Бързото покачване на цените на хляба, което засегна всички страни от Европейския съюз, може да прерасне в народни вълнения и истински „хлебни бунтове“. За това предупреждава италианският вестник La Stampa.
Авторът на изданието Емануеле Бонини аргументира прогнозата си с рекордните цени на хляба в еврозоната, които са се увеличили средно с 18%. Той смята, че официалните данни, според които само 1/4 от страните в ЕС се борят с този ключов за ежедневието на домакинствата проблем, са подценени.
„В действителност целият блок от 27 държави трябва да се бори с двуцифрени увеличения на цените. Досега само Франция и Нидерландия са успели да избегнат тази обща тенденция, като в двете страни растежът е съответно 8,2% и 9,6%“, отбелязва Бонини. Високите цени на хляба изядоха нулевия ДДС
Хлебните бунтове в Италия
Журналистът предупреждава, че рязкото поскъпване на хляба често води до бунтове, припомняйки събития от историята на Италия.
Като примери той посочва народното въстание във Фано през 1791 г., предизвикано от поскъпването на брашното, бунтовете през 1898 г. в края на един от най-добрите социално-икономически периоди след поскъпването на хляба, както и „хлебната война“ в Торино.
Тогава, в разгара на световната война недостигът на пшеница довежда до скок на цените, продуктът става недостъпен за мнозина и гражданите се стичат на площада. Насред сраженията сардинските гренадири трябва да бъдат прехвърлени в старата столица на италианското кралство, за да възстановят реда.
Висока инфлация и затягане на коланите
На 16 септември беше отбелязано, че страните в Европа преживяват инфлационен шок. Кризата обхвана ЕС заради мащабните санкции и ситуацията в Украйна. По данни на Евростат годишната инфлация в 19 страни от еврозоната през август възлиза на рекордните 9,1%, а в целия Европейски съюз тя вече е двуцифрена – 10,1%. България остава сред лидерите в Европа по ръст на инфлацията
В началото на този месец Асоциацията на земеделските производители в Италия Coldiretti съобщи, че около половината италианци са започнали да купуват по-малко храна поради кризата в страната.
Западните страни засилиха санкционния натиск срещу Москва заради руската инвазия в Украйна. Наказателните мерки срещу Кремъл обаче вече се превърнаха в икономически проблем и за Европа, довеждайки до рязко покачване на цените на горивата и храните.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Ще се промени ли цената на хляба с 0% ДДС?
С колко поевтиня хлябът през последните два месеца?
Захарта и сиренето удариха рекордна цена, изпревариха олиото