В селището „Морски тераси“ във Виборгски район на Ленинградска област е открит мъртъв 61-годишният Юрий Воронов, който оглавява …
Дневни архиви: 05/07/2022
Схемите с цените на чадърите и шезлонгите по родното Черноморие нямат край
Чадърът стана двойно по-скъп от шезлонга на някои от плажовете по Българското Черноморие. Това показва справка в карта за цените на плажните …
Кои грешки в прическата ни състаряват?
Не боядисвате редовно косата си
Кои грешки в прическата ни състаряват?
Не боядисвате редовно косата си
Предупреждението на синоптиците вече е факт!
Прогнозите на синоптиците започват да се сбъдват още тази вечер, научи Varna24.bg. От Meteo Balkans публикуваха кадри на бурята, която приближава …
Заподозреният за стрелбата в Чикаго е бил облечен в женски дрехи
Заподозреният за стрелбата по множеството, събрало се за парада по случай Деня на независимостта в Чикаго, е купил законно оръжието, от което …
Появи се смразяваща кръвта снимка на Михаил Горбачов
Бащата на Перестройката изглежда неузнаваем. Страшна снимка от болница на 91-годишния бивш ръководител на СССР Михаил Горбачов породи притеснения …
НАП започва информационни кампании срещу укриването на осигуровки
НАП започна две информационни кампании „Заплата в плик“ и „Данъчно-осигурителни рискове“, с цел да насърчи гражданите и бизнеса да спазват доброволно задълженията си, както и да запознае работниците и служителите с рисковете, ако се осигуряват на по-нисък от реалния си доход, като вземат част от възнаграждението си в плик.
Според данни на приходната агенция, запознаването на фирмите и физическите лица с техните права и задължения има положителен ефект върху поведението им на данъкоплатци. На кои българи държавата плаща осигуровките?
В последните години НАП отчита трайно повишаване на доброволното спазване на данъчно-осигурителното законодателство заради съчетаването на контролни мерки и комуникационни действия. Наблюдава се намаляване броя на рисковите лица и на потенциалната щета за фиска, като приходите от данъци и осигуровки за първите 6 месеца на 2022 г. достигнаха близо 15 млрд. лв. – с над 1,6 млрд. лв. повече в спрямо 2021 г.
До края на юни приходите за държавния бюджет са близо 8,2 млрд. лева, като данъкът върху доходите на физически лица е почти 2,2 млрд. лв., 1,7 млрд. лв. е корпоративният данък и повече от 4 млрд. лв. ДДС. Приходите от осигурителни вноски към 30 юни надхвърлят 6,3 млрд. лв., като над 3,7 млрд. лв. са за ДОО, 1,6 млрд. лв. – за здравноосигурителни вноски и 920 млн. лева за допълнително задължително пенсионно осигуряване.
Двете кампании се фокусират върху ползите за обществото от доброволното деклариране и внасяне на данъци и осигуровки. НАП: Абитуриентите дължат здравни осигуровки
Всеки служител може да изчисли колко би загубил в следващите години, ако не се осигурява върху заплатата, която получава в действителност, чрез т. нар. „калкулатор на загубите“ в ТОЗИ САЙТ. Той дава възможност на потребителите, след попълване на данни за реалния и декларирания доход, да разберат от колко ще се лишат в бъдеще под формата на неизплатени средства от болнични, майчинство, обезщетения за безработица и пенсии.
Чрез Facebook страницата на НАП хората ще получат информация за ползите от внасянето на осигуровки върху реалния размер на заплатата, доброволното деклариране и плащане на данъци, изискването и съхранението на касовите бележки при покупка на стока или услуга.
Кампаниите ще продължат 3 месеца, а потребителите ще могат да се запознаят с важни въпроси за данъците и осигуряването и техните специфики в сектори, в които има по-голям риск от непълно деклариране на доходи или невнасяне на осигуровки. Безработните дължат по-високи здравни осигуровки
В поредица от подкаст издания ще бъдат обсъждани теми като „заплата в плик“, данъчни и осигурителни рискове в строителството, производството и продажбата на алкохол и на млечни продукти, електронната търговия и др.
Потребителите ще могат да дадат мнение за недекларираните възнаграждения или т.нар. „заплата в плик“ чрез анкета на НАП, която да установи причините служителите да са съгласни работодателите да им заплащат осигурителни вноски върху по-нисък от реалния размер на работната им заплата.
„Отличните резултати, които отчитаме, се дължат както на партньорския подход от страна на НАП към бизнеса и гражданите, така и на тяхното добросъвестно поведение. Удовлетворени сме от факта, че за пореден път наблюдаваме увеличение на доброволното деклариране и плащане от страна на данъкоплатците. Уверени сме, че с тези темпове, ръстът на приходите през 2022 г. ще надмине очакванията ни“ – така изпълнителният директор на НАП Румен Спецов коментира поредния рекорден ръст в приходите. НАП провери 1500 фирми с твърде много пари в касите
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Осигуровките няма да се повишават
На кои българи държавата плаща осигуровките?
„Тайни агенти“ на НАП проверяват хиляди заведения и хотели по морето
Всеки четвърти обект по морето – с данъчно нарушение
Хърсев: В бюджета няма антиинфлационна стратегия
С ДДС отстъпките са разбивала системата
Хърсев: В бюджета няма антиинфлационна стратегия
С ДДС отстъпките са разбивала системата
22 милиона тона зърно са блокирани в Украйна
22 милиона тона зърно са блокирани в Украйна. Това заяви президентът Владимир Зеленски, който каза, че страната преговаря с Турция и ООН за износа на …
Страховито! Известен гръцки певец е пребивал българската си съпруга
Известният гръцки певец Темис Адамантидис е пребивал българската си съпруга Анастасия Стефанова. Това обяви самата тя пред местните медии. Повод за …
Съдът остави зад решетките арестуваните за стрелбата на детска площадка
Софийският районен съд остави в ареста двамата задържани за стрелбата на детска площадка, станала преди дни. Това се случи след като прокуратурата …
Руското посолство продължава да издава визи за български граждани
Нищо не се е променило. Продължават да се издават всички категории визи за български граждани, които искат да посетят Руската федерация. Това обявиха …
Съветник на Румен Радев към БСП: Много е лесно да се каже, че Кирил Петков е виновен за всичко
Преговорите с депутати не се случват по приемлив начин. Такава деликатна ситуация трябва да се развива пред очите на българските граждани, в противен …
Деси Бакърджиева пред Sofia24.bg: Бих се радвала да бъда водещ на риалити предаване, но не бих участвала
Тя е красива, млада и интелигентна. Тя е една от най-харесваните актриси в България в момента. Тя е Десислава Бакърджиева. Това е eдно интервю на …
Слави Трифонов: Заради действията на Караджов ще бъде съборен незаконният кей на Доган
Лидерът на ИТН Слави Трифонов обяви във фейсбук, че кеят на Ахмед Доган на плаж „Росенец“ ще бъде съборен. Вижте какво гласи публикацията …
Хванаха недекларирана валута за над 1 млн. лв. на „Капитан Андреево“
Парите били в турски камион, пътуващ от Германия за Ирак
Жилищата поскъпнаха страшно много. Има ли имотен балон у нас?
Достигнаха ли върхова точка бързо растящите цени на имотите? Имаме ли основания да говорим за имотен балон? Какви са нагласите на купувачи и продавачи в периода на засилваща се инфлация? Страховете за нов имотен балон в Европа се засилват
„Нашият софтуер обикаля всички имотни портали, в които има обяви за имоти. Събираме ги на едно място при нас, като идеята е човек, който търси имот за наем или продажба, идва и ни казва, след което му пращаме нужната информация. Така нашите потребители са първите, които научават за определена обява и не изпускат нищо от пазара“, заяви в ефира на БНР Васил Люнчев, създател на интернет платформа за имоти.
Жилищата в Българите са поскъпнали особено много през последните 12 месеца. „Събираме данни от всички обяви от 2015 г. насам. Наблюденията ни за последните 7 години са, че всяка година цените на имотите растат. Миналата година те са се повишили 4 пъти повече, отколкото предишните години – средно с 36%“, обясни специалистът. Новите жилища поскъпват драстично
Според него има два основните фактора, влияещи на ръста в цените на имотите: ниските лихви, което е тенденция от няколко години, и инфлацията. „Инфлацията, която се повиши миналата година, накара хората да се чувстват сякаш парите им се обезценяват, докато седят в банките и искаха да ги вложат в имоти, което увеличава желанието за покупка на недвижимо имущество и цените растат“, посочи Люнчев. Каква заплата трябва да вземаме, за да си купим жилище на кредит?
„Цените на имотите зависят най-вече от инфлацията, дали ще тръгне надолу. Последните 1-2 месеца цените растат дори още по-бързо. Виждаме, че на пазара започнаха да липсват най-интересните имоти. По някаква причина хората дори не обявяват за продажба някои имоти“, обясни той. Имотите в София продължават да поскъпват, ето кои са най-желаните квартали
Какъв е профилът на купувача?
„Купувачите са хора, които имат спестявания, но не е задължително да им стигат за цял апартамент. Може да ги използват за първоначална вноска и да вземат кредит, за да покрият останалото. Те имат спестявания от дълго време и се чувстват сякаш тези пари ще изчезнат.“, казва още Люнчев. Какви жилища купуват по-младите и по-възрастните у нас?
Все по-високите продажни цени обаче не се отразяват на наемния пазар. „Цените на наемите не вървят нагоре – те по-скоро се задържат и още не са се върнали на високите нива от преди пандемията. Много се е отворила ножицата между цена и наем – ако преди един апартамент се изплащаше от наеми за 20-25 години, в момента това се случва за 40 години“, разяснява Васил Люнчев. Наемите в София отново растат, какви жилища се търсят
„В момента пазарът е изключително динамичен и с позитивно отношение към покупката и продажбата. Намираме се в стабилна и благоприятна среда“, заяви в ефира на БНР Галин Гавраилов, регионален мениджър за град София на една от големите агенции за недвижимо имущество. Войната не спря българите да купуват жилища
По думите му обикновено летният период е доста активен. „Лятното тримесечие между юли-август и септември е или първо, или второ по активност в покупко-продажбите на имоти в исторически план. Хората използват летният период да направят ремонт, да купят имот и да го ремонтират“, обясни специалистът. София: Търсят се все повече нови жилища, но са и по-скъпи
Според него една голяма част от пазара се дължи на продажби на двустайни и тристайни апартаменти, което е 80% от имотния пазар. Има лек ръст и в търсенето на извънградски имоти, посочва още Гавраилов. Селски имоти или градски жилища: Какво избрахме в пандемията?
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Плащаме поне 1000 евро на кв. метър за жилище в София
Жилищата в София поскъпват най-бързо
Гараж за 60 000 евро: Какво се случва с цените на имотите у нас?
Бум на кредитите за покупка на жилище в пандемията
Спад в цените на суровините, достигна ли инфлацията своя пик?
Цените на борсово търгуваните стоки отчитат спадове в края на първото полугодие