Европейската комисия преразгледа надолу перспективите за икономически растеж и повиши прогнозите си за инфлацията в Европейския съюз, тъй като военната инвазия на Русия в Украйна оказва допълнителен възходящ натиск върху цените на суровините и подновени прекъсвания на веригите на доставките, като същевременно увеличава бизнес несигурността. Шеф на ЕЦБ: Tвърде слабото евро застрашава ценовата стабилност в Европа
Според пролетния доклад на Комисията БВП на ЕС и в частност на еврозоната се очаква да нарасне с 2,7% през 2022 г. – значително по-слабо от междинната зимна прогноза за експанзия от 4 на сто. За 2023г. се прогнозира икономическия растеж от 2,3% в ЕС и в зоната на единната валута спрямо предходна оценка за повишение на БВП с Европейския съюз с 2,8% и в еврозоната – с 2,7 на сто, предаде БНР.
Очаква се инфлацията в еврозоната да нарасне с 6,1% през 2022 г. (в сравнение с 3,5% според зимната прогноза), преди да се забави до 2,7% през 2023 г. , като ЕК прогнозира, че инфлацията ще достигне пик от 6,9% през второто тримесечие на тази година, след което да започне постепенно да отслабва.
За целия ЕС се очаква инфлацията да нарасне с 6,8% през 2022 г. и да спадне обратно до 3,2% през 2023 г.
Средната базова инфлация се очаква да остане над 3% през 2022 и 2023 г. както в ЕС, така и в еврозоната, прогнозира ЕК в пролетния си доклад.
Нивото на безработица в ЕС се очаква да намалее през тази година до 6,7% и до 6,5% догодина, а в рамките на еврозоната – до 7% през 2022 г. и през 2023 г.
Европейският комисар по икономиката Паоло Джентилони посочи, че икономиката на еврозоната „все още е далеч от нормална ситуация“, отбелязвайки, че високата степен на несигурност може да доведе до още по-нисък БВП и по-висока инфлация от прогнозираното в момента.
При „тежък икономически сценарий“, ако се вземе предвид евентуално цялостно спиране на руския газ за ЕС и продължаване на нарастващите цени, БВП ще нарасне още по-слабо – с 2,5% и с 1% под основната пролетна прогноза през тази и следващата година, докато инфлацията ще се повиши с допълнителни 3% през 2022 г. и допълнителен над 1% през 2023 г. спрямо новата основна прогноза на ЕК.
Джентилони посочи за наличието на рискове за още по-сериозно влошаване на икономическата прогноза, включително „непредвидимото развитие“ на конфликта в Украйна, както и възможността за силен инфлационен натиск, който да повлияе на условията на финансиране, както и въздействието на дълговата криза в сектора на недвижимите имоти в Китай. Страх в Германия: Цените скачат неудържимо, бедността ще расте
Той заяви още, че вътрешното търсене „би могло да се окаже по-устойчиво“, ако домакинствата изразходват повече от спестяванията си и ако Механизмът за възстановяване и устойчивост на ЕС (RRF) генерира по-силен импулс на икономическата активност.