Френското правителство планира да въведе ваучери за храна за хората с ниски доходи от 2023 г. Това съобщи в ефира на радио France Info делегираният министър по въпросите на бюджета Габриел Атал.
Мярката има за цел да подпомогне покупателната способност на най-бедните домакинства, които са най-силно засегнати от нарастващата инфлация. Управляващите обмислят точния размер на ваучерите, кой и как ще може да ги получава, както и кои групи храни да бъдат включени в тях. Как Германия помага на хората срещу високите цени?
Френските власти искат с ваучерите да могат да се купуват местни и биологични продукти, което ще подпомогне производителите им. Но признават, че това е много сложно за прилагане и ги затруднява, което бави и помощта. „Все още не сме намерили техническо решение, което да гарантира, че тази помощ ще бъде от полза за французите, които се нуждаят от нея, но също и за нашите местни и биологични производители. Надяваме се да представим тази нова мярка през 2023 г.“, обясни Атал.
Правителството вече натрупа известен опит с направеното по време на Covid кризата, когато много нуждаещи се семейства получиха еднократна помощ. „През 2020 г. отпуснахме два пъти извънредна помощ за най-бедните семейства и мисля, че ставаше дума за 4 милиона домакинства. Смятам, че това е добър пример какво сме способни да направим“, припомни Атал пред френското радио. „Отпуснахме, ако добре си спомням, 150 евро за родителите и впоследствие по 100 евро на дете. Това обаче не означава, че ще направим същото“, допълни той.
Антикризисни мерки
Най-бедните домакинства ще получат и т.нар. „компенсация за инфлация“ – друга помощ, която ще се изплаща много по-бързо, вероятно в началото на учебната година и чрез еднократен превод по банковата сметка.
Разходите за живот са водеща тема във френското общество, тъй като инфлацията в страната продължава да расте. Някои партии предлагат по-радикални решения като категорични тавани на цените на определени стоки или постоянно намаляване на ДДС. Рекордна инфлация в ЕС, България – сред страните с най-голям ръст на цените
Правителството подготвя пакет от антикризисни мерки, сред които по-целенасочени субсидии за гориво и намаляване на данъците върху бонусите за работниците с ниски доходи. Социалните помощи и пенсиите също ще бъдат актуализирани по-рано от обичайното, за да отчетат инфлацията, предава Bloomberg.
Подробности за мерките в новия план и тяхната цена ще бъдат представени в рамките на проектозакон за покупателната способност през идните седмици.
Още преди президентските избори правителството на Макрон вече беше заделило около 25 милиарда евро като част от „план за устойчивост“, който включва временни ограничения на цените на електроенергията и природния газ и отстъпка за бензина за шофьорите. Макар и скъпи, мерките са имали значително въздействие върху цените, понижавайки инфлацията с два процентни пункта, според оценки на статистическата агенция Insee.
Правителството изключва опцията да използва данъчен „лост“ за погасяване на френския дълг. Не сме си променили мнението за данъците и не само, че няма да ги повишаваме, но и ще ги намалим, уверява Атал.
🗣 Chèque alimentaire ➡️ “On veut qu’il voie le jour. L’objectif du chèque alimentaire, c’est d’accompagner des Français qui n’ont pas les moyens de s’alimenter dans les produits bio et locaux. Mais c’est compliqué techniquement”, répond Gabriel Attal, qui l’espère pour 2023. pic.twitter.com/7s0285qgIJ
— franceinfo (@franceinfo) June 10, 2022