Черният петък се мести в четвъртък, ще важи по-дълго

Черният петък стана четвъртък. Намаленията, които се правят в петък през ноември, се преместиха с ден по-рано и важат повече време, пише вестник „Телеграф“. Големите промоции на стоки и услуги започват отсега и вече са в четвъртък.
Черният четвъртък вече е част от пазарната седмица в магазини за дрехи, ресторанти и дискотеки, кина и книжарници. „Традицията за Черния петък в края на ноември дойде от САЩ и навлезе ударно у нас преди няколко години. Ние я побългаряваме и със специалните промоции само в четвъртък ще успеем да вдигнем оборотите“, споделя управител на заведение в София.
Дрехи
Много магазини за облекла обявиха от 20% до 70% намаление на всичко само в четвъртък. Отстъпката важи както за дрехи, така и за домашни потреби – сервизи, покривки, аксесоари за кухня или баня. Така ако през седмицата дамските якета са между 60 и 100 лв., в четвъртък може да ги купите между 30 и 80 лв. Например, за сервиз от 4 чаши за 31 лв. с намалението цената пада до 19 лв., а за покривка за маса в четвъртък ще платите 15 лв. вместо 22 лв. Равно поле става център за кръгова мода с инвестиция за 20 млн. лева

Ресторант
Специални промоции има е в немалко ресторанти в четвъртък. От бранша коментират, че така привличат хора и в делничните дни, тъй като основният поток е в петък вечер, събота и неделя. Допълнителните отстъпки в четвъртък правят така, че уикендът идва по-рано и клиентите имат стимул да седнат в заведение тогава, защото ще им излезе наполовина по-евтино. В дискотеките също има намаления за клиентите. В четвъртък в голяма част от нощните заведения в Студентски град в София се влиза без вход, а в други алкохолът е на половин цена.

Кино
Интересни промоции в четвъртък пуснаха и в кината – тенденциозно в салоните в София, Русе, Варна и Плевен билетите са намалени на 7, 8 и 10 лв. за 2D филми. Ако искате да гледате същите филми, но в друг ден от седмицата, цената варира между 10, 12 и 15 лв. Много от акциите в хипермаркетите също започват от четвъртък.

Промоции в четвъртък има и в някои книжарници, като доста от книгите може да купите на по-ниска цена само в този ден. Големи разпродажби в моловете, но няма купувачи
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
84% от потребителите ще пазаруват по време на Черния петък тази година

„Шехерезада“ – тайната яхта на Путин за 700 млн. долара

Руският президент Владимир Путин отпразнува своя 70-годишен юбилей. Той получи многобройни поздрави и няколко наистина необикновени подаръци. Трактор е един от най-странните сред тях. Необичайният дар дойде от беларуския му колега и съюзник Александър Лукашенко, чиято страна има завод за трактори. Този подарък се конкурира и друг странен такъв – планини от пъпеши и дини от президента на Таджикистан Емомали Рахмон.
Тези подаръци обаче далеч не са толкова невероятни, колкото луксът, с който е свикнал руският държавен глава. Известно е, че Путин се възмущава от руснаците, които изкарват парите си в Русия, но ги харчат в „империята на лъжата“, както той нарича Запада. Изглежда обаче дори самия той не следва собствените си принципи. Това показва разследване на фонда на най-изявения му критик Алексей Навални, който лежи в руски затвор, а преди това Путин се опита да го отрови. То се отнася до разкошна яхта, която се оценява на 700 млн. долара. За какво харчи Путин мистериозното си богатство
На пръв поглед Путин няма нищо на свое име на Запад. Но неговата дъщеря Катерина Тихонова има умопомрачителен замък във френския курортен град Биариц на брега на Атлантическия океан. Бившата му жена Людмила Путина също има прекрасна вила недалеч от Биариц.
На всички е пределно ясно, че Путин обича лукса и разкоша. Основният му подход е добре известен още от двореца му в Генджелик на брега на Черно море. Ако нещо действително принадлежи на Путин не е важно на чие име е, а кой реално го управлява. Това е друго разследване на Навални от 2021 г. Но в случая ще се спрем по-детайлно на суперяхтата „Шехерезада“.
Приказната „Шехерезада“

Загадъчната яхта „Шехерезада“ струва 75 млрд. рубли (700 млн. долара). Дълга е 140 метра и е на 6 етажа. Има всичко, каквото можете (и не можете) да си представите – две площадки за хеликоптери, басейн, спа комплекс, салон за красота, огромна гостна и царски каюти.
„Шехерезада“ заема 13 място в класацията за най-големите и скъпи яхти в света. В този списък са и плавателните съдове на Роман Абрамович (3-та позиция) и на Алишер Усманов (5-та позиция). Но както можете да се досетите „Шехерезада“ е единствената в този списък, за която не е упоменато на кого принадлежи. Мнозина, включително и New York Times, твърдят, че това е яхтата на Путин, но засега няма сигурни доказателства за това.
Луксозната яхта, оценена на 700 млн. долара, е дълга 140 метра. На първия етаж са разположени технически помещения – кухня, столова, място за провеждане на събрания и зона за отдих на екипажа.

Централният вход е на на главната палуба, а под нея са разположени 6 каюти за гости, трапезария, спа, различни видове сауни.
На горната палуба се намира голяма гостна със столова, две каюти за ВИП персони и дори технически роял, който може да свири сам.
Над тях е палубата на собственика. Тя е разделена на две зони. Едната – за господаря на яхтата с всички екстри – вана с джакузи, спа зона и работен кабинет. Другата – за неговата спътница.

Над тях е каютата на капитана, а най-отгоре е т.нар. „слънчева палуба“, където има джакузи. Там са разположени и технически помещения.
На главната палуба има и хангар за вертолети. При нужда хеликоптерът се спуска вътре, за да не пречи на разходката по палубата.
Освен всичко изброено на яхтата има и асансьор, а вътре и макет на самата лодка, заедно с който очевидно върви и книгата „Приказки за Шехерезада“.

Разследването на фонда на Навални
На 21 март екипът на руския опозиционен политик Алексей Навални публикува подробности за „Шехерезада“. През 2021 г. фондът на Навални доказа, че дворецът в Генджелик е на Путин, като показа, че за неговото построяване са плащали приятелите му. Сега фондът прави това и за яхтата, като показва кой работи на нея и съответно получава заплата. Фондът на Навални разполага със списък на екипажа, който работи на яхтата. Навални отговори на атаката срещу него с голямо разследване за „двореца на Путин“
Капитан на лодката е Гай Бенет-Пиърс. Той е единственият чужденец в списъка, всички останали са руснаци. Почти всички работят във ФСО – Федералната Служба за Охрана, ведомството, охраняващо Владимир Путин.
Веднага след капитана в списъка е помощник-капитанът – Сергей Гришин от ФСО. По-надолу фигурира името на Анатолий Фуртел с адресна регистрация в Сочи, ул. „Фурмана“ 10. На същия адрес се намира офисът на ФСО на Русия за Кавказ. Това са хората, които се грижат за Путин в една от любимите му резиденции „Бочаров ручей“ край Сочи. В нея Путин често отсяда и приема гости, сред които и президентът на Беларус Александър Лукашенко. В списъка е името и на Александър Печуркин – помощник на боцмана. Той работи във ФСО на Русия, охранява и резиденцията на „Бочаров Ручей“.

Следващото име е това на Евгений Шведов, който отговаря за приземяването на хеликоптерите на яхтата, за които има две площадки отпред и отзад. Неговата адресна регистрация съвпада с адреса на ФСО в Сочи, а местоработата му е военна част 38974, длъжността – сътрудник по охраната. По-надолу в списъка е Александър Христофоров, който работи като матрос дърводелец. Неговият адрес също съвпада с този на ФСО в Сочи.
И така на първите два листа от списъка на екипажа има 23-ма души, като близо половината от тях са свързани с ФСО. Това се доказва с проверка в публични регистри и с имената им в телефонни приложения, където са записани с ФСО. Проведени са били и разговори с някои от екипажа.
„Не мога да намеря по-добро доказателство от това, че тази яхта е на Путин“, споделя Мария Певчих, един от авторите на разследването. По думите ѝ дори на хиляди километра от Москва, в Италия (където се подвизаваше яхтата преди да бъде конфискувана от италианските власти през май), на нея работят хора, които официално са лична охрана и персонал на Путин. Певчих обяснява, че същите хора се грижат за него в резиденциите му и при пътувания му, като те заедно летят до Италия и работят на една от най-скъпите яхти в света.
Нищо не е на името на Путин

Всеки, който е запознат с някои от разследванията на фонда на Навални, знае прекрасно основното правило на Путин – „да лъжеш, но нищо да не записваш лично на себе си“. Затова и руският президент се е обкръжил от десетки верни приятели, които държат неговите милиарди. Такъв е и знаменитият виолончелист Сергей Ролдугин, кръстник на дъщеря му. Михаил Шеломов – син на първа братовчедка на Путин, отговаря за дяловете му в „Газпром“ и хранилището „Согаз“, управлява и неговите дворци. Кой и как прикрива огромното богатство на Владимир Путин?
Лозята в двореца Генджелик на брега на Черно море са официално на състудента му Николай Егоров, а дворецът е записан на олигарха Аркадий Ротенберг.
„Настояваме за незабавно задържане на яхтата и нейната конфискация. Искаме незабавно да бъдат разкрити документите – кой, кога и как е платил за нея. Защото са платили с нашите пари. Това са парите, откраднати от руските пенсионери, парите, откраднати от учители и лекари, парите, откраднати от войниците, които ги лъжат и ги изпращат да умират в Украйна във война, която е нужна единствено на Путин“, заявиха преди време авторите на разследването.

По думите им „Шехерезада“ е платена със средствата от непостроените руски болници, от рушащите се училища, от недоживелите до пенсия родители. „Вместо да усвоим космоса, да развиваме руската промишленост, да построим силна и иновативна икономика, Путин построи за себе си „Шехерезада“, казват в заключение те.
През май италианското правителство в действителност разпореди конфискацията на луксозната яхта. „Полицейските разследвания показаха, че собственикът на лодката има връзки с „ключови елементи на руското правителство“ и с хора, засегнати от санкциите на ЕС“, казаха тогава от италианското министерство на финансите в свое изявление. Цената на войната: Руските олигарси изгубиха яхти, къщи и много милиарди
Последните месеци преди да бъде конфискувана „Шехерезада“ беше в ремонт в италианското пристанище Марина ди Карара близо до морския град Маса.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Ново мащабно разследване показа скритото богатство на Путин
Путин се отказа от Запада – смени швейцарския си часовник с руски
Лимузината на Путин: Постсъветски лукс за богаташи
Как преминава една типична сутрин на Владимир Путин

Какво не трябва да правим с колата през есента

Есента е леко скучен сезон – както за автомобила, така и за неговия собственик. За да избегнете бъдещи неприятности, трябва да помислите предварително за подготовката на колата ви за предстоящото застудяване. Основното, което трябва да запомните е, че някои процедури са противопоказни. Ето основните от тях. Как бързо да затоплим колата през зимата
Забравете за миенето на двигателното отделение
Обикновено тази процедура се извършва през топлия сезон, тъй като през есента има шанс двигателното отделение да не изсъхне. Влагата може да причини сериозни щети на двигателя, окабеляването и електрониката, а отстраняването им ще ви струва много пари.
Не пренебрегвайте загряването на двигателя
Ако през лятото е достатъчно да стартирате двигателя и да потеглите, след като изчакате оборотите да паднат, през есента е нужно повече търпение. Моторното масло обича топлината, така че е добре моторът да загрее преди потегляне. И това трябва да става без да се подава непрекъснато газ – нещо, което много шофьори правят, за да спестят време. Как най-лесно да загреем колата в студеното време?
По-рядко миене на каросерията

Що се отнася до каросерията, не се препоръчва тя да се мие, когато температурата навън започне да пада. В този случай има риск уплътненията да замръзнат, като от това са заплашени дори вратите, багажника и люка на резервоара за гориво. Да, и боята страда още повече. Това не се отнася за собствениците на автомобили, които съхраняват колите си в отопляем гараж или подземен паркинг.
Избягвайте полирането
Експертите също съветват да не се полира каросерията в очакване на студено време. Не всяка паста е в състояние да издържи на резки температурни промени и често просто лежи неравномерно върху покритието и бързо губи защитните си свойства. Технологиите напредват и автомобилната химия също се е развила, но преди да купите лак или да поръчате процедура в център за детайли, най-добре прочетете инструкциите за употребата му.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Как да се грижим за колата си в горещите месеци?
Хитри трикове, с които колата ви ще харчи по-малко гориво

Закон за личния фалит: Кой може да поиска опрощаване на дългове?

Хората ще могат да фалират и част от дълговете им ще бъдат опрощавани, но само ако са в размер над 10 минимални заплати. При 710 лв. минимална заплата в момента, това означава задължения за над 7100 лв. Това предвижда нов Закон за несъстоятелност на физическите лица, публикуван за обществено обсъждане от Министерство на правосъдието.
Приемането на такъв закон е част от условията България да получи парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Но проектът е написан така, че много малка част от хората ще могат да се възползват от него. Могат ли хората да фалират като фирмите?
Законът няма да важи за хората с малки задължения, които например не могат да платят няколко сметки за парно. Той няма да се прилага и за онези, упражняващи търговска дейност, стопанска дейност, занаят или свободна професия. Манолова: Липсата на закон за личния фалит убива предприемачеството
Това ще рече, че еднолични търговци, занаятчии, артисти, писатели и т.н. както и досега години наред ще могат да бъдат преследвани от кредитори. За занаятчиите и хората със свободни професии ще продължи да действа 10-годишната давност по Закона за задълженията и договорите и едва след изтичане на този срок задълженията им ще се погасяват. За какво дължи пари българинът?
С новия закон няма да бъдат опрощавани и задължения, обезпечени с ипотека, глоби, задължения за непозволено увреждане, както и за издръжка.
Бедни и безработни нямат право да фалират
Няма да бъдат опрощавани и дълговете на хора, които нямат никакво имущество и пари. Проектът предвижда, че ако длъжникът няма имущество, което да се използва за изплащане поне на част от задълженията, няма смисъл от образуване на производство по несъстоятелност.
В тези случаи съдът веднага ще обявява неплатежоспособност на длъжника, но задълженията му няма да бъдат погасени до изтичане на 10-годишен срок. И то при положение, че през тези 10 години цялото му имущество, което принудително може да бъде отнето, отиде за изплащане на задълженията.
Безработните също няма да имат право да фалират. Ако в последната година длъжникът не е работил или развивал бизнес и не търси активно работа, той ще бъде третиран като недобросъвестен. В случай, че поиска обявяване в несъстоятелност, той ще трябва да плаща обезщетение на кредиторите.
Ако длъжникът е осъден за злоупотреба на доверие, за престъпление срещу кредитори или е укривал данъци, това също ще се счита за недобросъвестно поведение.
Така значително са ограничени хората, чиито дългове могат да бъдат опростени по правилата на новия закон.
Каква е процедурата по несъстоятелност?
Производство по несъстоятелност на физическо лице ще може да се образува само по искане на длъжника. Още в началото той трябва да представи план за изплащане на задълженията, който може да включва отлагане или разсрочване на част от тях. Запор на заплати и пенсии: Кои доходи са спасени от запор?
Ако съдът реши, че длъжникът отговаря на изискванията на закона, дава ход на производството и назначава синдик. Ако обаче длъжникът не е действал добросъвестно, като е подал молба в съда, освен старите си борчове ще дължи и обезщетение на кредиторите.
Щом бъде назначен, синдикът ще трябва да опише имуществото на длъжника, което може да бъде разпродадено, на парите по сметките му, както и списък на кредиторите. За тази работа длъжникът ще трябва да плати на синдика възнаграждение в размер на една минимална заплата. А след това, при разпродажба на имуществото на длъжника, синдикът ще взима като възнаграждение 5% от приходите. Чак 3 години след одобрението от съда на плана за погасяване, неизплатените все още дългове ще бъдат погасявани, предвижда проектозаконът.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Заплатите до 840 лв. без запор за дългове
НАП събра над 4 млн. лева просрочени задължения само за 7 дни
Коронакризата удари тежко бизнеса на ЧСИ-тата

Богдан Кирилов: Увеличението на цената на лекарство може да стане веднъж годишно в рамките на инфлацията

„Има пределни цени на лекарствата в зависимост от това дали се дават с лекарско предписание. Увеличението на цената на лекарство може да стане …

Експерт за миризливките: Когато са в стая, която е добре затоплена, се активизират. Умират, ако не успеят да излязат навън

Впечатлението на хората за нашествие от насекомите „миризливки“ се дължи на застудяването на времето – период, в който те търсят убежище за …