Най-големият доставчик на телевизия в България „Булсатком“ официално ще има нов собственик, след като офертата на Спас Русев е одобрена от кредиторите на компанията. Сделката се проточи повече от година след оспорване от основателя на оператора и акционер Пламен Генчев. Финализирането на продажбата потвърждава и самият Спас Русев пред „Капитал“.
Според източници от пазара цената е между 120 и 130 млн. евро, които са платени с лични средства и заеми от международни финансови институции. Промяната на собствеността ще стане факт чрез смяна на сегашните кредитори на компанията с Русев. Спас Русев и ВТБ продават Vivacom на сериозна печалба
Той има сериозен опит в телекомуникационния бизнес. Основател е на „Телелинк“, беше акционер в БТК, както и в албанския телеком ONE. Собственикът на „Виваком“ вече притежава и Telecom Albania
Други кандидати
Спас Русев влиза в „Булсатком“ през регистрираното в Люксембург дружество Viva Corporate, което е собственик на българското „Вива корпорейт България“. Според източници на „Капитал“ в наддаването е имало още един кандидат – чешката инвестиционна група PPF, която притежава „Yettel България“ и bTV. Операторът е единственият от трите големи телекома у нас, който не предлага телевизия.
Контролът над „Булсатком“ опитваше да си върне и съоснователят на дружеството и миноритарен акционер с около 20% Пламен Генчев. Той оспорваше продажбата на оператора с довода, че кредиторите са пренебрегнали негова опция да е предпочитан купувач. Така той се опита да спре сделката с арбитражно дело в Лондон и поискана несъстоятелност в София, чрез която беше назначен временен синдик. Очевидно този ход само е успял да отложи, но не и да блокира продажбата.
Сделката беше очаквана от доста време, след като преди години операторът започна да изпитва трудности с изплащането на дълговете, а кредиторите поеха контрола над компанията и започнаха финансово оздравяване. Преди две години и половина беше назначено ново ръководство, водено от изпълнителния директор Станислав Георгиев, чиято основна цел беше да възстанови оперативно „Булсатком“ и да спре изтичането на абонати с добавянето на нови услуги и по-силното преминаване към IPTV телевизия. Владимир Каролев ще възражда „Булсатком“
Оздравяването беше свързано с желанието на акционерите да могат да излязат от инвестицията си след време. Инвеститори в британското Bulsatcom UK Holdco, което е шапка на едноличния собственик на оператора Bulsatcom Investment Limited, са фондовете BlackRock и Blantyre Capital, Българската банка за развитие (ББР), Европейската банка за възстановяване и развитие (EБВР), Пламен Генчев и още един фонд – Integral.
Бъдещето на „Булсатком“
Управлението на „Булсатком“ в сегашната ситуация ще бъде предизвикателство – пазарът е изключително конкурентен, а другите основни играчи – „Виваком“ и „А1 България“ съкращават разликата и имат далеч по-сериозни ресурси. Според доклада на КРС за 2021 г. „Булсатком“ е лидер с около 650 000 абонати на телевизия пред „Виваком“ с 626 000 и А1 с 525 000. През миналата година „Виваком“ изкупи няколко регионални доставчици на телевизия и интернет.
Така няма да е особена изненада, ако след време Русев реши да продаде компанията или част от нея или на конкурентите, или на друг нов играч. При първия вариант може да има и антимонополни трудности. За 2021 г. приходите на „Булсатком“ достигнаха 161 млн. лв. при загуба от 22 млн. лв. и към 1250 заети през това лято.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
КЗК глоби „Булсатком“ с близо 600 000 лв.
Булсатком взе лиценз за четвърти мобилен оператор