След само 3 месеца: Уволниха шефа на БДЖ Йордан Мирчев

Йордан Мирчев е освободен от длъжността изпълнителен директор и член на Съвета на директорите на „Холдинг Български държавни железници“ ЕАД. Решението е на транспортния министър Николай Събев, който махна 81-годишният професор точно 3 месеца, след като го назначи с обещания за грандиозни реформи.
Новината съобщи вестник „Банкеръ“, а впоследствие беше потвърдена от източници на OFFNews. Все още няма официално съобщение от страна на Министерството на транспорта или БДЖ.
За изпълнителен директор на „Холдинг БДЖ“ ще бъде назначен инж. Ангел Стоянов, който миналата седмица бе освободен от длъжността управител на БДЖ-Товарни превози.
Вълна от уволнения

В държавните железници цари пълен хаос, който допълнително се засили след идването на власт на новото правителство. Транспортният министър направи серия от смени в управлението на БДЖ и НКЖИ с неясен ефект.
В края на миналата година Събев уволни шефа на „БДЖ – Пътнически превози“ Любен Нанов заради лошо управление на дружеството. Имаше съмнения сключване на неизгодни договори за ремонт на влакове. Промяната започва: Уволниха шефа на БДЖ
Само няколко дни на поста оцеля и наследникът на Нанов – Константин Азов. Причина за отстраняването му стана видео на заснежен коридор в пътнически вагон, качено в социалните мрежи. Влаковете у нас закъснели 4 710 пъти от началото на годината
Само преди 3 дни – в петък, 8 април, с протоколно решение бе освободен от Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ“ и Кирил Григоров, друг „специалист“ доведен от Събев.
В рамките на 40 календарни дни Събев назначи Симеон Евтимов за председател на Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ“, а Любомир Сяров – за редови член на директорския борд, след което ги уволни.
По молба на Събев, само след около два месеца служба, премиерът Кирил Петков освободи от поста заместник-министър на транспорта и Илия Илиев.
Така само за 4 месеца държавните железници се превърнаха в „най-проветривото“ място в България.

ЕК готви нови санкции: На прицел е руският петрол

Европейската комисия изготвя предложения за евентуално петролно ембарго на ЕС срещу Русия, заявиха външните министри на Ирландия, Литва и Нидерландия, въпреки че все още няма споразумение за забрана на вноса на руски суров петрол, съобщава Ройтерс. САЩ удариха със санкции още руски сектори
„Сега в Комисията се работи върху гарантиране, че петролът ще бъде част от следващия пакет от санкции“, посочи ирландският външен министър Саймън Ковъни при пристигане за днешната среща с колегите си от ЕС в Люксембург, предаде БНР. Русия губи над 320 милиарда долара при ембарго върху нефта и газа
Неговите колеги от Нидерландия и Литва също посочиха, че Европейската комисия търси начини да се насочи към руския петрол, който съставлява около една четвърт от вноса на суров петрол в ЕС, като средство за оказване на натиск върху Русия да спре обстрела на украински градове.
„Разглеждаме всички други възможни санкции, включително в енергетиката“, посочи преди срещата нидерландският външен министър Вопке Хокстра.
През миналата седмица единният блок одобри пети пакет от санкции срещу Русия, който включваше прекратяване на вноса на руски въглища.
Евентуално въвеждане на петролно ембарго трябва да се основава както на техническите детайли на обхвата и времето за поетапно въвеждане на подобен ход, така и на подкрепата на 27-те държави членки на ЕС. Енергийната зависимост от Русия варира значително в целия блок, като страни като България почти изцяло зависят от руския петрол, посочва Ройтерс.
Унгария пък заяви многократно, че не може да подкрепи едно петролно ембарго. Унгария възнамерява да плаща газа си в рубли
Позицията на Германия, най-голямата икономика в ЕС, ще бъде от решаващо значение. Преди днешната среща в Люксембург външният министър Аналена Бербок призова за „координиран план за пълно премахване на изкопаемите горива“ от Русия, но дипломати от ЕС отбелязаха, че Берлин не подкрепя активно незабавното въвеждане на подобно ембарго. Швейцария запорира руски активи за над 8 млрд. долара
Съединените щати и Великобритания вече забраниха вноса на руски петрол, надявайки се да прекратят значителен източник на приходи за Москва. Подобно решение обаче е по-трудно за европейската икономика поради нейната по-голяма зависимост от руски изкопаеми горива и може да доведе до допълнително повишаване на и без това високите цени на енергията.

Унгария възнамерява да плаща газа си в рубли

Унгария възнамерява да плаща за руски газ в евро през Газпромбанк, която ще конвертира плащанията в рубли, за да изпълни новото изискване на руския президент Владимир Путин. Това заяви външният министър на Будапеща Петер Сиярто, цитиран от Ройтерс. Словакия първа клекна: Иска да плаща руския газ в рубли
Според него, по този начин Унгария няма да наруши санкциите, наложени на Москва, като в същото време ще си осигури доставки на газ, предаде БНР. Путин обяви откога газът ще се плаща в рубли
Европейската комисия заяви по-рано, че държавите, които са сключили договори за плащане на синьото гориво в долари или евро, трябва да се придържат към тях. ЕС отказва да плаща за руски газ в рубли
Говорител на Европейската комисия заяви, че ЕС ще следи внимателно всички възможни действия за заобикаляне на наложените на Русия санкции заради войната в Украйна. Рублата се възроди и отново поскъпва. Защо?
Въпреки заплахата на Владимир Путин, че ако газът не се заплаща в рубли, може да спре доставките, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Общността няма намерение да се съобразява с указа на руският президент.