Тревожно е, че кабинетът няма управленска програма, допълни той
Дневни архиви: 19/04/2022
Личната инфлация скочи до близо 20%
Официалната годишна инфлация към края на март нарасна до 12,4%. Това е нов рекорд за последните близо 14 години. По-висока инфлация за последно имаше през 2008 г., когато световната финансова криза достигна България. Очаква ни шокова инфлация при война в Украйна
От основните храни най-много за година са поскъпнали маслото и олиото – с 43%, зеленчуците – с 26,1%, хлябът и зърнените храни – с 20,9%, млякото и млечните продукти – със 17,2%, показват данните на НСИ. От нехранителните стоки за година най-голямо е повишението на цените на газообразните горива – със 117,5%, горивата за коли – с 43,2%, твърдите горива – с 30,2% и пакетните почивки – с 23,3%., показват данните на НСИ.
Само през месец март храните като цяло са поскъпнали с 3,3%. От основните храни най-голямо е поскъпването на олиото – с 23,3%, яйцата – с 8,3%, зелето – със 7,3%, чушките – с 6,3%, пилешкото месо – с 8,2%, брашното и картофите – с по 5,9%, и свинското месо – с 5,2%. От нехранителните стоки за месец дизелът е поскъпнал с 12,9%, а бензинът А95Н – с 13%.
Личната инфлация на повечето домакинства обаче е по-висока от официално обявената. Например личната инфлация на едно тричленно семейство от двама възрастни и едно дете е над 18%. Това показва калкулаторът на НСИ, чрез който всеки може да пресметне личната си инфлация на база купуваните стоки и услуги от домакинството.
Например, ако семейството дава 600 лв. на месец за храна, 40 лв. за алкохол, 100 лв. за дрехи и обувки, 80 лв. за ток, 120 лв. за парно, 30 лв. за вода, 50 лв. за лекарства, 50 лв. за мобилни телефони и 250 лв. за бензин, а освен това дава всяка година по 500 лв. за ремонти на жилището, за медицински услуги и за домакински електроуреди, както и 3000 лв. за почивка през лятото, то неговата инфлация е 18,5%, пише вестник „Труд“. Храните поскъпват два пъти по-бързо от ръста на заплатите
Личната инфлация е над два пъти по-висока от повишението на минималната заплата, която от 650 лв. стана 710 лв., и е по-висока дори от увеличението на пенсиите за голяма част от пенсионерите. Ще изяде ли инфлацията великденския бонус на пенсионерите?
Оказва се, че сега цените са извън всякакъв контрол и положението е по-тежко дори спрямо началото на пандемията, когато хората се презапасяваха и имаше празни щандове. Сред основните причина за високите цени е поскъпването на тока и закъснялото въвеждане на компенсации за бизнеса, както и малкият им размер, коментираха финансисти, до които вестникът „Труд“ се допита. Високата инфлация изяжда доходите на хората и спестяванията в банките. На всеки 1000 лв. в банка хората реално са загубили 124 лв. за година.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Икономиката навлиза в тежък период, заплашва ни стагфлация
Парите за здравеопазване трябва да бъдат публични средства
Марков: С какво ще лекуваме пациентите, ако всичко отиде за заплати?
Проф. Рачев с оптимистична прогноза до май, тази събота ще бъде „върха на сладоледа“
Това е последният дъх на зимата. До 2-3 май се очертава хубаво, но и променливо време, дъждовно време. Тези зимни простотии приключиха, както казва …
Българка се бори 17 години, за да докаже, че не е мъртва
17 години жена се бори да докаже, че не е починала, въпреки издадения й смъртен акт. Документът е по искане на съпруга й, според когото жената е …
Плевнелиев: Доставяме индиректно оръжия на Украйна
Имам притеснение защо американският министър на отбраната не се срещна с Румен Радев. Тази среща е отказана от президента. Въпросът е защо? Това …
Служители с бизнес познания и технологични умения ще са сред най-търсените
Няма да се върнем към работа изцяло от офиса, смята Светослав Спасов
Корнелия Нинова: Намаляването на цените минава през намаляване на ДДС на горива, ток, храни
„Ние поне от 4 години водим последователна политика за намаляване на ДДС на основни храни, лекарства и детски стоки. Така че това е и наш …
Кирил Петков: България е с най-ниските цени на горивата в ЕС
„Всички знаем, че ако искаме цените да са най-добрите в Европа и да сме сигурни, че българските потребители ще понесат най-малък удар, когато …
Директорът на „Български пощи“: Няма да останат пенсионери, които не са си получили пенсиите
Няма да останат пенсионери, които не са си получили пенсиите. Това заяви пред журналисти изпълнителният директор на „Български пощи“ Деян …
3 коли и микробус се нанизаха във верижна катастрофа край „Сарафово“
3 коли и микробус са се нанизали във верижна катастрофа край „Сарафово“, алармират потребители в социалните мрежи, видя Burgas24.bg. …
БАБХ откри трупове и останки от крави в кюстендилска ферма
Собствениците на животните направили опит да осуетят проверката
„Газпром“ не е резервирал газ за транзит през май по тръбопровода „Ямал-Европа“
„Газпром“ не е резервирал количества за транзит на газ през следващия месец по газопровода „Ямал-Европа“, сочат данните от проведения търг, съобщава Ройтерс. Страх в Германия: Спирането на руския газ ще причини икономически щети
В същото време близо 25 милиона кубически метра на ден руски транзит е бил резервиран през връзката между Словакия и Украйна за месец май, става ясно от данните, предаде БНР.
В началото на март изпомпването на газ по газопровода Ямал-Европа от Русия за Германия е спряно. Спряха газа по „Ямал“, транзитът през Украйна продължава
Газопроводът „Ямал-Европа“ е дълъг 2000 километра и може да пренася до 33 милиарда кубически метра газ годишно, като преминава през Русия, Беларус, Полша и Германия. Ако Европа наистина спре да купува петрол и газ от Русия
Този газопровод, заедно със „Северен поток“ и украинската газопреносна система, е един от основните маршрути за износ на руски газ за Европа.
Петков: България е с най-ниските цена на горивата в ЕС и те ще бъдат запазени
Превозвачите се вдигат на протест, искат адекватна транспортна политика
Превозвачите се вдигат на ефективен протест на 27 април от 10 часа срещу високите цени на горивата, тол системата и липсата на транспортна политика от страна на правителството. Това обявиха представителите на транспортния сектор на пресконференция в БТА. Над 100 автобуса и 300 камиона ще бъдат позиционирани пред Министерския съвет, парламента и от БНБ до катедралата „Александър Невски“ в София, след което ще проведат протестно шествие. Такива акции ще има и в други градове като Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград, Русе, съобщи Магдалена Милтенова от името на браншовите организации на автобусните, международните, товарните и автомобилните превозвачи и шофьори.
Исканията им са за премахване за период от 6 месеца на биокомпонентата, която се влага в горивата, което според тях ще доведе до поевтиняване с 10 – 15 ст. на горивото за всеки български гражданин. Освен това превозвачите настояват и за намаление на акциза на горивата с 50% за 6 месеца и са изчислили, че тази мярка би снижила цената с 33 стотинки за литър. 27% от шофьорите тръгват пеш, ако горивото прехвърли 3 лв. за литър, сочи анкета
Според браншовите организации е необходима спешна промяна в нормативната база, като се разшири обхватът на субсидираните линии и се осигурят средства за всички междуселищни превози.
Категорично против предложенията на управляващите за тол системата се обявиха още организациите в транспортния сектор. „Не подкрепяме предложението на МРРБ за увеличаване на тол таксите“, единодушни са те. Не подкрепят и предложението всички второстепенни пътища да бъдат таксувани. Винетките поевтиняват, тол таксите рязко се вдигат
Превозвачите искат отчетност и публичност на функционирането на тол системата и изразиха съмнения в събирането и разходването на средствата по сегашния модел.
Протестът няма да е първи и последен, заканиха се те. „Ако правителството припознае нашите искания, времето, което бихме дали е 20 дни от днес, т.е. до 18 май. Ако до 18 май нямаме резултат, ще организираме общонационален протест заедно с много други организации, пряко засегнати от цените на горивата и не са само превозвачи“, заяви още Милтенова.
Тя отбеляза, че липсва комуникация между министерствата и подчерта: „Транспортна политикане се прави нито само от Министерство на транспорта, нито само от Министерство на регионалното развитие и благоустройството, това трябва да бъде политика на правителството“.
Превозвачите изтъкнаха още, че исканите от тях мерки са предприети в други европейски страни и упрекнаха българската държава в бездействие. „Във Франция – 400 млн. евро за транспортния бизнес, 750 евро конкретно на превозно средство; в Германия – федерална отстъпка от 14.5 евроцента за дизела и 25 евроцента за бензина; в Хърватия – от 22 май няма влагане на биокомпонента в горивото и има мораториум върху цената на горивата; в Испания по същия начин – цял пакет мерки за милиарди евро, вкл. възстановяване на акциз за превозвачите“, посочи Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи. „В другите страни от месец и половина ги има мерките и действат, а при нас – обещания, одобрение и нищо не се случва“, коментира той. Горивата поскъпват осезаемо, ще доближат 3 лева
Председателят на камарата на автобусните превозвачи Васил Пиронков посочи, че правителството не изпълнява европейския регламент 1370, отнасящ се до социалната функция на превозвачите. „Не може да имаме ние ангажименти и задължения, които държавата контролира и ни натиска и в същото време тя да не си изпълнява своите задължения като член на европейската общност“, коментира той. „Повече от 16 социални групи возим, общественият транспорт е социална услуга“, подчерта Пиронков и сподели: „Ние сме в по-тежко положение от украинските бежанци, които са по хотелите“.
Германски автопроизводител строи завод за 45 млн. евро в Словения
Германският производител на автомобили Carthago започна строителството на фабрика за 45 милиона евро в Ормоз, Североизточна Словения.
Carthago планира да започне производството в новата фабрика през 2023 г., когато ще бъдат наети първите 160 нови служители, съобщи директорът на словенското звено на компанията Сандра Зупанец, предаде SeeNews.
Германската компания, която управлява фабрика за производство на кемпери в Одранци от 2008 г., планира да преустрои микробуси в кемпери от модела си Malibu Van в Ормоз, съобщи обществената телевизия RTV.
В момента Carthago има около 1500 служители и се смята за един от водещите производители на кемпери в Европа. Микробусите на компанията, частично интегрирани и интегрирани кемпери започват около 50 000 евро и стигат до 200 000 евро.
Шофьор с 2.66 промила алкохол отива в съда
Случаят е от ноември миналата година
Места без ток във Варна и областта в сряда
На 20.04.2022 от 09:00 ч. до 16:30 ч., поради извършване на профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато …
От полицията в Шумен с важно съобщение за водачите
ОДМВР- Шумен уведомява водачите, че за времето от 11:30 до 14:00 на 20 април ще бъде затруднено преминаването по път II- 73 до разклона за село …
Важна информация за потребителските цени и икономиката на страната
Международният валутен фонд (МВФ) преразгледа низходящо прогнозата си за темпа на нарастване на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) на България за …