Петролът скочи с близо 5%, достигайки до 110 долара за барел тази вечер, след като пазарът реагира на плановете на Европейския съюз да забрани покупките на петрол от Русия. Може ли петролът да скочи до 200 долара?
Рязкото увеличение на цените стана факт, след като Брюксел обяви поредния шести пакет санкции срещу Москва. След един месец Европейската комисия предлага да бъдат забранени всякакво корабоплаване, посредничество, застраховане и финансиране, свързани с вноса и транспорта на руски петрол, съобщи Reuters, цитирайки източник от ЕС, пожелал анонимност. Огромното търсене тепърва ще вдига цената на петрола
ЕK се надява с постепенното прекратяване на вноса на руски петрол – спиране на покупките му в срок от 6 месеца и отказ от купуване на руски петролни продукти до края на 2022 г. – да прекъсне един от най-сигурните парични потоци на Путин за финансиране на войната. Съюзът вече наложи ембарго върху вноса на руски въглища.
Предложената забрана, свързана с износа на руски петрол, има глобален елемент, за да затрудни Русия да търси алтернативни купувачи. Въпреки това, корабоплаването и финансирането, по-конкретно, предложената забрана ще бъде въведена само за компании от Европейския съюз, предава Reuters. Големи купувачи на руски петрол не успяват да получат банкови гаранции
Потенциалните санкции срещу застрахователните компании са много сериозна мярка, тъй като около 95% от световното застрахователно покритие на отговорността на получателите преминава през базираната в Лондон International Group of P&I Clubs, според Bloomberg.
Пазарът изглежда оценява действията на ЕС като далеч по-сериозни от предишни разговори, като Bloomberg отбелязва и иранския прецедент, когато САЩ и ЕС успяха да спрат износа на петрол от Иран, санкционирайки застраховането.
Поскъпването на петрола идва в резултат и на провелата се по-рано днес среща на ОПЕК+. Отзивите от нея са, че не се очаква по-голямо увеличаване на добива на петрол извън вече обявените 423 000 барела на ден за юни. Най-големите износители и вносители на петрол в света
Тези проблеми засега надделяват над страховете от унищожаване на търсенето, идващо от Китай, където блокирането заради COVID продължава, без конкретни индикации за облекчаване в близко бъдеще.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Кои държави плащат най-много на Русия за газ, петрол и въглища
Русия губи над 320 милиарда долара при ембарго върху нефта и газа
Ако Европа наистина спре да купува петрол и газ от Русия
Цените на петрола и горивата дълго ще останат високи
Германия ще подкрепи европейска забрана за руски петрол