Краят на предаването „Ергенът“ е съвсем близо и в днешния епизод майката на Виктор пристигна във вилата на любовта, за да го подкрепи. …
Дневни архиви: 20/05/2022
Осъдиха бившия премиер на Северна Македония на 9 години затвор
Бившият премиер на Северна Македония Никола Груевски, който избяга в Унгария преди повече от три години, бе осъден на девет години затвор за …
Мощно торнадо причини огромни разрушения в Германия
Мощно торнадо удари западния германски град Липщат и причини огромни щети, съобщава Асошиейтед прес. На видеа в социалните мрежи се …
Асен Василев каза какво да очакваме през септември
През септември ще видим дали ще има по-високи нива на инфлацията. Чакаме поне около 1 млн. семейства да се възползват от мярката за най-ниския клас …
Украински бежанци се оплакват от жестока експлоатация в Полша
Украинските бежанци продължават да намират работа в Полша, въпреки съкращенията на заплатите поради високата конкуренция. Според упълномощения от …
Има ли опасност заразата от маймунска шарка да достигне до България?
Световната здравна организация свиква спешна работна среща на експерти заради маймунската шарка, която се появява във все повече европейски страни. …
Полицията издирва родителите на захвърленото бебе в плик на боклука
Новородено дете беше открито мъртво, захвърлено в плик край кофи за боклук. От полицията издирват родителите. Малко след 8 часа сутринта Борис …
Украинската армия прекрати отбраната на „Азовстал“
Украинската армия издаде заповед за прекратяване на отбраната на пристанищния град Мариупол на брега на Азовско море. На всички военнослужещи, които …
Шефката на СЕМ: Заваляха нападки към мен заради санкцията на предаването „Ергенът“
Следим всички медии, както сме го правили и досега. Ще го правим и занапред и то по изпитаната методология, по всички стандарти, по които работят и …
Една от най-красивите българки иска да избяга от родния си град?
Най-красивата българка за 2020 г. Венцислава Тафкова от доста време обмисляла да смени родния си град Пловдив със столицата. Ангажиментите на миската …
Прието е: Хотелиерите ще могат да приемат украински бежанци и след 31 май
По предложение на националния щаб е прието решение, което дава възможност не само на ведомствените бази, но и на местата за настаняване, регистрирани …
Публикуваха отговорите от втората матура
МОН публикува отговорите на втората матура. Тя се проведе тази сутрин. До изпита бяха допуснати 42 127 дванадесетокласници. Английският език се …
Лоша новина за цените на горивата
Цените на горивата у нас продължават да нарастват, като средната стойност на масовия бензин А-95 в петък е 3,13 лева за литър, като разликата между …
Бъдещето при колите ще е по-скоро еклектично, отколкото електромобилно
България се нуждае от автомобилна екосистема, не от собствено производство
Държавата се чуди как да помогне на енергийно бедните
Под 1% от енергийно бедните у нас получават помощи. Това заяви в ефира на NOVA експертът Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията и добави, че у нас от години отказваме да дефинираме енергийната бедност. Нова социална помощ от 300 лева за бедни семейства
„В целия ЕС се предприемат мерки, особено в сектор енергетика, за омекотяване на удара от поскъпването на електроенергията, природния газ и горивата. Във всички държави в ЕС, без България, това става чрез социални трансфери. Най-уязвимите домакинства получават по пощата всеки месец чек. Във Франция стойността му е 100 евро. Всички страни подпомагането е на базата на една прецизна дефиниция на енергийната бедност. Това е целенасочено действие на всяко правителство, за да избегне социален конфликт“, поясни той. Как Германия помага на хората срещу високите цени?
По думите му, време е някое правителство да има куража да обясни, че е по-важно да се подобри жизненият стандарт на най-бедните и да има достатъчно средства за това. „Защото, когато разделиш един ограничен ресурс на голям брой хора, всъщност за всеки остава по-малко, а тези, които потребяват малко, всъщност получават и по-малък дял. Същото е и 10-те процента плосък данък и богатите плащат по-малко данъци, отколкото бедните“, обясни енергийният експерт. Хърватия дава енергийна помощ на 700 000 бедни пенсионери
Според Владимиров в цяла Европа се прилагат целеви мерки за избягване на изкривяванията на пазара, а в България се чудим какво да правим със свръхпечалбите. „У нас се предвижда намеса на пазара, но с изземване на свръхпечалбите. Може ли обаче някой да излезе и да дефинира какво означава свръхпечалба. Когато енергийните компании в годините назад са имали загуби, никой не ги е компенсирал“, даде пример той.
„Редно е тези печалби да се инвестират за модернизация в енергетиката и по-специално на мрежата на ЕСО или изграждане на нови екологични мощности, а също и замяна на старите газови генератори в столичната топлофикация, за да може дружеството да не е на загуба. Време е да се мисли по-дългосрочно и тези пари да се насочат към подобряване на средата.“, призова експертът.
Антикризисните мерки трябва да бъдат прецизирани, а не да се раздават пари „на калпак“ или да се субсидират цени, смята Никола Янков, управляващ съдружник в „Експат Капитал“ и бивш зам.-министър на транспорта, както и зам.-министър на икономиката.
Повече информация какви социални помощи се плащат и кой има право на тях, може да прочетете тук.
„Да се субсидират цени не е най-далновидният подход, защото така се подпомагат хората с най-голямо потребление, които са най-богатите. Това не е социална политика и няма да помогне на хората, чакащи такава помощ. Надявам се, когато тези мерки влязат в комисиите на народното събрание за обсъждане, да бъдат променени и да бъдат фокусирани към конкретни групи от населението. Ако държавата насочи финансов ресурс към тях, ефектът ще е много по-голям, а и бюджетът ще спести някой лев“, каза той и предложи разширяване на енергийните помощи и въвеждане на ваучери за храна на най-бедните.
Нужно е да се разшири обхватът на социалните програми в България увеличаване на помощите, да не са например 100 лева, а 200 лв. Социални помощи за повече пенсионери – ето как
Българската енергетика трябва да се стабилизира, но не със субсидия в енергоносителите. Според Янков трябва да се субсидира изграждането на нови мощности за производство на енергия, а може да се направи нещо още по-смело – да се махне мораториума за добив на шистов газ в България. „Това е един огромен местен ресурс, който ще стабилизира пазара и дългосрочно ще понижи цената на газа в България. Това обаче не се коментира“, подчерта финансистът. Същото важи и за изграждането на битови и промишлени инсталации за ток ВЕИ, което ще помогне на фирмите да имат по-евтина енергия, припомни той.
Според Мартин Владимиров протестите за скъпите горива трябва да са пред рафинерията. „Цените у нас могат да слязат още много надолу, защото се произвежда от по-евтин петрол. КЗК е време да си свърши работата и да проучи пазара на горива на едро. Защото от 2 години най-големият играч подбива пазара на едро с около 10-12% и по този начин поддържа доминантната си позиция на него“, смята енергийният експерт. Експерт: България няма нужда и не зависи от руски петрол
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Спират социалните помощи за дърва и въглища
Вдигат помощите за отопление през зимата
3 милиона жители на ЕС нямат пари да отопляват жилищата си
И през 2023 г. бюджетните правила на ЕС няма да се върнат
Началото на войната в Украйна накара ЕК да изчака
Русия измисли алтернатива на Coca-Cola, Fanta и Sprite
Руски производител на напитки представи нова гама от безалкохолни напитки, за да замени емблематичните марки, които напуснаха руския пазар след нахлуването в Украйна. Вместо Coca-Cola, Fanta и Sprite, руснаците ще могат да избират между CoolCola, Fancy и Street, съобщи руският производител на напитки „Очаково“.
Трите световни марки газирани напитки до голяма степен отсъстваха от руските магазини, след като The Coca-Cola Company спря бизнеса си в Русия през март. Макар че продуктите на Coca-Cola все още могат да бъдат намерени в магазините, цените са се повишили с около 200% след спирането.
CoolCola има „емблематичния вкус на кола“, твърдят от руската компания. А бутилките на марката Fancy с вкус на портокал и Street с лимон и лайм имитират дизайна и цветовете на Fanta и Sprite, пише Moscow Times.
Another design from the Moscow factory Ochakovo. Here they added a blue color to the CoolCola label, with reference to Pepsi. The manufacturer does not hesitate to write „the iconic taste of Coke/Cola“ and „the recognizable taste of Fanta“ on the website. pic.twitter.com/z3dgzne09k
— младоолігархат (@Oh_89) May 16, 2022
Създадена в Съветския съюз през 1978 г., „Очаково“ произвежда предимно традиционни руски напитки като ферментирал квас на зърнена основа и нискоалкохолна медена напитка медовуха. Но тя не е единствената компания, която се опитва да се възползва от изтеглянето на Coca-Cola от руския пазар.
През април компанията за напитки от Далечния изток на Русия „Славда Групп“ пусна Grink Cola, в опит да спечели сърцата на руските любителите на газирани напитки. А през май, в северния руски регион Коми, местната фабрика пусна собствена марка газирана напитка – Komi Cola.
И двете алтернативи обаче бяха приети със смесени чувства, тъй като потребителите се оплакваха, че нито една напитка не е „сладка и пенлива“.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Coca-Cola и Carlsberg затвориха заводите си в Украйна
В „Св. Анна“ вече няма да се правят ваксини срещу COVID-19
Имунизациите ще стават при личните лекари
Килия в Самораново: Светли стаи, прозорци без решетки, гледка към Рила
В селото ще строят затвор с пари от Норвежкия финансов механизъм
Защо напълно здрави деца внезапно умират в съня си?
Причината е разгадана