Тазгодишният розобер стартира преди седмица, текат и успоредните официални чествания в Розовата долина. Далеч от тържествата обаче положението е тежко – работната ръка не достига, а изкупната цена е ниска. Особено драматичен е проблемът с липсата на берачи. Обявиха колко ще са парите за рози за тази година
Нормално е да липсват желаещи – надникът е нисък (около лев и нещо за килограм в момента), работата е тежка (в калта на полето в диапазона 4-9 часа сутринта), а общото заплащане е едва 200-300 лв. (няма как да е повече, тъй като брането отнема само месец), пише вестник „Сега“. 12 000 евро за килограм розово масло
Целият този проблем е стар и поставя в риск сектора, тъй като розоберът е изцяло ръчен процес. Работата в чужбина, а и каквато и да е по-дългосрочна заетост са предпочитани от хората. Положението обикновено е спасявано някак от роми, извозвани от далечни селища.
Но се усложнява неимоверно, когато оръжейните заводи из долината работят. А както е известно, в момента те са максимално натоварени. В района се търси работна ръка за производство на оръжие и малко хора биха се занимавали с бране на рози.
В началото на месеца военният завод „Арсенал“ обяви, че търси 300 работници с технически умения. Офертата е примамлива, тъй като включва и сериозни социални придобивки: месечни бонуси за Великден и Коледа, ваучери за храна, безплатна почивка на море в почивната база на дружеството, детска градина за децата на служителите, плащане на наема на висококвалифицирани кадри и др. Ваучери по 200 лева за Великден и по-високи заплати в завод „Арсенал“
В Карловско в момента на берачите се дава 1.20 – 1.30 лв. за килограм. Производителите пък продават стоката на преработвателите за около 2.50 лв. Те се чувстват притиснати и заплашват, че ако продължава така, секторът, с който България се гордее, ще бъде ликвидиран.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Турска компания планира завод за 11 милиона лева край Стара Загора