„Главболгарстрой“ строи завод за сглобяеми стоманобетонови конструкции край Пазарджик. Очаква се предприятието да отвори врати до края на октомври, като ще бъдат разкрити над 50 нови работни места.
Инвестицията е на стойност 12 млн. лв., включително за купуването на терена, оборудване и сградния фонд. Фабриката ще е на терен от 50 декара, като има и възможност за евентуално разширение в бъдеще (още около 40 декара). В нея ще бъдат разположени близо 4000 кв. м производствени мощности, 650 кв. м административна сграда, спедиционна зона от 4500 кв. м, бетонов център с производителност 60 куб. м/час.
Производственият капацитет на завода е 140 000 кв. метра покрита индустриална площ на годишна база. Предприятието ще произвежда само покрити площи. Освен това се цели и оптимизация на произвежданите конструкции, за да се намалят разходите и сроковете за клиентите.
Възложител на фабриката е „Главболгарстрой ПРИФАБ“, а „ГБС“ Пловдив АД е изпълнител на проекта. Покупката е направена още преди месеци, за да се избегне настоящата инфлацията в сектора.
„Възприетата технология, компетенциите и опитът на ръководството, състоянието на производствените машини и съоръжения определят завода като водещ в технологично отношение на пазара. Смятам, че това ще бъде най-модерният по рода си завод в България“, заяви инж. Константин Златев, изпълнителен директор на ГБС Пловдив АД и „Главболгарстрой ПРИФАБ“.
Технологичното оборудване е изцяло от Progress Group и подразделението ѝ Tecnocom – най-големият производител на хидравлично-кофражни форми. Бетоновият възел е на италианската компания Euromecc и се очаква да пристигне следващата седмица. За порталните кранове е избран българският производител „Подемкран“ в Габрово.
Заводът ще предлага пълен стойностен инженеринг, включващ проектиране на покритите площи, изпълнение, монтаж на обекта и изпълнение на самия обект. По думите на инж. Златев ще се постигне симбиоза между производството на предварително напрегнати конструкции и строителството.
Производственият процес ще е концентриран на едно място, за разлика от повечето подобни заводи у нас, при които бетоновият възел е на друго място, от което следват и транспортни разходи. Очакваните приходи са в размер на около 40 млн. лв. годишно. „Брутният вътрешен продукт на човек месечно е около 60 000 лв. при средно около 17 000-19 000 лв. при строителните компании“, посочва изпълнителният директор.
Локация
Локацията на завода е избрана и заради близостта до Пловдив, един от центровете на индустриалното строителство у нас. ГБС очакват силно развитие и в Пазарджик и Хасково през следващите години. София също попада в радиуса на доставки на завода, тъй като е само на 100 км от локацията му. Голямо предимство е и непосредствената му близост до АМ „Тракия“. Гигантът Liebherr отвори още един завод в Пловдив
100% соларна енергия
Планирана е и отделна инвестиция в соларни панели, които ще бъдат монтирани на покрива на завода и трябва да обезпечат около 200 KWh. Според инж. Златев производството на сглобяеми стоманобетонни конструкции не е енергоемко и соларните панели ще осигурят необходимата енергия на 100%. Военният завод „Арсенал“ инвестира 10 млн. евро в соларен парк
„Това ще бъде екологичен и чист завод. Стремим се да бъдем зелени и с фотоволтаиците ще постигнем тази цел“, заяви инж. Димитър Теллиев, изпълнителен директор на ГБС Пловдив.
Макар че работата по изграждането на завода тепърва започва, вече е стартирало подписването на договори с клиенти, като има и осигурени поръчки за цялата следваща година. Инж. Златев посочи, че строителни компании дори отлагат производствения си процес, за да влязат в производствената база на „Главболгарстрой ПРИФАБ“.
Целева група на завода са обекти с площ между 20 000 и 30 000 кв. м, които да бъдат произведени за около 2 месеца. А за обект от 50 000 кв. м ще са необходими поне 4 месеца. Инж. Златев уточни, че халета до 10 000 кв. м ще се произвеждат отделно, като за целта е купена и специална технология.
От компанията смятат, че има възможност да навлязат и на пазарите в Сърбия и Македония, но не и в Румъния, където вече има два големи подобни завода в Букурещ и Тимишоара.