България е страната в ЕС, в която е отчетено най-голямо увеличение на емисиите на парникови газове през миналата година в сравнение с 2020 г. (+22,7 %), съобщи европейската статистическа агенция Eurostat. France 24: В зависимата от въглища България целта на ЕС за климата е пред провал
През третото тримесечие на 2021 г. емисиите на парникови газове в страните от ЕС възлизат на 881 млн. тона еквивалент на CO2, което е само с 10 млн. тона по-малко от предпандемичните нива през 2019 г.
Изследователите обясняват увеличението до голяма степен с ефекта от икономическото възстановяване на блока след резкия спад на бизнес активността, дължащ се на пандемията от коронавирус.
През третото тримесечие на 2021 г. в повечето държави от ЕС се наблюдава увеличение на емисиите на парникови газове в сравнение със същото тримесечие на 2020 г., което отразява възстановяването от пандемията.
Емисиите на парникови газове в икономиката на ЕС през третото тримесечие на 2021 г. са се увеличили средно с 6% в сравнение със същото тримесечие на предходната година.
Най-голямо увеличение на емисиите на парникови газове в ЕС през миналата година в сравнение с 2020 г. е регистрирано в България (+22,7 %), след нея са Латвия (+16,2 %) и Гърция (+13,1 %).
От друга страна, в някои страни от ЕС се наблюдава спад. Най-големият спад е в Словения (-2,6 %), Люксембург (-2,3 %) и Нидерландия (-1,6 %), предаде БГНЕС. България с най-мръсен въздух в ЕС
Най-голям дял от емисиите на парникови газове се дължи на промишленото производство (23% от общия обем), електроснабдяването (21%) и домакинствата и селското стопанство (по 14%).