Без да знае: Шофьор е глобен 50 пъти за объркана винетка, дължи 4000 лева

Шофьор е бил глобен 50 пъти в рамките на 3 месеца за това, че кара с винетка със сгрешени номера на колата. След като разбира, че дължи близо 4000 лв. глоба, водачът сезира обществения защитник за казуса. Как шофьорите да проверят имат ли неплатени глоби?
Това съобщи пред bTV Radio омбудсманът Диана Ковачева. По думите ѝ много често шофьорите дори не подозират, че е допусната грешка в изписването на регистрационния номер на автомобила при закупуване на електронна винетка.

„Проблемът е, че тези шофьори на МПС разбират, че многократно са регистрирани като нарушители, едва когато бъдат спрени от екипи на БГТОЛ. По този начин те са приравнявани със случаите, при които изобщо липсва платена пътна такса. Има много случаи, в които хората пътуват по пътищата и камерите заснемат, че тяхната винетка е грешна и не съответства на номера на колата. В този случай започват да им се налагат глоби, за които те дори не са уведомени.
Затова аз предлагам на народните представители да бъде решен този въпрос като водачите на МПС, които са си сгрешили номерата на винетките и това бъде заснето от камерите да бъдат уведомявани по електронна поща или по друг подходящ начин. И така да могат да си коригират грешката във винетката и да не се стига до административнонаказателна отговорност“, допълни още Ковачева.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Какво се случва с е-винетката при смяна на собственика на колата?
Експерт: Очаквайте още изненади с тол системата
Манолова: Ученици от техникуми биха направили по-добре системата за е-винетките

Токът от нов реактор в АЕЦ Козлодуй ще е по-евтин от този в Белене

Електроенергията произведена от нов реактор изграден на площадката в АЕЦ „Козлодуй“ би струвала по около 70 евро за мегаватчас, а от ядрена мощност в Белене – към 76 евро. Това заяви в ефира на БНТ енергийният експерт Иван Хиновски. Екзотичната идея на САЩ да обедини АЕЦ „Белене“ и АЕЦ „Козлодуй“
По думите му, изграждането на нов енергоблок на единствената ни атомна централа ще може да стане много-по-лесно и бързо. „Първата причина е, че площадката там има вече ОВОС (екоценка за въздействие върху околната среда) и по този начин ще се спестят много процедури, необходими за реализация на проекта“, поясни той и добави, че там е в наличност и цялата необходима електропреносна инфраструктура, която липсва в Белене.
Хиновски добави още, че най-после трябва да се вземе решение за старта на новата ядрена мощност. Според него двата проекта за Козлодуй и Белене са алтернативни. Експертът смята обаче, че преди да тръгне реализацията на който ида е от тях от Европейската комисия ще ни питат къде ни е стратегията за съхраняването на ядрените отпадъци, които ще се генерират при работата на съоръженията. „Тепърва трябва да се реши въпросът къде ще е това хранилище и за инвестициите за изграждането му. Тази тема е много щекотлива и изисква да бъде поставена на широко обществено обсъждане“, смята той. Извозването на отработено ядрено гориво към Русия ни струва 30 млн. лв.
Енергийният експерт Еленко Божков пък смята, че и двата ядрени проекта са нужни на страната. „Трябва да се развиват и в Козлодуй, и в Белене. Добре е, че въпросът за ядрената енергетика се повдига отново. Това дава възможност да се направи независима експертиза за бъдещето на тези два проекта от финансово-икономическа гледна точка. В тази насока се забавихме много. По Зелената сделка и по Плана за възстановяване от България се иска да вземе решение за ядрената си енергетика“, каза той. Според Божков при сегашните цени на тока на борсата, които са доста над 120 лв. за мегаватчас и двата проекта ще са устойчиви.
Иван Хиновски добави, че сред енергетиците няма противници на изграждането на нова ядрена мощност в страната, но въпросът е къде да стане това, като поясни, че площадката в Козлодуй има много предимства, като дори веднага за там може да започне разработването на техническия проект.
Еленко Божков обаче не е съгласен с твърдението за предимствата на АЕЦ „Козлодуй“. Той припомни изказване от октомври на заместник-председателят на ЕК по „зелената сделка“ Франс Тимерманс, че Европа ще подкрепи проекта за изграждане на атомната централа в Белене. Иван Хиновски от своя страна пък контрира, че също през миналата година също от ЕК са изразили опасенията си, че районът, където е площадката за втората ни атомна централа бил с високи сеизмични рискове.
Двамата експерти изразиха различни мнения и относно цената на изграждането при двата проекта. Според Еленко Божков най-високата цена за реализацията на АЕЦ „Белене“ с два блока е 10 млрд. евро, като 1,5 млрд. лв. вече са изхарчени за доставените реактор. По думите му, само да един нов блок в Козлодуй ще трябва да инвестираме 6 млрд. евро. АЕЦ „Белене“ ще струва около 10 млрд. лева, ще донесе 100 млрд. евро
По думите му, външните инвеститори са били обезкуражени от бившия премиер Бойко Борисов и ексминистърът на енергетиката Теменужка Петкова. „За това и сега няма никакъв инвестиционен интерес“, поясни Божков. 3 световни гиганта ще строят АЕЦ „Белене“
„Белене ще струва над 10,3 млрд. евро и там има сеизмични рискове. От 5 години се работи в Козлодуй и за там няма такива забележки“, каза от своя страна Хиновски и припомни, че проектът за втората атомна централа в Белене е бил провален от лошо организирания търг за търсене на външни инвеститори.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Раздялата със съветските ядрени реактори ще ни струва близо 2,7 млрд. евро
Румен Овчаров и Петър Димитров на съд заради строителството на АЕЦ „Белене“
Европа даде още 63 млн. евро за спрените блокове на АЕЦ „Козлодуй“