Заплатите на членовете на Надзорния съвет на Българската банка за развитие ще бъдат намалени от 10 000 на 2000 лв. Това заяви пред БНТ министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, цитиран от пресцентъра на ведомството. Намалението е с пет пъти „защото Българската банка за развитие не работи добре и не се управлява ефективно“, обясни Пулев. Вече няма заплати по 50 000 лева в Българска банка за развитие
„В надзора на банката работят интелигентни хора, с биографии, но с този ход министерството като принципал отправя ясно послание, че иска по-добри резултати и по-добър контрол“, казва още министърът на иновациите и растежа.
„За цялата календарна 2022 г. заложената цел на банката са кредити в размер на 342 млн. лв. за фирмите, а към края на август ББР е подкрепила бизнеса с едва 60 млн. лв. Към момента изпълнението е много слабо и моята оценка е „Слаб 2″. Пишем двойка на Надзорния съвет и намаляваме заплатите им“, добави Пулев. Откога ББР е на загуба?
Хората се променят, политиката – не
Той съобщи, че от понеделник, 19 септември, в ББР тече одит от Сметната палата. „Такъв одит се случва за първи път от 15 години – откакто ББР е създадена“, отбеляза министърът и подчерта, че препоръките на този одит трябва да се изпълнят от следващия министър на иновациите – принципал на банката. Одитът на Сметната палата не е извънреден и се извършва по редовната програма на контролната институция.
„Ще предложим нови хора в Надзорния съвет на ББР, които имат нужната компетентност и визия, за да работи банката по-добре. Основната цел ще бъде да се подпомагат по-целенасочено микро-, малките и средни предприятия, които са гръбнакът на икономиката“, каза министърът.
Той обяви, че категорично няма да се променя лимитът от 5 млн. лв. за отпускане на кредит. В момента средната сума за отпускане на кредит е 350 000 лв., поясни той и каза, че трябва да се разшири продуктовият портфейл на банката. Разкриха 8-те големи компании, получили щедри кредити от ББР
По думите му, Министерството на иновациите и растежа разработва две мерки, с които да се подобри работата в институцията. Първата е да се насърчи съфинансирането, като ББР участва като съкредитор по големи експозиции, но само и единствено при условие, че те се управляват от друга голяма международна институция, която да бъде водеща и с безспорна репутация. Втората мярка е да се насочат част от кредитите през публичните пазари, в т.ч. Фондовата борса, допълни Пулев.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Фирма на Румен Гайтански – Вълка не плаща кредит за 150 милиона лева в ББР
Кирил Петков слага край на заплатите по 60 000 лв. в ББР
Кирил Петков завежда иск срещу двама от старите шефове на ББР