„40% от потреблението на газ на ЕС идва от Русия. То трудно може да бъде заменено даже да приемем, че ще купуваме газ, внесен от някой друг. …
Дневни архиви: 23/03/2022
Зори Джи иска 2000 лева за 30-минутно интервю
Светският репортер Борислав Борисов (познат като Боби от Стар Рипортърс) в социалната мрежа: Много хора ми писаха да поканя в предаването Зорница от …
Шон Пен: Последиците от ужасяващата инвазия отиват много по-далече от Украйна
Холивудската звезда Шон Пен заяви, че ако не подкрепи Украйна с всичко, което има, Америка би загубила от поглед собствените си ценности и знаме. …
Убиха руска журналистка в Украйна
Руска журналистка, отразяваща събитията в украинската столица Киев, е загинала при обстрел, съобщава The Insider, за които е работила. Изданието …
Антъни Блинкен: Руските сили извършват военни престъпления в Украйна
Въз основа на наличната към момента информация правителството на САЩ счита, че военнослужещи на руските сили са извършили военни престъпления в …
19-годишен получи доживотен затвор у нас
Доживотен затвор по обвинителен акт на Окръжна прокуратура – Силистра получи 19-годишният Ф.Р. от с. Скала. Той беше привлечен към наказателна …
По-скъпи яйца и агнешко, казаха колко пари да приготвим за великденската трапеза
Остава един месец до Великден. Колко ще ни струва трапезата за празника тази година предвид повишаването на цените на храните. По данни на Комисията …
Прогноза: Туризмът ще търпи големи загуби, ето кои са потърпевшите държави
Европейският туристически сектор ще бъде „разкъсан“ между положителните проценти в западноевропейските дестинации, докато източната част, …
Столтенберг иска бойни групи на НАТО в България
Очаква се утре НАТО да одобри изпращането на нови бойни групи в България и още три страни, заедно с вече съществуващите в страните от Източния фланг …
Инкубационният период – разликата между група и коронавируса
Кантарджиев за грипа: Рисковата група са децата до 10-годишна възраст
Зимният сезон – най-успешният за последните две години
Да рекламираме туризма си като целогодишен, настоява Константин Занков
Пламен Павлов: „Булгаргаз“ трябва да излезе на пазара като търговец
Тогава ще се случи диверсификацията, смята той
Наводнения, суша…Китай се бори с най-лошите условия за реколтата й
Продоволствената сигурност е приоритет за втората по големина икономика
Задържаха близо 15 000 кутии цигари на Дунав мост 2
Те са открити в български микробус, пътуващ с мебели за Белгия
Храните поскъпват два пъти по-бързо от ръста на заплатите
Цените на основни храни у нас поскъпнаха средно с 30% само за година, като скокът при редица продукти надхвърля 40%. В същото време, средната работна заплата в страната се увеличава 2 пъти по-бавно, което означава, че покупателната способност на българските домакинства намалява. Храните ще поскъпнат осезаемо
Средното поскъпване при храните достига 30.3% за последните 12 месеца, показва Индексът на тържищните цени на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Поскъпването за крайните потребители е дори по-високо, тъй като данните отразяват цените на едро без добавена търговска надценка към тях. Повишението при редица храни е значително по-високо спрямо годишното нарастване на цените на едро, пише Actualno.com. Какво предизвика инфлацията и рязкото поскъпване на всичко?
Абсолютен шампион по поскъпване е слънчогледовото олио, чиято цена скача с цели 73% или близо 2 лева за година до 4.68 лева за бутилка от литър. За сравнение, в средата на март миналата година, цената е възлизала на 2.71 лева.
Брашното тип „500“ поскъпва с 40% или близо 0.40 лева за година, достигайки цена от 1.37 лева за килограм. Преди година цената е била малко под 1 лев за същото количество. Хлябът поскъпва, не е ясно с колко
Картофите също поскъпват над средното, добавяйки цели 46% към цената си на годишна база. Така в средата на март тази година, килограм картофи се търгува средно за 0.88 лева, спрямо 0.60 лева преди година. Месото също поскъпва драстично. Килограм пилешки гърди струват с 30% или 2.1 лева повече спрямо март миналата година, като средната цена вече достига 9.07 лева.
Кашкавал „Витоша“ поскъпва с над 27% на годишна база до 14.09 лева за килограм. Преди година средната цена в била 11.06 лева или с над 3 лева по-ниска. Увеличение от близо 25% се отчита при кравето сирене, което достига цена от 8.70 лева за килограм, спрямо 6.98 лева през март миналата година. Идва голям скок на цените в следващите месеци
Вносните домати скачат с 27% или близо 0.50 лева за година, като се търгуват срещу 2.28 лева за килограм. Преди година цената е била 1.79 лева за същото количество. Кофичка кисело мляко вече струва с близо 20% повече, като се търгува средно за 1.10 лева. Яйцата поскъпват с близо 32% за година до средно 0.25 лева за брой. Преди година цената е била под 0.20 лева за брой.
Заплатите се увеличават много по-бавно от цените на храните
На фона на всичко това, средната работна заплата в България е 1676 лева към края на декември 2021 г., показват последните данни на Националния статистически институт. Средното брутно възнаграждение се е повишило с 14.1% на годишна база, тъй като в края на предходната 2020 г. бе 1468 лева. Средната заплата в България скочи с над 200 лева
От гледна точка на средната работна заплата за последните 3 месеца на миналата година, годишното увеличението е дори по-ниско – ръст от 12.2% до средно възнаграждение в размер на 1612 лева за тримесечието.
Минимална заплата у нас и на Балканите: Колко е и за какво стига?
Това означава, че годишният темп на растеж на заплатите у нас е над два пъти по-нисък спрямо скоростта, с която поскъпват храните. Данните за размера на средната заплата за първото тримесечие на тази година все още не са публикувани от НСИ, но едва ли може да се очаква годишният ръст на заплатите ще достигне 30% към края на март тази година. Доходите се повишават, но разходите растат по-бързо
Паралелно с това, от 1 април тази година, минималната работна заплата у нас ще нарасне от 650 лева на 710 лева. Увеличението от 60 лева се на равнява на ръст от 9.2% или над 3 пъти по-бавно спрямо поскъпването на храните. Инфлацията изяде вдигането на минималната заплата
Пенсиите у нас също нараснаха през миналата година, след индексирането със средно 12.5%, но ниският им размер и поскъпването на храните, елиминират ефекта от политиката за повишаване на доходите на пенсионерите. През тази година се предвижда реално увеличение на пенсиите от 7.3%, сочат изчисленията на Националния осигурителен институт. Средният размер на пенсията през тази година без добавки се очаква да достигне 574 лева. Политик: Инфлацията изяде актуализацията на пенсиите
Разходите за храна са основна тежест за бюджета на българските домакинства. Според данните на НСИ, разходите за храна и безалкохолни напитки оформят близо 30% от средните разходи на лице от домакинството за последното тримесечие на миналата година. Рекордно поскъпване на живота в България
Официалната годишна инфлация у нас достигна 10% през месец февруари, показват данните на НСИ. Това е най-високото равнище от октомври 2008 г.
Николов: Доставките на газ не са застрашени, ще плащаме в рубли
Доставките на газ не са застрашени. Това заяви министърът на енергетиката Александър Николов във връзка с заявеното от руския президент, че ще …
Образувано е дело срещу Асен Василев по сигнал на Георги Самуилов
На днешния брифинг за аварията в ПАВЕЦ „Чаира“ Кирил Петков коментира и досъдебното производство срещу вицепремиера Асен Василев. …
След 3 години ремонт: ПАВЕЦ „Чаира“ аварира при тест на мощности
Авария е станала при тестване на мощности на ПАВЕЦ „Чаира“. След три години ремонт е трябвало да бъдат пуснати в експлоатация през следващите …
Извънредно: Авария при тестване на мощности в ПАВЕЦ „Чаира“!
За авария при тестване на мощности на ПАВЕЦ „Чаира“, които след три години ремонт е трябвало да бъдат пуснати в експлоатация през следващите …
Стоматолог от Варна влезе в книгата за първия в света дигитален зъбен имплант
Сложен медицински случай на стоматолог от град Варна стана част от книгата за първия в историята дигитален зъбен имплант. Значителният принос на д-р …