Путин се отказа от Запада – смени швейцарския си часовник с руски

Президентът на Русия се стреми демонстративно да насърчи националната икономика и заместването на вноса. Според съобщения в медиите Владимир Путин е сменил носения от него швейцарски ръчен часовник с такъв, произведен в Русия – „Кремълски калибър“ на руския производител „Императорска Петерхофска Фабрика“.

Според онлайн изданието gazeta.ru стойността на часовника е 1,5 млн. рубли, което се равнява на около 24 000 евро. Според статията президентският часовник „Кремълски калибър“ е единствен екземпляр – черният опал, използван за рамката, може да бъде поръчан само от Путин, но не и от други клиенти.

„Часовникът на президента е с черен оникс. Сега не използваме този конкретен камък, за да може часовникът да запази своята ексклузивност. Можете да поръчате подобен часовник, но с различен камък. Цената на часовника винаги е една и съща – 1,5 млн. рубли. Часовниците са унисекс, но ги поръчват основно мъже. В момента разработваме женски модел с диаманти и вероятно ще бъде по-скъп“, заявиха от компанията.

След началото на войната в Украйна страната стана обект на мащабни санкции. Хиляди международни компании се оттеглиха от Русия и много стоки и продукти вече не могат да се произвеждат и доставят там. Москва обаче многократно подчерта, че ще преживее санкциите и ще излезе по-силна от тях. Какви са щетите за Русия от западните санкции?
Часовниците на Путин

Известно е, че президентът на Русия предпочита да носи часовник на дясната си ръка. На нея най-често са били поставявани швейцарските Blancpain Leman Aqualung Grande Date и понякога IWC Pilot’s Watch Mark XVII. И двата съответстват на един и същи архетип: корпус с умерен диаметър (40–41 mm), изработен от бял метал, черен, добре четим циферблат във военен стил, арабски цифри, три стрелки, индикатор за дата и каишка от черна кожа.

Според „Комерсант“ досега лидерът на Кремъл често е носил модели, произведени от швейцарските производители Blancpain или IWC. „Да не забележиш разликата е все едно да объркаш бившия Mercedes-Benz Pullman Guard на президента с настоящата му лимузина Aurus Senat“, гласи коментар в руския всекидневник, който пръв съобщи за новия часовник на Путин. Лимузината на Путин: Постсъветски лукс за богаташи
По-лошо качество на по-висока цена

С преминаването към руския модел Путин иска чрез личен пример да демонстрира ангажимента си към програмата на правителството за заместване на вноса. Тази програма предвижда руската икономика да произвежда възможно най-много компоненти, стоки и продукти, които липсват заради западните санкции. Повечето икономисти обаче не вярват в успеха заради тесните взаимовръзки на световната икономика. Те прогнозират, че най-вероятният сценарий е деиндустриализация с по-лошо качество на по-висока цена. Санкциите върнаха Русия в социализма – липсват основни стоки
Императорска Петерхофска фабрика

Марката часовници „Императорска Петерхофска Фабрика“ (ИПФ) е създадена от настоящите собственици на Raketa сравнително наскоро – около 2019 г., но има дълбока историческа легенда, която е ключова за луксозния сегмент. Фабриката в Петерхоф е основана от Петър I през 1721 г. като каменоделско предприятие за производство на продукти, които трябвало да отразяват блясъка на новата столица на империята.
Преди Втората световна война се занимава с обработката на рубинени камъни за часовникови механизми. През 1949 г. часовникарският завод „Петродворец“ започва да произвежда ръчния часовник „Победа“, а през 1961 г. – „Ракета“, кръстен на полета на Юрий Гагарин.

Като се има предвид 3-вековните традиции в изработването на камък, основната характеристика на часовниците IPF е пръстенът от естествен камък, който рамкира циферблата и се вижда отвън. Обикновено тази част, която служи за закрепване на механизма е изработена от метал и е скрита под циферблата.

Размерът на механизма на часовника е значително по-малък от корпуса – за това е предназначен пръстенът на корпуса. Инженерите на Raketa се възползват от тази функция и предлагат пръстени с корпуси, изработени от декоративни камъни: ахат, обсидиан, карнеол, яспис, тигрово око, авантюрин, дюмортиерит (общо 15 опции на уебсайта на компанията ipf1721.ru).
Избраният от клиента камък за калъфа на пръстена е използван и във вложката (кабошон) на короната, както и в копчетата за ръкавели, които могат да бъдат поръчани допълнително към часовника.

Цените на колите втора употреба скочиха с до 50% за една година

Цените на колите втора употреба скочиха между 30 и 50% за изминалата година. Това обясни пред „Бизнес новините“ на bTV Любомир Доросиев зам.-председател на Асоциацията на вносителите на автомобили. Голям ръст в търсенето на коли втора ръка, цените растат
„През последната година има засилено търсене на коли втора употреба, защото производителите на нови коли имат сериозни забавяния заради липсата на части заради пандемията. В момента се чака между 6 и 12 месеца за придобиване на нов автомобил. Това кара хората, които имат нужда от автомобил веднага, да прибягнат към коли втора ръка“, обясни Доросиев. Глад за коли втора употреба, те са все по-скъпи
По думите му хората избират автомобили втора употреба, защото са запознати с характеристиките им и в повечето случаи ги намират за надеждни. Според него клиентите предпочитат да спестят, като купят кола на старо, тъй като с изкарването си от шоурума автомобилът губи до 30% от стойността си, а след петата година тя става над 50-60% по-евтина от първоначалната ѝ цена. Колите втора употреба поскъпват сериозно
Какво се търси и какви са цените?
В София потребителите търсят 10-годишни коли. „Хората в по-големите градове търсят коли втора употреба до 10 години, а в по-малките населени места купуват всичко. В София се продават по-нови коли, смея да твърдя, че трудно се продават коли над 10 години, защото имат по-високи доходи, взимат и лизинг. Повечето клиенти от страната идват в София и купуват коли над 10 години“, посочи Доросиев. Най-честите измами при покупка на кола втора ръка
Покупката на на кола до 5-6 години е все по-трудна, тъй като изборът е малък, а цените непрекъснато се променят.
Търговците на коли втора ръка отдават поскъпването на нарастващия недостиг в автокъщите на запад, където влизали не повече от 1-2 коли седмично. Търговците от Източна Европа са принудени да наддават, за да могат все пак да получат някакви автомобили.
По думите на Доросиев поне в рамките на 1 година се очаква цените да се задържат или да станат и по-скъпи, тъй като работещите автокъщи са почти празни. Задава се поскъпване на колите втора употреба
Българите и електромобилите
Според специалиста българите са скептично настроени към електрическите и хибридните коли. По думите му те си задават въпроса какво ще стане, ако батериите на този тип автомобили дефектират или изживеят жизнения си цикъл. Защо в България се купуват малко електромобили?
„Хибридните коли, които продавам, имат 5 години гаранция от производителя, а ако стане нещо с тази батерия, то автомобилът си остава просто бензинов или дизелов. Има търсене на всякакви автомобили“, обясни зам.-председателят на Асоциацията на вносителите на автомобили.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Държавата ни дава 12 000 лева, ако си купим нов електромобил
Едва 6 страни в ЕС, сред които и България, с ръст в продажбите на нови коли
Хитри трикове, с които колата ви ще харчи по-малко гориво
Нова вълна стари дизели идва в България
България е автоморгата на Европа, само го допуснахме
Пазаруваме нови коли с най-бърз темп от всички в ЕС
Как да пестите гориво с пуснат климатик в горещите дни?
5 основни стъпки за поддръжка на автомобила през горещите месеци

Собственикът на голяма украинска компания за търговия със зърно и съпругата му загинаха при руски обстрел

Собственикът на една от най-големите украински компании за търговия със зърно „Нибулон“ Олексий Вадатурски и съпругата му Раиса загинаха …