Собственикът на опожарените оръжейни складове в Карнобат Емилиан Гебрев отново заговори за посегателство, не само срещу него самия, но и срещу …
Дневни архиви: 02/08/2022
Големи пожари горят в Хърватска и Черна гора. Пламъците и гъстият черен дим изплашиха стотици туристи!
Големи пожари горят в Хърватска и Черна гора. Пламъците и гъстият черен дим изплашиха стотици туристи, почиващи по адриатическото крайбрежие. В …
„Булгаргаз“ поиска 60% по-скъп газ, КЕВР решава до дни
От „Булгаргаз“ направиха корекция на поисканото увеличение и вече настояват от 1 август природният газ да поскъпне с безпрецедентните 60%. …
Цената на петрола продължава да пада
Петролът продължава да поевтинява, като във вторник отбелязва спад от над 4%. На този фон продължават опасенията за намаляване на потреблението на …
Къде и с колко поскъпна водата от 1 август?
От началото на август водата от чешмите на домакинствата в Разград и Силистра вече ще струва на гражданите над 5 лв./куб. метър. Това показва влязло в сила решение на КЕВР, прието миналия месец. След парното и водата поскъпва сериозно от 1 юли
В Разград и района абонатите на ВиК дружеството ще плащат по 5,30 лв./куб. метър за услугата с ДДС. Това е рекордно нарастване с 1,67 лв. Досегашната цена беше 3,63 лв. с ДДС. Жители на областния център на Лудогорието споделят, че независимо от високата цена, водата от чешмите в града не е годна за пиене и много са принудени да си купуват минерална или трапезна. В Силистра регистрираното поскъпване на услугата е с почти 1,57 лв. за кубик от 3,468 лв. на 5,035 лв. с ДДС. Цената на водата скача с 30%
В Бургас местното ВиК се класира на второ място по нарастване на цената – с 1,63 лв. измежду всички 11 големи дружества от сектора в страната, оскъпили водата от началото на годината. От 1 август абонатите плащат по 4,38 лв. с ДДС за доставка на питейната вода, нейното отвеждане и пречистване. Старата цена на услугата беше 2,76 лв./куб. метър, показват решенията на регулатора. Драстичното поскъпване на водата е неизбежно
Според КЕВР причина за драстичното нарастване на цената е решението на бургаското дружество да финансира инвестициите в язовирите „Порой“ и „Ахелой“ със собствени вместо заемни средства. Ключово влияние са оказали и повишените с 15% разходи за работни заплати и скъпата електроенергия. Рязко поскъпване на водата заради тока
В следващия район с нови цени от 1 август – Враца, регистрират много по-малко поскъпване – малко под 50 ст., от 3,258 лв. на 3,74 лв./ куб.
Пет дружества във водоснабдяването започнаха да фактурират по-високи цени още от началото на юни. Най-голямото поскъпване – с 1,07 лв., получиха абонатите във Велико Търново. От 1 юни те плащат по 3,46 лв. за ВиК услугата вместо 2,39 лв./куб., каквато беше цената в продължение на година и половина преди това.
В Плевен за юни и юли потребителите получиха фактури с цена от 4 лв./ куб. с ДДС – при предишна цена от 2,95 лв., като поскъпването е с 1,05 лв. Най-малко нарастване на цената – от 67 ст. за куб. м (от 3,11 лв. до 3,78 лв. с ДДС), има в Монтана. В Габрово също имат символично поскъпване от 0,77 лв. – от 2,62 лв. на 3,39 лв./куб., а в Русе то е с 91 ст. – от 2,94 лв. на 3,85 лв. Пречиствателна станция за 28 милиона лева ремонтираха край Плевен
Други четири дружества, във Варна, Ловеч, Стара Загора и Търговище, получиха одобрение за по-високи цени още от 1 юли. В морската ни столица кубик вода вече втори месец ще се струва по 4,54 лв., или с 1,29 лв. повече от 2021 г. и първата половина на 2022 г., когато цената беше 3,25 лв. с ДДС.
В Ловеч поскъпването е с 1,05 лв. – от 3,15 лв. на 4,20 лв./куб. метър. В Търговище пък повишението е с 1,21 лв. – от 3,16 лв. на 4,37 лв./куб. метър. Абонатите на ВиК дружеството в Стара Загора плащат по 4,12 лв./куб., или с 1,12 лв. повече от старата цена – 3 лева.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
КЕВР вдигна цената на водата в 14 области
Откриха тялото на мъжа, пропаднал в дълбока пропаст във Врачанския Балкан
Откриха тялото на мъжа, пропаднал в дълбока пропаст във Врачанския Балкан. Инцидентът е станал малко след 14 ч. Двама работници по поддръжката на …
Емили с тротинетката се закани: Купувам си мотор!
Тези дни Емили Йорданова отново се озова в окото на бурята, след като фуча с над 100 км/ч по магистрала „Тракия“, пише „България …
Учени създадоха самолетно гориво от слънце, вода и въглероден диоксид
Какво получавате, когато смесите слънчева светлина, вода и въглероден диоксид? Отговорът е – въглеродно неутрално реактивно гориво, което може да …
Лаком! Стефан на Гала си отяжда на миди за цяла година
Стефан на Гала се оказа много лаком. Явно много е чакал съвместната им почивка на морето, но не толкова, за да е насаме с красивата водеща, а …
Гълъб Донев ще получава 7524 лв. заплата като служебен премиер
Какви заплати ще получават новите министри във властта? Доходите на висшите държавници се определят на база на заплатите в обществения сектор, …
Извънредна ситуация във Врачанския Балкан! Издирват мъж, пропаднал в пропаст!
Издирват мъж, пропаднал в пропаст във Врачанския Балкан. Инцидентът се случил в местността Невестина пропаст днес следобед. 38-годишният врачанин …
В Гърция приканват туристите да спазват дистанция, ковид случаите скачат
Здравните власти в Гърция предупреждават за райони с рязко покачване на заразените с Covid. Приканват туристите да спазват дистанция. Обстановката …
Прекрасно време за плаж утре!
През нощта ще преобладава ясно и почти тихо време. Утре ще бъде слънчево. След обяд ще се развива купеста, в планинските райони от западната половина …
Островите Фиджи са застрашени от изчезване
Десетки села на магнетичните острови Фиджи са застрашени от изчезване. Причината – повишеното ниво на океана, причинено от климатичните промени. …
Стефан Янев: Повечето кризи в страната се задълбочиха по време на работата на кабинета „Петков“
Повечето кризи в страната са се задълбочили по време на работата на кабинета “Петков“. Такова мнение изрази бившият служебен премиер и настоящ …
Лекар се самоуби след заплахи от антиваксъри
Хиляди хора присъстваха на бдение в катедрала „Св. Стефан“ във Виена вчера, за да почетат паметта на австрийска лекарка, която се самоуби, …
Заради имот: Жена с опасност за живота след побой
Задържани са трима мъже
Няма хора: Германия отчаяно търси работна ръка
Всяко второ предприятие в Германия има остра нужда от квалифицирана работна ръка, в 148 професии отчаяно търсят специалисти. Фирмите определят това като един от най-големите рискове за бизнеса, пише Deutsche Welle.
„Имам маса за вас, но за съжаление няма кой да ви сготви“, казва собственикът на ресторанта по телефона. Звучи като шега, но не е: в цяла Германия има недостиг на готвачи и обслужващ персонал. Но не само ресторантите страдат от недостиг на работна ръка: влакове не пътуват, защото липсват машинисти; куфарите се трупат по летищата, защото няма кой да ги натовари; детски градини връщат молби за прием поради липса на възпитатели. Германия спешно търси над 17 000 готвачи. Какви са заплатите?
Недостиг на всякакви кадри в повечето сфери
Според проучване на Асоциацията на германските индустриално-търговски камари, 56% от предприятията се оплакват от липса на служители и определят това като един от най-големите рискове за бизнеса.
В момента Федералната агенция по заетостта регистрира недостиг на работна ръка в 148 професии. Средно 8 месеца са необходими на един дом за стари хора, за да намери медицинска сестра. Строителните компании трябва да отделят половин година, за да намерят служител в областта на гражданското строителство. В цялата страна са обявени над 1,7 милиона свободни работни места. Германия търси над 1 милион специалисти
„Преди 5 до 10 години пускахме реклами, за да продаваме услугите си. Днес публикуваме обяви във всички видове медии, за да набираме служители“, оплаква се Маркус Винтер, управляващ директор на доставчика на индустриални услуги IDS в Баден-Вюртемберг. В компанията работят около 750 души, повече от 20 позиции остават незаети: от ключари до бояджии, от шофьори на мотокари и монтажници до шофьори за доставка на напитки. Няма кой да кара камионите в Германия
„Вече нямаме проблем само с квалифицираните работници, а и с общата работна ръка“, отбелязва Винтер. Дори работните места за хора без професионално обучение вече не могат да бъдат адекватно запълнени. Германия търси българи за работа. Но няма желаещи
Поколението на бейби бумърите скоро излиза в пенсия
Недостигът не е изненада. Демографските промени се усещат. Германия губи около 350 000 души в трудоспособна възраст годишно. Въпреки това бейби бумърите ще се пенсионират до няколко години. Експерти като Херберт Брюкер, професор в Института за изследване на заетостта в Нюрнберг, прогнозират, че до 2035 г. на германския трудов пазар ще има около 7 милиона души по-малко. Дефицит на кадри: Възрастните работници масово се пенсионират
Това е огромен недостиг, който не може да бъдат запълнен с местна работна ръка, нито с имиграция от Европейския съюз. Според Брюкер броят на имигрантите от ЕС постоянно намалява. „Доходите в другите страни от ЕС се изравняват, а те самите са засегнати от демографските промени.“ Потенциалът на младите хора, желаещи да емигрират, е до голяма степен изчерпан в ЕС, казва той. Германия спешно се нуждае от работници от Балканите
Законът за чуждите квалифицирани работници не работи
За да се компенсира настоящият недостиг на пазара на труда, 400 000 имигранти от страните извън ЕС ще трябва да идват в Германия всяка година – и да остават там. От 2012 г. насам специалистите с висше образование могат да идват в Германия с т.нар. синя карта на ЕС. През 2020 г. влиза в сила и Законът за чуждите квалифицирани работници, който включва и професии, за които не се изисква висше образование. Германия се нуждае от 260 000 работници от държави извън ЕС
Това обаче не работи според очакванията, и то не само защото малките и средните предприятия в Германия все още срещат трудности при наемането на чуждестранни квалифицирани работници. 30 000 специалисти дойдоха в Германия през 2020 г., в същото време 20 000 напуснаха страната. Изследователят на пазара на труда Брюкер казва, че това е разочароващо. Експерт: Българите рекордно бързо си намериха работа в Германия
Германското правителство иска да реформира закона, така че да бъде отворен пазарът на труда за квалифицирани работници, които имат трудов договор, но все още нямат призната в страната професионална квалификация. Тя ще може да бъде получена и с помощта на германски работодател. Доходите в Германия се вдигат с 3000 евро
Обучение на работното място
Предприемачът Маркус Винтер вече забелязва сред клиентите си в промишлеността, че някои запълват позиции с неквалифицирани работници. „Според моите оценки около 20% от тях не са квалифицирани, а полуквалифицирани работници“, казва той. Германия се къпе в пари и спешно търси работна ръка
Почти всички страни в света имат напълно различни системи за обучение от Германия, казват от Асоциацията на германските индустриално-търговски камари. Те се надяват, че реформата на имиграционното законодателство ще улесни и неговото прилагане.
„Проблемът започва с процеса на издаване на визи, при който документите се изпращат по целия свят, и завършва с държавната администрация, която невинаги прилага сложните разпоредби по еднакъв и прозрачен начин.“
Повече работни места за бежанци?
Проблемът е, че дори с подписан трудов договор е трудно да се уреди среща в германското посолство, за да се кандидатства за виза, а процедурите по проверка могат да отнемат месеци. „Винаги има подозрение, че по някакъв начин моите клиенти искат да вкарат чужденци тук. Сякаш не разбират, че работодателите просто си търсят работници“, казва адвокат Бетина Офер, която консултира компании, които искат да наемат чуждестранни работници.
Офер смята, че това се дължи на „дълбоко вкоренено дефанзивно отношение“ на германските имиграционни власти. „Нуждаем се от промяна на парадигмата тук. Всеки работник, който идва при нас, е ценност за страната ни.“ 50% от бежанците в Германия ще си намерят работа до 5 години след пристигането си
Предприемачът Маркус Винтер се надява, че ще има промени и в законодателството за предоставяне на убежище. Пречките пред бежанците, които искат да работят, са твърде големи. От 2016 г. насам Винтер е наел на работа почти 300 бежанци. Въпреки проблемите с езика и интеграцията на новите служители, търсещите убежище представляват голям потенциал, казва той.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Източноевропейци работят при ужасяващи условия в Германия
Германия вдигна минималната заплата: кой печели най-много?
3000 евро заплата в Германия – много или малко са?
С колко пари живеят домакинствата в Германия?
Инвестиране на спестяванията – правилният път при инфлация и рецесия
Рекордната инфлация и прогнозите за забавяне на водещите икономики са подходящо време за преосмисляне на семейния бюджет. В моменти, когато за много хора доходите се свиват, търсенето на идеи как да запазят или дори увеличат стойността на парите си е напълно разбираемо.
През последните години на почти нулеви лихви тоталното надмощие на банковия депозит в избора на българските домакинства започна да отстъпва и все повече хора се насочиха към алтернативи. Инвестиции като взаимни фондове и директни покупки на акции носеха добра доходност. Къде да вложим парите си в епохата на ниските лихви?
Ускоряващата се инфлация и покачването на лихвите от cентралните банки в опит да я нормализират, са основните причини за сривовете на пазарите – от акции, през крипто, до държавни облигации, пише „Капитал“.
Ситуацията е такава, че все още ниските лихви по депозити не могат да компенсират двуцифрената инфлация в България, която през юни достигна връх от около 25 години насам. Същевременно за разлика от предходните години няма финансов или инвестиционен актив, който да се справя с ръста на цените. Затова задачата да овладеем и предпазим личните си финанси става все по-сложна и решението изисква и поемане на все по-голям риск от загуби. Лихви по депозитите: Кои са най-изгодните 12, 24 и 36-месечни депозити?
Не съществува универсална формула как да се харчи и инвестира по време на инфлация, пазарен спад и прогноза за икономическо забавяне. Повечето от правилата са като в нормални времена. Всичко зависи от финансовия профил на домакинството и държавата – едно е в САЩ, друго е България. Инфлацията изяжда заплати, пенсии и спестявания
Според съветниците по лични финанси не трябва да се увеличават разходите, като е добре да продължава да се инвестира, но внимателно и след консултация с финансов консултант и лицензиран инвестиционен посредник. Добре е да се прави и разлика между спестявания и инвестиции – първите са парите кеш или на нулева лихва в банката. Българите държат над 100 милиарда лева в банките
Превръщат се в инвестиции, когато с тях са купени финансови или други активи, които трябва да носят доходност. Спестяването е начинът, по който отделяме пари за скорошни планирани разходи, като почивка, електроника, кола, първоначална вноска и т.н или за непланирани изненадващи разходи, т. нар. авариен фонд.
Според някои високата инфлация и забавеното вдигане на лихвите може да направи връщането на заеми в бъдеще по-изгодно, стига доходите да се увеличават с висока честота. Паническите разпродажби на активи, особено след спад, само биха увеличили загубите кеш, които инфлацията изяжда.
„Обща рецепта не е възможна. Това е така, защото всяко домакинство има своята ситуация. Тези с кредит е добре да се подготвят за покачване на лихвите, с което разполагаемите им доходи ще намалеят. Наред с рекордната инфлация и повишаване на възнагражденията някои домакинства ще изпитат затруднения. Подход към балансиран семеен бюджет без допълнително задлъжняване е добра мярка“, коментира Преслав Китипов, дипломиран финансов консултант с дълъг опит във финансовото посредничество.
В последната си пазарна прогноза от средата на юли анализаторите на управляващо дружество „Карол капитал“ посочиха, че „в среда на висока инфлация и очакваща се рецесия въпросът не е дали, а в какво да се инвестира, за да бъдат защитени спестяванията. Според тях балансиран портфейл, дългосрочен възглед и инвестиции на траншове, без опити да се „хване дъното“, е добра стратегия. В какво да инвестираме и какви правила да спазваме, за да спечелим?
Инвестиция в имоти?
В България има традиционно схващане, че в тежки времена инвестициите в имоти пазят. Последните данни сочат, че ръстът в покупките се забавя, а в София дори спря. Освен това още през пролетта представители на имотни агенции и пазара обявиха, че доходността от тях се понижава – както от наеми, така и от печалба през нарастване на стойността на жилищата. Покупката с ипотека на имот при ценови пик и покачване на лихвите също крие риск. Жилищата поскъпнаха страшно много. Има ли имотен балон у нас?
Ако се стигне до икономическо забавяне някои домакинства може да изпаднат във финансови затруднения и да доведе до реализирането на ипотеката. Ако имотът обаче се е обезценил, то купувачът му може да се окаже, че ще дължи още пари след продажбата. В сходно положение изпадаха домакинства и след кризата от 2008-2009 г. Жилищните кредити достигнаха 1/5 от всички кредити в България
Инвестиционното злато също се оказа „спасителен пояс“ тази година. Според един от най-големите дилъри в страната – Tavex, търсенето му се е повишило с малко над 50% през първото полугодие, а през миналата година 3 пъти. Причините за това са високата инфлация, войната в Украйна, цените на горивата и нарушените доставки. Заради високото търсене например, за някои монети или кюлчета се чака между 1 и 5 седмици за доставка.
„Хората в България, а и като цяло в Източна Европа, инвестират предимно в познати инструменти като недвижимо имущество, което крие финансови рискове. Ние успяхме да образоваме българите, че трябва да търсят други начини за защита на личните си активи“, подчертава Макс Баклаян, главен изпълнителен директор на Tavex за България, Сърбия и Румъния.
Пенсионен план
Според Преслав Китипов сега е добър момент да се прегледа доходността на пенсионните планове, тъй като това е инвестиция за бъдещето и за старини. Още повече вноските в тях са задължителни за всички работещи българи родени след 1959 г. – данните на Комисията за финансов надзор сочат, че средната доходност на универсалните фондове е отрицателна към края на юни, спрямо последните две години. Изгарят парите за втора пенсия
Всяка година осигурените могат да сменят пенсионния фонд, но изборът на този, отчел по-висока текуща доходност, не е задължително добра идея. Редно е да се проследи и историческото представяне и различни показатели за поет риск и в какво са вложени средствата на осигурените. Това са публично достъпни данни, но за много хора може да са нужни време и усилия да ги разчетат и тълкуват или пък консултация с експерт, който да помогне. За първи път у нас повишават втората пенсия
Пенсионните фондове инвестират част от активите си на българския и на международните капиталови пазари, като спадовете там и в цените на държавните облигации последните месеци доведоха до понижената доходност. В такива инструменти инвестират и взаимните фондове, които са добър вариант за по-малко запознатите инвеститори, вместо да влагат парите си директно на фондовите борси. Според анализаторите в момента те вече предлагат добри нива за инвестиции, или поне ще бъдат до края на годината.
Управлението на спестяванията чрез инвестиции е сложен процес и не трябва да се чакат тежките времена, за да се правят. Винаги след консултация със специалист и с повече лична информация. При всеки спестител е строго индивидуално нивото на риск и възможностите на капитала му. Търсенето на паник вариант или бърза печалба обаче не е добър вариант.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Рязко поскъпване на живота в България
Какво предизвика инфлацията и рязкото поскъпване на всичко?
Колко лева са нужни, за да се издържате в България?
5 бързи начина да подобрите финансите на домакинството си
British Airways спря продажбата на полети на къси разстояния от летище Хийтроу
British Airways спря продажбата на билети за полети на къси разстояния заминаващи от лондонското летище Хийтроу, след като то поиска от авиокомпаниите да ограничат новите резервации за полети.
В изявление британският национален превозвач заяви, че промяната ще продължи до 15 август, или седмица по-дълго и е предприета в отговор на искането на Хийтроу. Екстремни жеги: Самолетните писти във Великобритания се топят
От Хийтроу заявиха, че са удовлетворени, че най-голямата авиокомпания е последвала искането: „Радваме се да видим тези действия от British Airways, предприети отговорно и поставящи пътниците на първо място“.
Най-голямото летище в Европа по брой пътници обяви, че е наложило ограничение от 100 000 заминаващи пътници на ден на 12 юли, тъй като авиоиндустрията продължава да се бори с недостиг на персонал. От летището заявиха, че решението да ограничат броя на пътниците е в интерес на пътниците, за да им осигури „по-добри, по-надеждни пътувания лятото“.
Ограничението на капацитета на Хийтроу ще бъде в сила до 11 септември. Трябва да се вземе предвид, че аерогарата имаше между 110 000 и 125 000 пътници на ден през юли и август 2019 г.
Третото по големина летище в Европа, Схипхол в Амстердам, също обяви редица ограничения на пътниците през лятото. „Целта на определянето на максимум пътници е да се гарантира тяхната безопасност и тази на служителите и да се създаде надежден процес на работа. Всички усилия са насочени към минимизиране на последствията за пътуващите“, се казва в изявление на Схипхол.
Максимум 73 000 пътници на ден могат да бъдат обслужвани от нидерландското летище, но този брой ще спадне до 67 500 през септември, след което се очаква да бъде увеличен до 69 500 през октомври.