Вотът на недоверие мина: Свалиха кабинета Петков

Народното събрание свали от власт правителството на Кирил Петков след успешен вот на недоверие. Кабинетът падна след като 123 депутати гласуваха 123 гласа „за“, 116 бяха „против“ и нямаше нито един въздържал се.
„За мен беше чест да ръководя правителство, което беше свалено г-н Борисов, г-н Пеевски, г-н Трифонов и г-жа Митрофанова. Този вот е само една малка стъпка от много дълъг път. Те не разбраха, че така не могат да спечелят българския народ. Ще продължим в тази битка да отвоюваме държавата си и един ден ще имаме България без задкулисие, без мафия, една успешна европейска държава“, заяви премиерът Кирил Петков с бодър тон след гласуването.
Вотът беше внесен от ГЕРБ заради икономическата политика на кабинета. До внасянето му се стигна след като партията на Слави Трифонов излезе от управляващата коалиция и мина в опозиция и така в подкрепа на правителството останаха само депутатите от „Продължаваме промяната“, БСП и „Демократична България“ няколко народни представители, напуснали „Има такъв народ“. Край на агонията: Партията на Слави напуска властта
Миналата седмица се проведе своеобразна репетиция за днешното гласуване, като партиите от новата коалиция между ГЕРБ, ИТН, ДПС и „Възраждане“ свалиха председателя на парламента Никола Минчев. Момчето си отива: Свалиха Никола Минчев като председател на парламента

След 18:00 часа днес хиляди граждани, подкрепящи правителството се събраха пред парламента. Преди това привърженици на партия „Възраждане“ и на ДПС се събраха заедно на протест срещу кабинета „Петков“ от задната страна на парламента. На протеста беше и депутатът от ДПС Делян Пеевски.
Какво следва
След гласуването днес кабинетът ще подаде оставка, но ще продължи да изпълнява функциите си, докато Народното събрание не реши друго.
След оставката ще последват консултации при президента Румен Радев, след които той ще връчи мандат отново на „Продължаваме промяната“ като най-голяма по численост парламентарна група. При евентуален отказ или неуспех в предложението на нов състав на Министерски съвет в рамките на 7-дневен срок, мандатът ще бъде възложен на втората по численост група – ГЕРБ.
Изборът на партията, на която президентът би могъл да даде трети евентуален мандат, се пада върху него. Ако не се постигне съгласие и в трите хипотези, Румен Радев ще трябва да назначи служебен кабинет и да насрочи нови избори.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
„Действат като ГЕРБ, трябва да бъдат спрени“: Слави Трифонов обясни развода с Кирил Петков и Асен Василев
Василев към ГЕРБ: Политиката ви е „да го д*хат бедните“ (ВИДЕО)