Отиде си британската кралица Елизабет Втора

Кралица Елизабет II, най-дълго управлявалият монарх на Обединеното кралство, почина на 96 години, след като прекара на трона 70 години.
„Кралицата почина мирно в Балморал този следобед. Кралят и кралицата ще останат в Балморал тази вечер и ще се върнат в Лондон утре.“ – се казва в изявление на Бъкингамския дворец.

The Queen died peacefully at Balmoral this afternoon.The King and The Queen Consort will remain at Balmoral this evening and will return to London tomorrow. pic.twitter.com/VfxpXro22W
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 8, 2022

Семейството на Елизабет II се събра в шотландското ѝ имение Балморал, близо до Абърдийн, след здравето ѝ рязко се влоши по-рано в четвъртък.
Всички деца на кралицата пътуваха до Балморал, след като лекарите поставиха кралицата под медицинско наблюдение. Нейният внук и бъдещ престолонаследник – принц Уилям, също е там, а брат му принц Хари е на път. 29 неща, които ще се случат, когато кралица Елизабет II почине
С нейната смърт най-големият ѝ син Чарлз, бившият принц на Уелс, ще поведе страната като нов крал и държавен глава на 14 държави от Британската общност, пише BBC.

A statement from His Majesty The King: pic.twitter.com/AnBiyZCher
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 8, 2022

„Смъртта на моята любима майка Нейно Величество Кралицата е момент на най-голяма тъга за мен и всички членове на семейството ми. Ние дълбоко скърбим за кончината на един ценен суверен и много обичана майка. Знам, че загубата й ще бъде дълбоко почувствана в цялата страна, Кралствата и Британската общност и от безброй хора по света.“ – каза в изявление Негово Величество Кралят.

Кралицата застава на трона през 1952 г., а управлението ѝ е свързано с редица значими събития в съвременната британска история. Мандатът на кралица Елизабет II като държавен глава обхваща периода на следвоенните строги икономии, прехода от империята към Британската общност, края на Студената война и влизането на Обединеното кралство в Европейския съюз и оттеглянето от Общността.
Нейното царуване обхваща 15 министър-председатели, започвайки с Уинстън Чърчил, роден през 1874 г., и завършвайки с новия британски премиер Лиз Тръс, родена 101 години по-късно през 1975 г. и назначена от кралицата по-рано тази седмица.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Почина принц Филип, съпругът на кралица Елизабет II
Най-голямото съкровище на британския кралски двор
8 доста странни навика на кралица Елизабет II
5-имата монарси в Европа, които получават най-много пари от държавите си

Новата газова връзка с Гърция сваля цената на газа от Азербайджан с 11%

При сегашните пазарни условия цената на газа от Азербайджан ще спадне с 11% от 1 октомври, ако целите договорени количества започнат да се доставят през договореното трасе – IGB. Това заяви бившият енергиен министър Александър Николов в ефира на БНТ. По думите му в момента само 1/3 от синьото гориво се получава по договорни цени, а останалата част е по-висока, но сравнима с цената на „Газпром“. Кога ще падне цената на газа и кога ще потече азерски газ по интерконектора – отговорите на властта
Николов посочи, че новата газова връзка с Гърция е технически готова и е нужно само да бъде довършена документалната част на проекта. „Добрата новина е, че ако не се направи някоя грандиозна глупост, на 1 октомври цените за българския потребител трябва да паднат значително“, подчерта той. Отпадна ключова пречка за гръцката връзка и евтиния азерски газ
Бившият енергиен министър посочи, че не е имало ограничения на доставките от Азербайджан заради липсващия интерконектор и обясни, че заради подписан анекс от предишно ръководство на „Булгаргаз“ България доброволно се е отказала от част от доставките. Доказателство е това, че от 1 юли получаваме цялото количество газ, а цената е съпоставима с тази, която бихме получили по договора с „Газпром“. ICGB: Основните дейности по изграждането на интерконектора са приключени

„Булгаргаз“ е в „ликвидна дупка“ заради дълговете на „Топлофикация София“, заяви още бившият енергиен министър и посочи, че проблемът на общинското дружество е ниската ефективност на работата му и липсата на инвестиции в последните 20 години. Той цитира медийни публикации от 2003 г., когато за първи път се споменава нуждата ѝ от реформи и модернизация.
По думите на Николов столичната топлофикация е най-голямото подобно дружество, с най-голям бюджет и в най-големия град, но се справя най-зле. Според него „Булгаргаз“ под ръководството на Николай Павлов е имало още един голям длъжник – ТЕЦ „Варна“, който е частно дружество (собственик е почетният лидер на ДПС Ахмед Доган, б.р.). „Доколкото „Топлофикация София“ е държавно дружество, следва да е един подходът, относно ТЕЦ „Варна“ подходът беше много странен“, обясни Николов. Спряха газа и запорираха сметките на ТЕЦ-а на Доган
Той смени ръководството на „Булгаргаз“ и на поста на Павлов беше назначен Людмил Дацов. След встъпването си в длъжност служебният кабинет направи нова смяна и назначи начело на газовото дружество бившия депутат от БСП Деница Златева. Павлов беше разпитан от СГП дни след като напусна поста.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Промяна в плана: Газовата връзка с Гърция може да не заработи и през октомври
Интерконекторът Гърция-България вече е свързан с газопреносната ни мрежа
Пускането на интерконектора с Гърция е крачка по-близо: Вписаха ръководството на ICGB
Интерконекторът с Гърция може да работи, нужни са дребни довършителни работи
Саботира ли служебният кабинет пускането на интерконектора с Гърция?
Втори газов оператор: ICGB ще ръководи газова връзка с Гърция

Високите цени на хляба изядоха нулевия ДДС

Широко рекламираният нулев ДДС за хляба и брашното не доведе до поевтиняване на насъщния. Липсващият косвен данък бе сдъвкан от цените на дребно на най-купувания у нас хранителен продукт. Хлябът по магазините си остава твърдо над 2 лв. за килограм и на доста места цената му много надвишава тази граница. Брашното също не падна с 20%, каквито бяха очакванията, показва проверка на вестник „Сега“. Поевтиняването на хляба се оказа символично
При това нерядко етикетите в търговските обекти продължават да се сменят с по-високи стойности. На места дори нямат време да слагат нови и на тях личи и старата цена. В неголям магазин в центъра на София от 14 вида предлаган хляб в средата на седмицата само три не бяха с поправена нагоре цена, като корекцията варираше от 10 до 30 стотинки за брой. Стойността на килограм в случая варира от 2,80 за „Добруджански“ типов (500 грама) до 10,58 лв. за мини франзелите, продавани в опаковка от по 170 грама за 1,80. Ще се промени ли цената на хляба с 0% ДДС?
Според производители на хляб на най-ниски цени на дребно могат да продават големите вериги. Причината е, че те успяват да договорят с пекарите отстъпки, надвишаващи 30%. В един такъв супермаркет самун бял хляб, нарязан, в опаковка от 830 грама се предлага за 1,96 лв., като на кило цената излиза 2,34 лв. Разфасовката от 600 грама пълнозърнест хляб се продава за 1,79 или 2,98 лв/кг. Друг подобен хляб, но от 400 грама, е с цена от 2,45 лв., което за кило излиза 6,12 лв. Само три основни вида хляб ще бъдат с нулево ДДС

„Заради искането за високи отстъпки от страна на големите вериги там трудно се влиза“, казва пред „Сега“ Димитър Людиев от асоциацията на хлебопроизводителите в Бургас. „Само най-мощните фирми с по-ефективно и автоматизирано производство могат да си ги позволят“, смята той.
По думите му пекарите били свалили цените, но от известно време отново ги качват и причината е в поскъпването на природния газ и на тока. Според него бизнесът не плаща само до 250 лв. за мегаватчас електроенергията, която изразходва. „Използват някаква формула, свързана с цената борсата за ден напред. Реално цената излиза 533 лв. за мегаватчас. Така пише в последната ми фактура“, твърди Людиев. Той смята, че малките производители на хляб трудно могат да държат ниски цени на хляба, който правят, а спасението им е да го предлагат на дребни търговци и в по-голям асортимент.
Основната суровина за производство на хляба – брашното, от 1 юли до началото на септември не отчете кой знае какво голямо поевтиняване, а минималните цени дори са се повишили. Средните цени на едро за периода се понижиха само с 8,22% от 1,46 лв. до 1,34 лв. за килограм, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). При максималните има по-голям спад – от 1,90 до 1,60, или с почти 16%. При минималните цени обаче има ръст от 5 ст. от 0,95 до 1,00 лв. на едро. Очаква се драстичен скок в цената на хляба
Цифрите ясно показват провала на широко рекламираната кампания, целяща да внуши на хората, че зануляването на ДДС автоматично ще доведе до бързо и чувствително поевтиняване на брашното и хляба. От цялата дандания загуби единствено хазната, която трябва да покрива много социални разходи, а освен това и да дава компенсации на бизнеса за скъпия ток.
Несъгласие

Председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева не е съгласна с констатацията, че хлябът не е поевтинял. „Цената на хляба падна с 20%“, категорична е тя пред вестник „Сега“. По думите ѝ обратното може да твърдят само онези хора, които не ядат хляб.
Тя не коментира средната цена на хляба в момента, тъй като ръководената от нея браншова организация няма право да събират такива данни, защото имало Национален статистически институт. „За хляба няма нищо ново. Все още нямаме промяна на цената му“, казва още Кукушева и добавя, че ще направи изявление на 15 септември за влиянието на скъпия газ върху цената на хляба.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Цената на хляба отново се вдига
Хлябът неминуемо поскъпва заедно с всички стоки
Хлябът поскъпва, не е ясно с колко

Вечерен виц: Провежда се конкурс за секретарка

Провежда се конкурс за секретарка.
Влиза страхотна мадама – гърди, крака, лице – всичко като на топ модел.
Шефът я разпитва:
Виц на деня: Майка се обажда на дъщеря си студентка
– Езици знаете ли?
– Да, английски, немски и френски.
– Добре, а компютри владеете ли?
Вечерен виц: Жена се обажда на любовницата на мъжа си
– Разбира се, Windows, Linux, естествено Office, програмирам малко и на Си.
– Чудесно! А пишете ли бързо на машина?
– До 200 знака в минута.
Виц на деня: Командировка на Малдивите
– Прекрасно! И каква заплата искате?
– 5 000 eвро!
– 5 000? При нас толкова и главния инженер не получава!
– Ми правете си любов с него тогава.
Виц на деня: Секретарка-робот

Служителите предпочитат да напуснат работа, вместо да се върнат в офиса

Въпреки че компаниите на Wall Street изискват от техните служители да се върнат в офиса, възможността за работа от вкъщи е по-популярна от всякога по целия свят, показва ново проучване, цитирано от Bloomberg.
Повече от 2 години след началото на пандемията много компании облекчиха правилата за ваксиниране, тестване и носене на маски и отвориха отново офисите си на пълен работен ден. В над 1/3 от фирмите работят присъствено по желание
През последните седмици Goldman Sachs Group и Jefferies Financial Group са сред американските финансови гиганти, които водят агресивна кампания за завръщане в офисите. Служителите обаче не искат да се върнат – и това важи за всички държави и сектори, показва изследване на международен екип икономисти, включително Никълъс Блум от Станфордския университет, събирали данни за работата от разстояние още от първите дни на пандемията. Изследването се базира на проучвания от средата на 2021 г. и началото на 2022 г. сред хора в 27 държави, предимно служители с по-високи доходи.

Служителите споделят, че са по-продуктивни у дома, че биха напуснали работата си и биха потърсили друга, ако бъдат принудени да се върнат в офиса, както и че биха приели намаление на заплатите си, за да запазят възможността да работят дистанционно. „Преминаването към дистанционна работа облагодетелства работниците. Причината е проста: повечето работници ценят възможността за работа от вкъщи през една част от седмицата, а някои я ценят много“, пишат изследователите. 5 признака, че сте идеални за дистанционна работа
5 основни извода от изследването
Средно анкетираните от изследователския екип хора в момента работят около 1,5 дни от вкъщи седмично. Служителите в държави, където пътуванията до работното място са по-дълги, отдават по-голяма стойност на времето за работа от дома. В Индия и Китай например, времето за пътуване до работното място е средно над 90 минути, което е почти двойно повече от това за американските работници.
Служителите казват, че биха приели намаление на заплатите си средно с 5%, за да продължат да работят от вкъщи. Жените, които са основните хора, които се грижат за деца или други членове на семейството, ценят дистанционната работа повече от мъжете. 71% от германците искат да продължат да работят от вкъщи

В много държави служителите искат да работят от вкъщи по-често, отколкото го правят. Анкетираните в Бразилия и Сингапур искат да работят повечето дни дистанционно, а в Индия хората предпочитат да прекарват повече време в офиса.
Около 1/3 от служителите в САЩ биха напуснали работа или биха си потърсили нова, ако им бъде наредено да се върнат на работното място 5 дни в седмицата, което е над средното равнище за света. Този дял е най-висок във Великобритания. Според проучването служителите не се чувстват по-малко продуктивни, когато работят от вкъщи.
Изследването се основава на онлайн анкети, вероятно насочени към добре образовани служители с по-високи доходи, които имат по-добър достъп до технологии и повече време за отговаряне на анкети. Така например, около 90% от респондентите в Китай казват, че са завършили колеж, а само около 1/4 от населението там има такова образование. И фирмите, и служителите обикнаха работата от вкъщи
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Над 10% от обявите за работа са за „хоум офис“

Кои са основните тенденции на работното място през 2022 г.?
43% от служителите напускат работа заради ниското заплащане

Русия или Европа ще пострада повече от спирането на „Северен поток 1“?

Моментът настъпи. Русия затвори газовото кранче за Германия. Руската държавна компания „Газпром“ спря доставките на газ по „Северен поток 1“, които преди това бяха силно ограничени. Причината – технически проблеми, за които се твърди, че не могат да бъдат разрешени заради санкциите. Русия обвини Европа за спрения „Северен поток 1“
Кремъл подчерта, че доставките на газ ще бъдат възобновени едва когато „колективният Запад“ отмени санкциите, наложени на Русия. Сега Москва прави това, което някои поискаха от Германия в началото на войната – спира газовия поток от Изтока към Запада. Не вреди ли така Русия сама на себе си? „Газпром“ разкри кога ще пусне газа по „Северен поток 1“
Европа е в енергийна война с Русия. И това очевидно не е спонтанно решение на Москва, а дълго планирано. Още 5 месеца преди войната Международната агенция по енергетика предупреди за видимо ниски нива на съхранение в хранилищата в Европа и за намаляване на притока на газ от Русия. Европа трябва да е готова за икономическа война срещу Путин
От началото на войната в Украйна на 24 февруари тази тенденция продължава – през първите 7 месеца на 2022 г. Русия е доставила с 40% по-малко газ по тръбопроводите за Европа, спрямо същия период на 2021 г. А това е почти с 50% по-малко, отколкото през 2017-2021 г. В средата на юли към ЕС и Великобритания е подадено дори по-малко количество газ, отколкото когато и да било за последните 40 години. Преди това Русия осигуряваше около 1/3 от доставките на газ по тръбопроводите в Европа. Русия вече не е най-големият доставчик на газ в Европа
Германия, най-големият вносител на руски газ след Китай, е силно засегната от развитието на ситуацията. Преди кризата до 55% от германския внос на газ и 14% от общия внос на енергийни ресурси се осигуряваха от Русия. В края на юли Русия значително намали доставките за Германия по „Северен поток 1“ с мотив за дефектна турбина. Сега потокът е напълно затворен и Германия се подготвя за тежка зима. Цените на природния газ растат и има опасност от затруднения в доставките. Проблемът е, че газът се смята за по-труден за заместване от въглищата и петрола.
Русия също зависи от износа на енергоизточници

Колкото обаче Германия е затруднена в тази ситуация, от друга страна Русия също е силно зависима от износа си на изкопаеми горива и петролни продукти – делът на петролната и газовата промишленост в БВП е нараснал до 22% през първото тримесечие на годината от средно около 17% през 2021 г. Данъчните приходи и експортните мита от бизнеса с нефт и газ покриват около 40% от националния бюджет. Какви са щетите за Русия от западните санкции?
Но тръбопроводният газ за Европа е само сравнително малка част от приходите на Русия от износ. Миналата година той е съставлявал 1/10 от приходите от износ според данни на Руската централна банка, цитирани от Reuters. Освен това Русия печели много пари от износа на суров петрол и петролни продукти. През 2021 г. те са донесли 3 пъти повече приходи от тръбопроводния газ. Така петролът, оценяван на 180 млрд. долара, осигурява 1/3 от всички приходи от износ. Европа или Русия – кой ще пострада повече от петролното ембарго?
Въпреки това загубата и на част от приходите от бизнеса с тръбопроводен газ би трябвало да навреди на Русия, през миналата година те възлизаха на около 54 млрд. долара. През тази година обаче високите цени на енергоресурсите променят това изчисление в огромна степен. Заради рязкото покачване на цените Русия вече е спечелила около 158 млрд. евро от износ на изкопаеми горива през първото полугодие на войната срещу Украйна, показва доклад на базираната във Финландия изследователска организация Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Напук на санкциите: Русия ще спечели 100 млрд. долара повече от петрол и газ
Ръководителят на МАЕ Фатих Бирол отбеляза в средата на юли това благоприятно за Русия развитие. „Русия вече се възползва от настоящата енергийна криза, за да събере огромни допълнителни суми“, заяви той. Тогава Бирол предупреди, че заради това страната може да си позволи да се лиши от приходите от газопроводите, за да ги замени за политически лостове. Както очевидно се случва и сега. Русия готви пълно спиране на газа за Европа
Възможно е таванът на цените на петрола да промени ситуацията

Все още никой не знае докога може да продължава това? Във всеки случай Германия се стреми да се справя без руски газ. До лятото на 2024 г. делът на вноса на газ ще спадне до 10%. Към края на юни този дял вече е само 26%. „Нашият продукт, нашите правила“: Газпром ограничи още доставките към Германия
Факт е също, че в бъдеще за Русия няма да е лесно да продава своя газ на други клиенти, тъй като досега по-голямата част от суровината бе изнасяна за Европа по тръбопроводи, а едва малка част бе доставяна чрез терминали за втечнен природен газ. Въпреки че съществува газопроводът „Силата на Сибир 1“ от Русия до Китай, той е свързан с по-малки газови находища в Източна Русия. За да се свърже Китай с огромните газови находища в Ямал в Северозападен Сибир, от които черпи Европа, Москва ще се нуждае от газопровод, какъвто още няма. Ако Европа наистина спре да купува петрол и газ от Русия
Освен това ситуацията може да се влоши за Русия и по друга причина. Засега страната може да спре газа за Германия заради все още нарастващите приходи от петрол. Страните от Г-7 обаче планират международен таван на цените на руския петрол. Идеята е да принудят Русия да продава горивото на големи клиенти като Индия на много по-ниска цена и така вече да не може да се възползва от увеличението на цените. Финансирането на войната ще стане по-трудно, а газът като енергийно оръжие ще се оскъпи. Европейско ембарго срещу руския петрол: Какво ще стане с цените?

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Русия посочи на Европа спасението от газовата криза
Путин e готов да пусне газа за Европа, но по неговите правила
Какво ще се случи, ако Русия спре доставките на газ за Европа?
Путин: Газът може да намалее още, вината е на Европа
Мисия невъзможна: Защо Европа не може без руския газ?
Русия пак опитва да саботира доставките на газ по „Северен поток 1“
Отказът от руския газ изглежда все по-труден и скъп за Европа