След спирането на доставките за България и Полша много от европейските страни искат максимално бързо да намерят начин да заместят руския газ. Докъде са стигнали и какво би могло да им попречи, разказва Deutsche Welle.
Голямото опасение е, че ако Москва продължи да настоява заплащането за доставките на природен газ да е в рубли, скоро и други държави ще последват съдбата на Полша и България и ще спрат да получават руски газ. В понеделник Европейският съюз ще обсъди доколко опитите на енергийните компании за маневри при плащането са нарушение на санкциите. Става въпрос за плащания към „Газпромбанк“ в евро, които автоматично се прехвърлят в сметка в рубли. Все повече европейски държави режат Русия да плащат газа в рубли
В случай, че конфронтацията с Русия се засили, рискът от голяма газова криза е съвсем реален. Как реагират отделните държави?
Италия
Италия експресно намалява обема: миналата година на Апенините са пристигнали 11,4 млрд. кубика руски газ, което превръща Рим във втория най-голям потребител на руското синьо гориво в Европейския съюз. В средата на следващата година обаче това ще спре – намеренията са в следващите месеци доставките да бъдат намалени наполовина. За целта са подписани нови договори с Ангола, Конго и Алжир. Италия е свързана с Транссредиземноморския газопровод и може да получава газ директно от Северна Африка. Рим преговаря и с Катар, Мозамбик и Азербайджан. Кои държави плащат най-много на Русия за газ, петрол и въглища
Освен това италианското правителството смята драстично да пести енергия. „Мир ли искаме или климатици?“, попита премиерът Марио Драги. Правителството реши, че охлаждането на училищата и обществените сгради през лятото ще е до 25 градуса, а отоплението през следващата зима – до 19. Така ще се спестяват до 4 млрд. куб. метра газ годишно.
Гърция
Гърция се вижда като бъдещ основен разпределител на природен газ за Балканите. Първоначално плановете предвиждаха ограничаване на зависимостта от Турция, а сега са насочени срещу руските доставки. Необходимата инфраструктура е осигурена от Трансадриатическия газопровод, все още недовършения интерконектор с България и новото отклонение към Северна Македония.
Още преди избухването на войната правителството в Атина реши да разшири и модернизира терминала за втечнен газ на остров Ревитуса (на снимката). Други пристанища близо до Коринт и Александруполис също ще приемат и съхраняват втечнен природен газ. България започва внос на втечнен газ
Гърция задоволява около 30% от енергийните си потребности с руски газ, но още тази година 2/3 от руския газ ще бъде заместен с друг вносен, например от Азербайджан. В средносрочен план Гърция планира да изследва и собствените си находища, за да гарантира независимостта си.
Гърция първа обеща помощ на България. Доставки могат да се извършат от терминалите за втечнен газ, а направлението по „Турски поток“ да бъде обърнато. До юни трябва да е готова и връзката между България и Гърция, която се строи от 11 години. България се отказва от руския газ
Гръцкото правителство очаква в края на май „Газпром“ евентуално да спре доставките за страната, ако плащанията не се извършват в рубли, каквито са изискванията на Москва. Управляващите в Атина увериха, че са подготвени за този сценарий.
Полша
Подобно на България, Полша също ще бъде захранена от своите съседи. В понеделник енергийните министри ще обсъдят в Брюксел възможните решения. През следващите няколко месеца Полша може да се снабдява с газ по почти завършения тръбопровод от Литва, а в случай на необходимост може да получава газ и от Германия. Това би означавало, че руският газ ще продължи да се влива в полските тръбопроводи по заобиколен начин.
Хранилищата за газ в Полша са пълни на 3/4 и правителството уверено заяви, че до края на април ще бъде постигната пълна незавасимост от руския газ. Премиерът Матеуш Моравецки изтъкна значението на Балтийския газопровод, който в момента се строи и ще създаде връзка с Норвегия, откъдето предстои да идва голяма част от бъдещите доставки. Полша се отказва напълно от руския газ?
Полша се подготвя отдавна за намаляване на доставките от Русия. През последните години енергийната независимост бе най-вече политически проект – отношенията между дяснопопулисткото правителство във Варшава и Москва бяха сериозно обтегнати още преди войната и полските управляващи се опасяваха от опити за изнудване. Страховете им се оказаха оправдани.
А другите?
Унгария е почти напълно зависима от руския газ и петрол и засега отказва да промени това. Будапеща до момента не подкрепя и енергийните санкции на Европейския съюз. Причината е близостта на премиера Виктор Орбан с руския президент Владимир Путин.
Франция получава едва 20% от газа си от Русия и затова е слабо засегната. Но пък няма газова връзка с Испания, откъдето би могъл да бъде доставян алжирски или втечнен газ.
Литва е отличникът на Европа. Тя беше първата страна от ЕС, която напълно преустанови вноса на руски газ след началото на войната. Оттогава терминал за втечнен природен газ близо до град Клайпеда снабдява страната, например от Норвегия. Капацитетът на терминала е значително по-голям от потреблението, поради което Литва може да снабдява и съседите си с природен газ, казват във Вилнюс.
Макар от години да е предупреждавана от ЕС и САЩ, Германия продължава да е най-големият вносител на руски газ и е подложена на огромен натиск от началото на войната. Съвсем наскоро министърът на икономиката Роберт Хабек заяви, че отказът от газа няма да бъде възможен преди 2024 г. Германия дори не разполага с терминал за доставки на втечнен газ. Що се отнася до вноса на петрол, федералното правителство промени позицията си и може да се съгласи с налагането на ембарго. Защо Германия зависи от руския газ?
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Какво ще се случи, ако Русия спре доставките на газ за Европа?
Кремъл: Иска или не, България ще плаща руския газ в рубли
Мисията невъзможна: Защо Европа не може да се откаже от руския газ?
Колко е зависима България от доставките на руски природен газ?
Задача с две тръби: Интересът на „Газпром“ или на България?
Газпром: Палач или спасител на Европа от газовото бедствие?
Отказът от руския газ изглежда все по-труден и скъп за Европа
Ако Европа наистина спре да купува петрол и газ от Русия