На закупилите карти за почивки в държавни бази ще им бъдат връщани парите. Това заяви пред журналисти Васил Величков от Координационния център по бежанците към Министерския съвет след като беше изслушан в парламентарната комисия по туризъм за проблема с пренастаняването на украинските бежанци. Той е категоричен, че започналият процес на предлагане и продажба на почивки в държавни бази за служители на институциите ще бъде обърнат. Липсата на план за бежанците по курортите може да провали сезона
Предвижда се институциите да бъдат задължени да предоставят базите си за настаняване на бежанците, потвърди Величков. „Всичко, което е държавна собственост е нормално да бъде използвано“, подчерта той и изтъкна, че сме в безпрецедентна криза. „Дори да искаме, не можем да изградим палаткови или фургонни лагери за по-малко от 6 – 7 месеца“, отбеляза той и посочи, че 5 такива площадки, избрани в 2011 г. и предвидени в плана, са били продадени като имоти в 2017 г. от Министерството на отбраната.
Той увери, че не е спряла работата да се търсят подходящи места за изграждане на такива буфeрни приемателни центрове.
Величков каза, че се очакват провокации с наближаването на обявения краен срок – 31 май, до който украинските бежанци трябва да напуснат хотелите. „Вече отделни хотелиери организират украинците да правят бунтове и да настояват за удължаване на програмата при сегашните условия“, съобщи той.
„Трябва е ясно – обявено е какъв е крайният срок по тази програма за настаняване с 40 лева на лице и съответно е ясно кои хотели откога докога могат да ги държат настанени. Същевременно трябва да е ясно, че тази мярка беше публично-частно партньорство с хотелиерите с идеята да се поеме първата вълна, като майките бъдат настанени по най-добрия начин в безопасна среда. Оттук нататък обаче от бюджета на държавата и с евросредства не можем да ги издържаме в такива условия и те трябва да положат усилия да се интегрират в обществото“, заяви Величков. Според него, ако се наложи, възможно е пренастаняване във фургонни лагери. Той изтъкна, че такава е практиката и на Запад. „В цяла Западна Европа ги настаняват в читалища, киносалони, има разбира се и в хотели, и в апартаменти“, посочи експертът.
Запитан дали държавата има готовност да разсели настанените в хотели бежанци, Величков заяви, че е създадена такава организация и че държавата разполага с доста превозни средства. „Общо над 40 000 моторни превозни средства в движение, които са собственост на юридически лица от публичния сектор, от които 5000 са микробуси и автобуси, т.е. тя има капацитет“, посочи той. Българският бизнес може да даде работа на около 200 000 украинци
Следващата седмица с анкетьори от НСИ ще бъде събирана информация от украинските бежанци, за да бъдат установени конкретните им намерения дали възнамеряват да се завърнат в Украйна, дали се готвят да отидат в други държави от ЕС, където имат приятели или смятат да останат в България. За целта хотелиерите ще получат инструкции, а на място ще бъдат изпратени анкетьори от НСИ, съобщи още Величков. Ще продължи и търсенето на повече места за настаняване в държавните бази, увери той.