Цените на горивата и храните ще се покачат рязко в глобален план през тази година поради военната операция на Русия в Украйна, нарушената търговия и производство, като ще останат високи до края на 2024 г., съобщи Световната банка, цитирана от БНР. Рекордна инфлация в ЕС, България – сред страните с най-голям ръст на цените
Според последния доклад на банката „Перспективи за стоковите пазари“, цените на енергията ще се покачат с 50,5% през 2022 г. спрямо предходната година – най-солиден растеж от петролната криза през 1973 г. насам, след което през 2023 г. се очаква да се понижат слабо с 12,4%, последвани от ново слабо понижение през 2024 г.
В същото време цените на храните ще се повишат с 22,9% през 2022 г., преди да поевтинея с 10,4% през следващата година, а цените на метали се очаква да нараснат с почти 20% през тази година.
„Това увеличение на цените на храните и енергията има значителни човешки и икономически последствия“, каза Айхан Косе, директор на групата, изготвила доклада на Световната банка. „Това вероятно ще спре напредъка при намаляването на бедността и ще изостри вече повишения инфлационен натиск по света“, добави той.
„Като цяло това представлява най-големият шок, който преживяваме от 70-те години на миналия век“, отбеляза Индермит Гил, вицепрезидент на Световната банка, отговарящ за отдела за Справедлив растеж, финанси и институции. „Както беше тогава, сега шокът се влошава от нарастването на ограниченията в търговията с храни, горива и торове“, отбеляза още той.
Войната може да доведе до по-дълготрайна инфлация и да забави прехода към чиста енергия, тъй като страните търсят алтернативни търговски пътища и увеличават производството на стоки, посочва още докладът на Световната банката. Рязкото покачване на цените на енергията и оттам на разходите за торове може да доведе до недостиг на храна и да забави напредъка в намаляването на глобалната бедност.
Банката също така прогнозира, че цените на пшеницата ще скочат с повече от 40%, като през тази година ще достигнат рекорден връх в номинално изражение, оказвайки натиск върху развиващите се икономики, които разчитат на внос, особено от Русия и Украйна. В същото време се очаква суровият петрол Брент да достигне средно 100 долара за барел през 2022 г., най-високото ниво от 2013 г., нараствайки за година с над 40%, преди да поевтинее слабо към 92 долара за баел през 2023 г. – доста над 5-годишното осреднено ниво от 60 долара за барел.
Цените на въглищата и на природния газ в Европа пък ще достигнат през 2022 г. най-високите нива за всички времена, като цената на синьото гориво в Европа ще се удвои през тази година в сравнение с 2021 г., а на въглищата – с 80%, прогнозира Световната банка.
„Това ще има дълготраен ефект“, каза Джон Бафес, старши икономист към Световната банка. „Високите цени ще натежават върху производството и качеството на храните, като ще повлияят на наличността на храни, на доходите в селските райони и препитанието на бедните“. Войната в Украйна ще преполови растежа на световната търговия
Целият дfклад на Световната банка „Перспективи за стоковите пазари“ може да видите ТУК.