Българският енергиен холдинг ще преведе към Фонда за енергийна сигурност 456 млн. лв., за да продължи държавата помощта за бизнеса заради високите цени на електроенергията. Това обяви премиерът в оставка Кирил Петков в Министерски съвет. Токът за бизнеса поскъпна рекордно. Ще издържат ли фирмите?
Пред министрите Петков коментира осигурената подкрепа, изплащана на бизнеса заради високите цени на електроенергията на свободния пазар. „С това продължава нашето обещание към всички бизнеси, че цените на тока продължават да бъдат едни от най-ниските в Европа“, заяви той.
С актуализацията на бюджета се прие, че държавата покрива 100% от цената за един мегаватчас, която се плаща над 250 лева.
Освен това правителството ще приеме и поправки в Търговския закон. „Това е мярка към Плана за възстановяване и развитие, така, че искам да поздравя. Вече не са 22, а реално с това ще станат 21, така, че напредваме. Премахват се пречките в производството по стабилизация, което цели да даде втори шанс на затруднените търговци да продължат дейността си. Много важна мярка. Съществена новост е и въвеждането на производство по несъстоятелност и стабилизация на физическите лица – предприемачи, дефинирани от закона“, съобщи премиерът в оставка. Компенсациите за скъпия ток продължават през май и юни
Правителството ще приеме и изменение в Програмата за компенсиране на битови клиенти на природен газ и топлофикационни дружества, използващи като основно гориво природен газ, с подпомагане с фиксирана сума на един мегават час.
Освен това правителството приема и внася в парламента и поправките в Закона за домашното насилие.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
4 млн. лв. компенсации вече са платени на небитови потребители на ток
Бизнесът поиска оставки в енергетиката заради скъпия ток
Спецпрокуратурата започва проверка за цената на тока за бизнеса