Броят на обявите за работа през месец юли е намалял с близо 6000 или 12% спрямо предходния месец, показва анализ на HR компанията JobTiger. „Това не трябва да е повод за притеснения. Както за спада, отчетен през месец юни, така и този през юли, основен фактор е летният почивен период, в който както работодатели, така и търсещи работа са по-малко активни на пазара на труда“, казват от агенцията. По техни данни на годишна база е регистриран спад с 1% или около 500 предложения по-малко. Обявите за работа в страната намаляват, изключение правят два сектора
С най-голям спад е секторът „Хотелиерство и ресторантьорство“ (-25%). Обявите там са с 2000 по-малко и в края на юли активните оферти са 7000. Сериозен спад има и в секторите „Здравеопазване и фармация“ (19%), „ИТ“ (-13%) и „Административни и обслужващи дейности“ (-11%). Намаляват обявите и в секторите „Производство“ (-10,3%), „Търговия и продажби“ (-10,1%), „Маркетинг и реклама“ (-9,9%), „Строителство“ (-8%), „Счетоводство, одит, финанси“ (-5%) и „Логистика и транспорт“ (-3%).
Дялово разпределение
Най-много работници продължават да се търсят в търговията с 22%, т.е. всяка пета обява е за работа в търговията. Заради по-големия спад на обявите хотелиерският и ресторантьорски бранш през юли спада на трето място с дял от 14%. Изпреварва го производството (15%). След тях са ИТ секторът (13%), административните дейности (10%), транспорт и логистика – 10%, строителството – 5,1%, счетоводните и финансови услуги (4,8%), здравеопазването – 4%, маркетинг и реклама (3%) и др. Недостиг на кадри: Кои са най-дефицитните професии у нас?
Работа от вкъщи
Предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа намаляват със 7% (300 предложения по-малко) спрямо юни. Броят им е 5200 за страната или 13,1% от общия брой обяви. По-голямата част от тези предложения (47%) е в ИТ секторa, следвани от административните дейности – 14%, аутсорсинг (BPO) индустрията с по 14% и търговията (4%). В над 1/3 от фирмите работят присъствено по желание
Обяви по градове
Във всеки от водещите областни градове има двуцифрен спад на обявите. Общият им брой в тях е намалял с 18%. Понижението във всеки град е съответно – София (-17%), Пловдив (-20%), Варна (-21%), Бургас (-27%), Русе (-16%) и Стара Загора (-13%). Дяловото разпределение на обявите в тези градове се запазва същото като през юни. Те държатт 72% от общия брой на предложенията, а разпределението във всеки от градовете е съответно София – 44%, Пловдив – 10%, Варна – 9%, Бургас – 4%, Русе – 3% и Стара Загора – 2%. Кои са най-търсените професии във всяка българска област?
Обяви, подходящи за бежанци
Броят на офертите за работа, подходящи за бежанци, през юни е около 2500 (8% дял от всички обяви). Те също намаляват и са със 7% по-малко спрямо предходния месец. Исторически, всеки път когато има влошаване на икономическите показатели, то е придружено с намаляване на предложенията за работа и повишаване на безработицата. Българският бизнес може да даде работа на около 200 000 украинци
„За момента не можем да се преме, че намаляването на обявите е резултат от състоянието на икономиката. Намираме се в третото тримесечие на годината, в което традиционно се отчита спад на предложенията за работа. Въпреки по-малкото обяви, техният брой все още е сравнително по-висок от преди началото на пандемията“, посочва агенцията.
Ключов период през 2022 г. ще бъде последното тримесечие на годината (октомври – декември), като се очаква тогава да наблюдаваме по-нетрадиционен спад в предложенията за работа.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
240 000 работни места чакат кандидати у нас за следващите 12 месеца
Кои ще бъдат най-търсените професии в България?
43% от служителите напускат работа заради ниското заплащане
Кои професии в България вземат най-високи заплати?
Наемаме най-много украинци и молдовци за сезонна заетост