България ще получи два танкера с втечнен природен газ от САЩ през юни, а цената ще е малко под цената на „Газпром“. За следващия период горивото вече ще бъде с доста по-ниски цени. Това обяви пред журналисти премиерът Кирил Петков при пристигането си в София от посещението си в САЩ.
По-рано днес стана ясно, че на срещата с вицепрезидента на САЩ Камала Харис са договорени доставки на американски втечнен газ. Започнати са преговорите за дългосрочен договор.
По думите на Петков количествата са договорени специално за България и не са част от обща договорка на Европейската комисия със САЩ. „Всички осъзнават, че трябва да се използват всички опции, за да може българското население да се чувства сигурно и спокойно“, подчерта той. В миналото САЩ вече са ни доставяли по-евтин от руския газ.
Газът ще ни бъде доставян с танкери през терминалите на Гърция или Турция. „Договорът ще бъде директно между американската компания и „Булгаргаз“, няма да има посредници. Въпреки че цените в Европа са много високи, цената, която ние успяхме да договорим, е доста под пазарните цени в момента“, подчерта премиерът. България започва да внася втечнен газ
„Успяхме да уговорим доста по-ниска от цените на пазара в момента. Очакваме и азерското количество, говорим и с други страни, така че никой да не си мисли че заместваме един доставчик с друг, договаряме най ниските цени“, каза Кирил Петков, но отказа да разкрие какви точно са цените. „Това ще бъде работа на министерството на енергетиката“, уточни той. Булгаргаз посочи как е избрал новите доставчици на газ
Според „Капитал“ вероятно става въпрос за директни сделки на държавната „Булгаргаз“ с американски производители на втечнен, и то по цени на американския „Хенри хъб“. Ако е постигната такава договореност, то възможността за значително по-ниски цени на газа става напълно реална. През последните дни стойностите на „Хенри хъб“ са около 21-22 евро/мВтч, докато на европейските борси цените са около 95 евро/мВтч. Цената на „Газпром“ по договора с „Булгаргаз“, който руснаците едностранно нарушиха, пък биха били на нива 80 евро/мВтч.
В края на април „Газпром“ спря доставките на газ за България заради несъгласието ни да се съобразим с искането за плащане в рубли. Схемата крие много рискове за страната, а и нарушава санкциите, които ЕС наложи на Русия заради войната в Украйна.
В отговор България обяви, че се отказва от руския газ. За да го замени, страната ни е запазила капацитет на терминалите за втечнен газ в Гърция и Турция, откъдето ще може да получава алтернативни доставки.
Повечето европейски държави също нямат планове да плащат в рубли и вече има данни, че Русия е върнала плащане на Берлин, но газът за Германия не е спрян.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Мисията невъзможна: Защо Европа не може да се откаже от руския газ?
Колко е зависима България от доставките на руски природен газ?
Глас от Сърбия: Европа и България се прострелват в крака, отказвайки се от руски газ
Кои компании в България са най-зависими от газа?