Бориславова за изтеклите свидетелски показания на премиера: Не съм го чела, не знам дали съдържанието му е вярно

Предостави се много добра възможност на представителите на ЕНП да бъдат запознати с фактите, от страна на премиера и министъра на вътрешните работи, …

Не пускат колата на технически преглед, ако има глоба заради винетка

Занапред превозните средства няма да бъдат допускани до годишен технически преглед, ако собственикът има неплатена глоба за ползване на републиканската пътна мрежа. Тази и други промени в Закона за пътищата бяха пуснати в четвъртък за обществено обсъждане от регионалното министерство.
Ако става дума за лек автомобил, това означава, че собственикът му е пътувал извън населено място без винетка и е издаден е фиш за глоба, но той не я е платил. Информация за нарушенията ще се обменя между сервизите и Националното толуправление, пише вестник „24 часа“. Как шофьорите да проверят имат ли неплатени глоби?
От няколко години насам автосервизите, в които се правят периодични технически прегледи, имат право да върнат колата и ако собственикът ѝ не си е платил местния данък. Миналата година с промяна в Закона за движение по пътищата на тях им бе вменено и да не пускат на преглед кола при липса на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Такава проверка може да се прави от месец насам, защото оттогава информационната система на сервизите е била свързана с тази на Гаранционния фонд.
Липсата на технически преглед на практика спира колата от движение, защото пътната полиция има право да прибере талона на колата, включително и на пътя. От редовен годишен технически преглед са освободени единствено новите леки автомобили за първите 3 години от придобиването им.
Друга съществена промяна в закона поправя несправедливост, която върви още от въвеждането на електронните винетки за леки автомобили у нас преди 3 години.
При грешно въведен регистрационен номер на колата собственикът ѝ вече ще има право безплатно да прави до една поправка на до два символа, отделно от това – и да коригира еднократно категорията на превозното средство и държавата на регистрация, ако ги е сбъркал. Ако случайно автоматичната система за следене на трафика му е наложила глоба с фиш, тя се елиминира и няма да се стига до издаване на наказателно постановление, пише още в промените. Без да знае: Шофьор е глобен 50 пъти за объркана винетка, дължи 4000 лева
Ограничението да се допуска поправката само на до два символа се прави, за да се премахнат злоупотреби с прехвърлянето на винетка от една кола на друга, тъй като вероятността в един номер с 8 символа да се сбъркат повече от 2, без това да е нарочно, е много малка. Какво се случва с е-винетката при смяна на собственика на колата?
В закона изрично е записано, че срокът на валидност на винетката не може да се коригира и че поправките важат само напред във времето. В момента Законът за пътищата не дава възможност винетката да се коригира, ако при въвеждането на данните е направена неволна грешка.
Проверка на вестник „24 часа“ през лятото на 2020 г. показа, че за 18-те месеца от въвеждането на електронните винетки в началото на 2019 г. около 20 000 шофьори са попадали в категорията нарушители, независимо че са платили съвестно тази пътна такса. Грешката им е била, че са сбъркали регистрационния номер на колата или нещо друго. Освен че не могат да си възстановят парите, те не могат и да обжалват наложената им глоба.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Путин забрани със закон техническия преглед на колите

Българите от чужбина спряха да пращат пари у нас

Българските емигранти почти спряха да изпращат пари на близките си в страната. През месец януари 2022 г. българите в чужбина са изпратили само 11,9 млн. евро, показват данните на БНБ. Пресъхват парите, изпращани от емигрантите в България
Сумата е почти колкото през същия месец на миналата година. Но е 8 пъти по-малка спрямо получените от чужбина средства през януари 2020 г., преди пандемията от Covid-19 да обхване света. През януари 2020 г. изпратените от българите зад граница средства са били 95,2 млн. евро, показват данните на централната банка. Емигрантите пращат 8 пъти по-малко пари у нас заради COVID-19
Още през есента на 2020 г. светът започна да се възстановява след ограничителните мерки срещу разпространението на Covid-19, въведени в началото на пандемията. Повече от година по-късно данните на БНБ показват, че това възстановяване не е довело до увеличение на парите от родните емигранти. От една страна това се дължи на факта, че много българи, които работеха в чужбина, се завърнаха и се установиха в страната.
Значителна част от родните емигранти работеха в сектори, които бяха най-силно засегнати от кризата. Сега те дори да искат, не могат да се върнат на работните си места в чужбина. Освен това доходите на много българи, които все още са в чужбина, са намалели заради кризата и това също води до спад на изпращаните от тях пари. Срив на парите, които българи от чужбина изпращат у нас
За цялата 2021 г. получените средства от емигранти са 160,7 млн. евро, показват данните на БНБ. Това е със 198,2 млн. евро по-малко спрямо предходната година, когато получените пари бяха 358,9 млн. евро. През първите 3 месеца на 2020 г. емигрантите изпращаха значителни суми, но след въвеждането на мерки срещу разпространението на Covid-19 по света получаваните средства намаляха значително.
През 2019 г., годината преди пандемията, получените от емигранти пари бяха много повече – 1,219 млрд. евро. През 2021 г. средствата от българите зад граница са намалели с 86,8% спрямо годината преди пандемията, или над 7 пъти.
От кои страни изпращат най-много?
Най-много средства идват от българските емигранти в Германия, показват данните на БНБ. През 2021 г. средствата, изпратени от федералната република у нас, са 32,2 млн. евро. Сумата е почти наполовина по-малка от получените пари през предходната 2020 г.
През 2019 г., преди пандемията, емигрантите в Германия са изпратили 251,6 млн. евро на близките си в България. Това е над 7 пъти повече спрямо получените средства през 2021 г.
На второ място са българите в САЩ, които за година са изпратили 29,4 млн. евро. На трето място са родните емигранти в Испания, които са изпратили 17,2 млн. евро. На четвърто място са българите във Великобритания с 15,7 млн. евро. В топ пет влиза и Гърция, откъдето сме получили 10 млн. евро.