2032 лв. да стане средната учителска заплата от 1 септември тази година, а непедагогическите специалисти да получават средно 1134 лв. Това ще предложи Министерството на образованието и науката (МОН) на социалните партньори в средното образование с разпределението на средствата от актуализацията на държавния бюджет. Предстои ново повишаване на учителските заплати
На 6 юни 2021 г. МОН поиска от Министерството на финансите 173,4 млн. лв. допълнително за предучилищното и училищното образование. Първоначално тази сума остана извън разчетите за промяна в закона за бюджета, но впоследствие депутатите гласуваха 150 млн. лв. за увеличение на възнагражденията, за издръжка и храна, както и за национални програми.
За увеличение на възнагражденията в детските градини, училищата и центровете за подкрепа се отделят близо 54,5 млн. лв. Учителските заплати се вдигат средно с 5%, а тези на непедагогическия персонал – средно с 4%, съобщават от МОН. Учителската заплата ще надхвърли 1400 лева
Учителските заплати бяха повишени с малко над 12% (около 155 лева) от 1 април 2022 г. Така минималната брутна заплата на преподавателите стана 1415 лева. Старшите учители и старшите възпитатели получават 1460 лв., а главните учители и главните възпитатели – 1516 лв. Заместник-директорите получават 1595 лв., а директорите – 1724 лв. МОН обяви новите учителски заплати
Отделно педагозите получават парични добавки за прослужено време, както и бонус за постигнати резултати. Учителите вземат и по 11 брутни заплати при пенсиониране. За обезщетения на напускащите образователната система ще се изплатят допълнителни 35,1 млн. лв. Над 1,2 млн. лв. повече се отпускат за ученически стипендии.
Повече пари за разходите на училища и детски градини
С 20% се повишава добавката за храненето на децата от подготвителните групи и от I до IV клас. За тази цел са предвидени почти 5,5 млн. лв. За компенсиране на по-високите разходи за храна с още 5 млн. лв. се вдига нормативът за целодневната организация на учебния ден.
Заради скока на цените на енергоносителите образователните институции ще получат 10,5% над досегашния си бюджет за издръжка и режийни разходи. Това ще струва на държавата над 26 млн. лв. допълнително. С 31% ще се увеличи нормативът за издръжка на дете в детските градини. За това са предвидени почти 22,5 млн. лв.
Учителските заплати се увеличават стабилно в последните 5-6 години, след като дълго време бяха срамно ниски. Още през 2017 г. тогавашният финансов министър Владислав Горанов обеща възнагражденията да се удвоят в рамките на 4 години. Средствата за образование също се увеличават ежегодно.
Заплатите на учителите трябва да се равняват на около 125% от средната работна заплата за България, смята настоящият министър на образованието в оставка Николай Денков.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Учителската заплата трябва да стане 2000-2500 лева заради инфлацията
Ново сериозно увеличение на учителските заплати
Дават 360 млн. лв. за вдигане на учителските заплати
Вдигат заплатите на учителите и държавните служители
Почти 30% от учителите не са получили по-високи заплати. Защо?