За първите 6 месеца на годината счетоводната печалба на цялата група „Холдинг БДЖ“ ЕАД е 13.256 млн. лева. За първи път от 10 години, групата, включваща „БДЖ-Пътнически превози“ ЕООД, „БДЖ-Товарни превози“ ЕООД и „Холдинг БДЖ“ ЕАД е на печалба.
Това съобщиха от Министерството на транспорта и посочиха, че самостоятелно за „БДЖ-Товарни превози“ в края на юни е реализирана счетоводна печалба от 6.904 млн. лева. След отчитане на намалените инфраструктурни такси за дружеството, оперативната печалба от дейността му е 2 201 000 лева. „БДЖ-Товарни превози“ са били на загуба за целия 10-годишен период от 2012 г. до сега. Сливат пътническите и товарни превози в Национална компания БДЖ
За второ поредно тримесечие националният железопътен превозвач отчита увеличение на приходите си. По-високите приходи се дължат на повече изпълнени заявки за превоз на товари и на новите тарифи на компанията, актуализирани спрямо пазарните условия в началото на годината.
„БДЖ-Пътнически превози“ ЕООД отчита 34% увеличение на приходите от продадени карти и билети, спрямо същия период на 2021 г. Заедно с това, от януари, дружествата за пътнически и товарни превози са предприели оптимизация на разходите.
Преди две седмици министърът на транспорта в оставка Николай Събев подписа решение за преобразуване чрез вливане на „БДЖ-Пътнически превози“ и на „БДЖ-Товарни превози“ в „Холдинг БДЖ“, като сливането беше обявено още февруари. „Целта на реформата е да се подобрят планирането, управлението и контролът на движението на пътническите и товарните влакове. След сливането на трите дружества администрацията ще бъде съкратена, разходите – намалени, а транспортната услуга – подобрена“, заявиха от ведомството. „Стъпките за оздравяване на БДЖ заедно с новите влакове, които ще купим по Плана за възстановяване и устойчивост, ще върнат на българите удобството в железопътния транспорт“, обясни тогава Събев. БДЖ купува 16 нови влака за близо 300 млн. лева