил запален нито в съветските, нито в туркменистанските архиви.
Туристическа атракция
„Вратата към ада“ е една от най-популярните туристически атракции в Туркменистан. От 2009 г. насам мястото е посетено от над 50 000 туристи, а в заобикалящата го област има удобна и широка къмпинг зона, от която могат да се възползват посетителите.
Гледката е особено впечатляваща през нощта, когато червеният кратер се откроява на фона на пълната тъмнина наоколо с безбройните огнени езици, които се извиват в безумен танц.
Макар да привлича многобройни туристи от цял свят и да носи сериозни приходи, туркменистанските власти не харесват не само природната забележителност, но и името ѝ. През 2018 г. президентът Бердимухамедов официално я преименува на „Сиянието на Каракум“.
През годините има множество опити за прекратяване на пожара, включително през 2010 г., когато държавният глава също нарежда на експерти да намерят начин за потушаване на пламъците. Всяка от инициативите обаче до момента е завършила без резултат.
От 2013 г. областта около кратера в пустинята Каракум е със статут на природен резерват.