Значителен спад в броя на обявите за работа в страната

Броят на обявите за работа през месец юли е намалял с близо 6000 или 12% спрямо предходния месец, показва анализ на HR компанията JobTiger. „Това не трябва да е повод за притеснения. Както за спада, отчетен през месец юни, така и този през юли, основен фактор е летният почивен период, в който както работодатели, така и търсещи работа са по-малко активни на пазара на труда“, казват от агенцията. По техни данни на годишна база е регистриран спад с 1% или около 500 предложения по-малко. Обявите за работа в страната намаляват, изключение правят два сектора
С най-голям спад е секторът „Хотелиерство и ресторантьорство“ (-25%). Обявите там са с 2000 по-малко и в края на юли активните оферти са 7000. Сериозен спад има и в секторите „Здравеопазване и фармация“ (19%), „ИТ“ (-13%) и „Административни и обслужващи дейности“ (-11%). Намаляват обявите и в секторите „Производство“ (-10,3%), „Търговия и продажби“ (-10,1%), „Маркетинг и реклама“ (-9,9%), „Строителство“ (-8%), „Счетоводство, одит, финанси“ (-5%) и „Логистика и транспорт“ (-3%).
Дялово разпределение
Най-много работници продължават да се търсят в търговията с 22%, т.е. всяка пета обява е за работа в търговията. Заради по-големия спад на обявите хотелиерският и ресторантьорски бранш през юли спада на трето място с дял от 14%. Изпреварва го производството (15%). След тях са ИТ секторът (13%), административните дейности (10%), транспорт и логистика – 10%, строителството – 5,1%, счетоводните и финансови услуги (4,8%), здравеопазването – 4%, маркетинг и реклама (3%) и др. Недостиг на кадри: Кои са най-дефицитните професии у нас?
Работа от вкъщи
Предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа намаляват със 7% (300 предложения по-малко) спрямо юни. Броят им е 5200 за страната или 13,1% от общия брой обяви. По-голямата част от тези предложения (47%) е в ИТ секторa, следвани от административните дейности – 14%, аутсорсинг (BPO) индустрията с по 14% и търговията (4%). В над 1/3 от фирмите работят присъствено по желание
Обяви по градове
Във всеки от водещите областни градове има двуцифрен спад на обявите. Общият им брой в тях е намалял с 18%. Понижението във всеки град е съответно – София (-17%), Пловдив (-20%), Варна (-21%), Бургас (-27%), Русе (-16%) и Стара Загора (-13%). Дяловото разпределение на обявите в тези градове се запазва същото като през юни. Те държатт 72% от общия брой на предложенията, а разпределението във всеки от градовете е съответно София – 44%, Пловдив – 10%, Варна – 9%, Бургас – 4%, Русе – 3% и Стара Загора – 2%. Кои са най-търсените професии във всяка българска област?
Обяви, подходящи за бежанци
Броят на офертите за работа, подходящи за бежанци, през юни е около 2500 (8% дял от всички обяви). Те също намаляват и са със 7% по-малко спрямо предходния месец. Исторически, всеки път когато има влошаване на икономическите показатели, то е придружено с намаляване на предложенията за работа и повишаване на безработицата. Българският бизнес може да даде работа на около 200 000 украинци
„За момента не можем да се преме, че намаляването на обявите е резултат от състоянието на икономиката. Намираме се в третото тримесечие на годината, в което традиционно се отчита спад на предложенията за работа. Въпреки по-малкото обяви, техният брой все още е сравнително по-висок от преди началото на пандемията“, посочва агенцията.
Ключов период през 2022 г. ще бъде последното тримесечие на годината (октомври – декември), като се очаква тогава да наблюдаваме по-нетрадиционен спад в предложенията за работа.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
240 000 работни места чакат кандидати у нас за следващите 12 месеца
Кои ще бъдат най-търсените професии в България?
43% от служителите напускат работа заради ниското заплащане
Кои професии в България вземат най-високи заплати?
Наемаме най-много украинци и молдовци за сезонна заетост

Завод във Видин търси стотици работници, дава над 1000 лева заплата

Видинското предприятие „Технически Компоненти България“ ЕООД ще разшири производствената и складовата си база. Инвестицията е в размер на 14 милиона лева, а българската компания е в процес на сертифициране за инвеститор клас А, съобщават от компанията.
„Технически Компоненти България“ е дъщерна на германската EbV Elektronikbau und Vertirebs GmbH и произвежда компоненти и системи за енергийно ефективно отопление и климатизация. Също така и различна степен предлага развойна дейност и серийно производство на разнообразие от продукти с приложение в различни уреди в автомобилната, медицинска и други индустрии. Продукцията ѝ е изцяло за износ.
Заводът е един от малкото в региона, които пpoизвеждат пpoдyĸти в сфератa нa eлeĸтpoниĸaтa или aвтoмaтиĸaтa. В работата има някои по-сложни процеси, но повечето бързо се усвояват от работниците, твърдят от компанията.
На 8 август 2022 г. от 10:00 часа ще се състои първа копка за разширяване на складовата част и производството на видинския завод. Разширяването е логично, тъй като продукцията на компанията се радва на голям интерес, който надминава в пъти производствените ѝ възможности. Изграждат нов завод за преработка на слънчоглед край Видин
Най-големите заплати във Видинско
„Технически Компоненти България“ стартира производството си през 2008 г. с 30 служители, за да се превърне днес в компанията с най-големите заплати в региона. Стартовата заплата за служителите с технически умения е над 1000 лева, като изгледите са да продължи да нараства. За тази цел трябва да се подобри квалификацията и производителността на работещите в предприятието.
Компанията не спира да се разраства и да набира нови служители. Търси мотивирани и образовани хора, които да участват в разработването на иновации и нови технологии. Предстоящото разширяване превръща „Технически Компоненти България“ в най-големия работодател в област Видин – с 450 работни места през следващата година. Повече информация за дейността на завода и свободните работни места можете да намерите тук
„Новата инвестиция на „Технически Компоненти България“ ще бъде 14 млн. лв. и благодарение на нея във Видин ще удвоим работните места, което превръща региона в икономическа точка на стабилност“, коментира директорът инж. Mapтин Петров.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Вижте кой е най-бедният град в България
 

Английската централна банка с най-голямото повишение на лихвите от 1995 г. и прогноза за рецесия

Английската централна банка изпълни заканите си и обяви най-голямото повишение на лихвите от 27 години насам от 50 базисни пункта, съобщават в сайта на ведомството. Това е най-голямото повишение от 1995 г. насам и първото такова, откакто банката получи независимост през 1997 г. Освен това АЦБ предупреди, че Великобритания се насочва към повече от година в рецесия под тежестта на ускоряващата се инфлация, съобщава. Английската централна банка вдигна лихвите заради високата инфлация
Увеличението с половин процентен пункт до 1,75% беше подкрепено от осем от деветимата членове на Комисията по парична политика към банката, като освен това обещаха да предприемат действия отново в бъдеще, ако е нужно. Само един от банкерите е искал ръст от 25 базисни пункта.
Ходът отговаря на очакванията на пазарите и анализаторите, които се бяха подготвили за двойно по-голям ръст на лихвите спрямо досегашните действия на банката, в опит да се контролира най-високата от 40 години инфлация в страната.
„Инфлационният натиск в Обединото кралство и в останалата част от Европа нарасна значително от заседанието и последния доклад за паричната политика на комисията от май“, посочва регулаторът в своето изявление. Храни, горива и битови сметки качиха инфлацията във Великобритания до 40-годишен връх
АЦБ също увеличи своите инфлационни прогнози спрямо тези от май. Очакванията са инфлацията да се ускори от 9,4% през юни до 13,3% през октомври 2022 г. Досега очакванията бяха през октомври инфлацията да достигне малко над 11%. Освен това на фона на повишението в цените на природния газ се предвижда, че тя ще остане висока и през по-голямата част от 2023 г., преди да се върне към целевото равнище от 2% през следващите две години. Това би задълбочило кризата с цената на живота, която понижава реалните разполагаеми доходи на домакинствата най-рязко от 60 години насам.
Повишението с половин процентен пункт означава, че централните банкери – ръководени от гуверньора Андрю Бейли – слагат край на ерата на евтините пари и целят да са в крак с глобалната вълна на затягане на паричната политика. 
Ключова секция от британската крива на доходността се обърна след решението. Това е знак, че инвеститорите са разтревожени от икономическо забавяне. Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа се понижи под тази на 2-годишните книжа за пръв път от 2019 г.
„Ръстът на британската икономика се забавя. Скорошното поскъпване в цената на газа доведе до още едно значително влошаване на перспективите за активността в кралството и останалата част на Европа. Очакванията са Великобритания да навлезе в рецесия от четвъртото тримесечие на тази година“, предупреждават от АЦБ.
Прогнозите на АЦБ, базирани на очакванията средните сметки за енергия да нараснат със 75% до около 3500 лири (4240 долара) през октомври, акцентира на големите предизвикателства пред наследника на Борис Джонсън.
АЦБ беше първата голяма централна банка, повишила лихвените проценти след пандемията и го правеше на всяко заседание от декември насам, досега тя се придържаше към по-малки, по-обичайни увеличения. Към момента финансовата институция е одобрила 5 лихвени повишения в общ размер от 125 базисни пункта. За сравнение – досега Федералният резерв на САЩ е повишил лихвите с 225 базисни пункта, а Австралийската централна банка – със 175 базисни пункта. Федералният резерв на САЩ атакува инфлацията с най-голямото вдигане на лихвата от 30 години
На последните си две заседания Фед предприе стъпки от по 75 базисни пункта, а Европейската централна банка изненада пазарите в края на юли и вместо да одобри предварително обявените 25 базисни пункта ръст, пристъпи към половин процентен пункт. ЕЦБ рязко вдигна лихвите, за да се бори с неудържимата инфлация

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Инфлацията във Великобритания достигна 40-годишен връх, най-високата в Г-7
Великобритания вдига минималната заплата, но инфлацията също расте

АЦБ с най-голямото лихвено увеличение от 1995 г. с 0,5% и прогноза за рецесия

Английската централна банка изпълни заканите си и обяви най-голямото повишение на лихвите от 27 години насам от 50 базисни пункта, съобщават в сайта на ведомството. Това е най-голямото повишение от 1995 г. насам и първото такова, откакто банката получи независимост през 1997 г. Освен това АЦБ предупреди, че Великобритания се насочва към повече от година в рецесия под тежестта на ускоряващата се инфлация, съобщава. Английската централна банка вдигна лихвите заради високата инфлация
Увеличението с половин процентен пункт до 1,75% беше подкрепено от осем от деветимата членове на Комисията по парична политика към банката, като освен това обещаха да предприемат действия отново в бъдеще, ако е нужно. Само един от банкерите е искал ръст от 25 базисни пункта.
Ходът отговаря на очакванията на пазарите и анализаторите, които се бяха подготвили за двойно по-голям ръст на лихвите спрямо досегашните действия на банката, в опит да се контролира най-високата от 40 години инфлация в страната.
„Инфлационният натиск в Обединото кралство и в останалата част от Европа нарасна значително от заседанието и последния доклад за паричната политика на комисията от май“, посочва регулаторът в своето изявление. Храни, горива и битови сметки качиха инфлацията във Великобритания до 40-годишен връх
АЦБ също увеличи своите инфлационни прогнози спрямо тези от май. Очакванията са инфлацията да се ускори от 9,4% през юни до 13,3% през октомври 2022 г. Досега очакванията бяха през октомври инфлацията да достигне малко над 11%. Освен това на фона на повишението в цените на природния газ се предвижда, че тя ще остане висока и през по-голямата част от 2023 г., преди да се върне към целевото равнище от 2% през следващите две години. Това би задълбочило кризата с цената на живота, която понижава реалните разполагаеми доходи на домакинствата най-рязко от 60 години насам.
Повишението с половин процентен пункт означава, че централните банкери – ръководени от гуверньора Андрю Бейли – слагат край на ерата на евтините пари и целят да са в крак с глобалната вълна на затягане на паричната политика. 
Ключова секция от британската крива на доходността се обърна след решението. Това е знак, че инвеститорите са разтревожени от икономическо забавяне. Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа се понижи под тази на 2-годишните книжа за пръв път от 2019 г.
„Ръстът на британската икономика се забавя. Скорошното поскъпване в цената на газа доведе до още едно значително влошаване на перспективите за активността в кралството и останалата част на Европа. Очакванията са Великобритания да навлезе в рецесия от четвъртото тримесечие на тази година“, предупреждават от АЦБ.
Прогнозите на АЦБ, базирани на очакванията средните сметки за енергия да нараснат със 75% до около 3500 лири (4240 долара) през октомври, акцентира на големите предизвикателства пред наследника на Борис Джонсън.
АЦБ беше първата голяма централна банка, повишила лихвените проценти след пандемията и го правеше на всяко заседание от декември насам, досега тя се придържаше към по-малки, по-обичайни увеличения. Към момента финансовата институция е одобрила 5 лихвени повишения в общ размер от 125 базисни пункта. За сравнение – досега Федералният резерв на САЩ е повишил лихвите с 225 базисни пункта, а Австралийската централна банка – със 175 базисни пункта. Федералният резерв на САЩ атакува инфлацията с най-голямото вдигане на лихвата от 30 години
На последните си две заседания Фед предприе стъпки от по 75 базисни пункта, а Европейската централна банка изненада пазарите в края на юли и вместо да одобри предварително обявените 25 базисни пункта ръст, пристъпи към половин процентен пункт. ЕЦБ рязко вдигна лихвите, за да се бори с неудържимата инфлация

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Инфлацията във Великобритания достигна 40-годишен връх, най-високата в Г-7
Великобритания вдига минималната заплата, но инфлацията също расте

Служебният министър на транспорта предлага увеличение на ТОЛ таксите за чуждите превозвачи и понижение за родните

Промени в ТОЛ системата са били обсъдени по време на срещата между вицепремиера по икономическите политики и министър на транспорта и …