Вградените осветителни тела в тавана, така наречените лунички за таван, могат да бъдат стилно и функционално допълнение към вашия дом. Те са елегантни и скрити осветителни тела. Ще научим повече за луничките и техните особености с помощта на LightLuxury – магазин за за осветителни тела. Луничките са подходящи за ниски и за високи тавани, за интериора и за екстериора. С толкова много приложения няма как да нямат и редица особености. Нека да видим подробно кои са те.
Крушките на луничките могат да бъдат различни видове
Когато обмисляте вградени осветителни тела, обърнете внимание на вида и размера на крушката, която използват. Някои от тях са с крушки с винт, докато други използват крушки с щифтова основа. Халогенните и LED крушките, например, са най-често срещаните крушки при вградените лампи. LED осветлението помага за намаляване на разходите за енергия и самите крушки са хладни на допир.
Съвет: Най-добре е да заложите на мека светлина в дневната и спалните, както и на ярка бяла светлина – в кухнята и офиса.
Размери на луничките
Вградените светлини обикновено се предлагат в размери, вариращи от 7 до 15 см диаметър. Размерът, от който вие се нуждаете, зависи от това как планирате да използвате светлината и къде ще бъдат разположени луничките.
Малките вградени лампи се вписват добре в модерните стилове интериор. Те са добро решение, ако желаете да акцентиране върху бар, бюро или плот. По-големите светлини работят при по-традиционен интериорен дизайн и се поставят така, че да осветят цялата стая. Имайте предвид височината на тавана, когато избирате лунички. Осветителните тела, монтирани на по-висок таван, ще хвърлят по-широка, но по-разсеяна светлина.
Външното покритие на луничките е от значение
Луничките могат да са с най-различно покритие – бяло, черно, хромирано, никел и дори бронз. Ако дръжките на вратите ви са хромирани, то тогава съвет от нас е да се спрете на същото покритие и за луничките. Бялото пък е най-добрият вариант, ако искате да се слеят с тавана ви.
Без значение колко добър е интериорният ви дизайн, без добро осветление, той няма да може да бъде оптимален. Луничките могат да се използват стратегически и да подчертават акцентите в дома ви. Целта на вграденото осветление е да добави не само видимост, но и интерес към заобикалящата атмосфера.
Как да позиционирате луничките?
Макар да не можем да обхванем всеки един аспект при разположението на тези осветителни тела, ще се опитаме да ви дадем някои насоки.
Осветете стената, а не пода
Много добра техника е да разположите луничките на 50-60 см разстояние от стената. Така светлината ще се отрази в нея и ще пада надолу под ъгъл. Този похват ще създаде усещането за осветеност на стената и пода едновременно и дори може визуално да разшири стаята.
Осветете мебелите и картините
Вместо да покривате пространство равномерно със светлина, може да насочите по-голямо количество към мебелите. Повечето модели лунички могат да се насочват в определена посока, така че това няма да ви затрудни изобщо. По този начин ще привлечете вниманието към определени предмети в стаята.
Тествайте цвета на крушката (колкото по-топъл е толкова по-добре)
Не всички крушки са еднакви. За жилищни помещения е най-добре да се използва най-топлия светодиод (обикновено +/- 2700k). Той се доближава до качеството на халогенното осветление, въпреки че не е точно същото. Имайте предвид, че някои от по-достъпните LED светлини, имат много малко постоянство в качеството на цвета им и всъщност можете да видите различни нюанси на светлината при различните тела.
Използвайте димери
Възможността да регулирате интензитета на осветлението спрямо настроението ви, е от първостепенно значение. Димери може да сложите на осветителните тела в банята, дневната, спалнята и дори в кухнята.
Допълнително предимство при използването на димери е, че когато една крушка е затъмнена дори само с 10%, вие удължавате живота ѝ. LED светлините обикновено изискват специални електронни димери за ниско напрежение (ELV), а не типичните магнитни на ниско напрежение. Проверете какъв тип трансформатор има във вашето вградено тяло, преди да изберете димера.