Турция вдига 5 пъти таксата за преминаване през Босфора и Дарданелите

Турция ще увеличи 5 пъти тарифата за преминаване през Босфора и Дарданелите, възползвайки се от правата, предоставени ѝ от Конвенцията от Монтрьо, пише турският вестник Daily Sabah, позовавайки се на източници в Министерството на транспорта и инфраструктурата.
Новите правила влизат в сила от 7 октомври 2022 г., с тях годишният приход на страната от проливите ще нарасне до 200 милиона долара. Досегашните тарифи носеха на турската хазна по 40 млн. долара годишно. Увеличението на таксите за преминаване се обяснява с нарастването на инфлацията в света и поевтиняването на златото.

През 1983 г. турските власти премахнаха платежната система за преминаване през проливите, която зависеше от курса на френския франк. По-късно таксата беше изчислявана с отстъпка от 75% и беше фиксирана на 0,8 долара за тон. Тя ще се увеличи до 4 долара от октомври.
Конвенцията от Монтрьо от 1936 г. дава на Турция контрол над Босфора и Дарданелите, които свързват Черно море със Средиземно море. Съгласно споразумението страната има право да събира такси за фарове, евакуация и медицинско обслужване от кораби, преминаващи през Истанбулския проток (Босфора) и влизащи и излизащи от протока Чанаккале (Дарданелите).

Турция затваря проливите за военни кораби
Турските власти са решили затворят проливите за военни кораби, позовавайки се на член 19 от споразумението от Монтрьо, който им дава такава възможност при извънредни ситуации. Украйна призова Турция да затвори Босфора и Дарданелите за руски военни кораби още на 24 февруари, в деня, в който избухна войната с Русия.
Договорът от Монтрьо запазва свободата на преминаване през проливите за търговски кораби както в мирно, така и във военно време, но режимите са различни. В същото време споразумението ограничава престоя в Черно море на военни кораби на нечерноморски държави за период от 3 седмици. При извънредни ситуации Турция има право да забрани или ограничи преминаването на военни кораби през Босфора и Дарданелите.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Канал Истанбул: Новият път към бъдещето на Турция
„Канал Истанбул“: Заплаха или възможност за мегаполиса?
Суецкият канал вдига корабните такси