Румъния купува 16 електрически локомотива за над 200 милиона евро

Румъния стартира търг за покупката на 16 електрически локомотива на обща стойност до 1,04 милиарда леи (210 милиона евро).
Придобиването на новите локомотиви е част от румънския план за възстановяване и устойчивост в рамките на целите, свързани с устойчивия транспорт. Стойността на обществената поръчка варира между 702,5 млн. леи (146,8 млн. евро) и 1,04 млрд. леи (210 млн. евро), които страната ще получи като безвъзмездно финансиране от ЕС.
Всеки локомотив ще може да развива максимална скорост между 160 км/ч и 200 км/ч и ще може да тегли до 16 пътнически вагона. Срокът на договорите е 275 месеца или почти 23 години. Крайният срок за подаване на оферти в търга е 21 ноември.
Проектът се ръководи от Органа за реформа на железопътния транспорт, който от 2016 г. работи като инвестиционна агенция под шапката на Министерството на транспорта.
Инвестицията ще допринесе за увеличаване на мобилността около основните социално-икономически центрове на Румъния, както и за установяване на бързи връзки между важни териториални административни единици на страната, се казва в прессъобщение на транспортния орган.
Влакове от последно поколение

🇷🇴 Romania: We’ve signed an option to supply 17 additional Coradia Stream inter-regional #electric trains and associated #maintenance with the Romanian Railway Reform Authority (ARF). Learn more: https://t.co/cizk2cwrc3 pic.twitter.com/fG29FoR2PC
— Alstom (@Alstom) September 16, 2022

През септември беше обявено, че френският транспортен производител Alstom ще достави още 17 електрически влака на Румъния, които допълват първите 20 влака за дълги пътувания, поръчани през март в рамките на сделка за стотици милиони евро.
Договорът за общо 37 влака и свързаните с тях 15-годишни услуги за поддръжка е на стойност 2,42 млрд. леи (490 млн. евро). Има опция периодът на поддръжка да бъде увеличен до 30 години, а общата цена на транспортния договор може да нарасне до 748 млн. евро. Румъния купува водородни влакове за 1 милиард евро
Влаковете Coradia Stream са специално разработени за европейския пазар и отговарят на най-високите технологични изисквания, като са съвместими с всички основни европейски системи за захранване.
Те ще обслужват маршрутите между Букурещ и Арад, Тимишоара, Клуж, Брашов, Яш, Сучава, Крайова, Търгу Жиу, Галац и Констанца. Първият влак трябва да започне да се движи из Румъния до края на 2023 г., а последният ще бъде доставен до края на 2024 г.
Всеки влак ще се състои от 6 вагона и ще може да превозва до 350 пътници. Освен че ще се движат с до 160 км/ч, новите композиции ще разполагат със зона за пътници с увреждания; зона, предназначена за автоматична продажба на билети и устройства за компостиране; бар или бистро; климатични системи; безжичен интернет.
Coradia Stream се радват на голямо търсене, като почти 900 подобни влака вече са поръчани в Дания, Германия, Италия, Люксембург, Испания и Холандия.
Alstom е изградила сериозни позиции в Румъния, където работи от почти 30 години. Компанията поддържа влаковете и доставя услуги за Букурещкото метро през последните 18 години.

„Булгаргаз“ предлага цената на газа и за ноември да поевтинее с 30%

За втори пореден месец „Булгаргаз“ предлага на КЕВР цената на природния газ в България да поевтинее с близо 30%. Общественият доставчик представи на регулатора заявление за утвърждаване на цена за ноември от 166,14 лв. за мегаватчас, или с 28,8% по-ниска от октомврийската.
Трябва да се вземе предвид, че това са предварителни оценки, а окончателното предложение ще бъде внесено на 1 ноември и тогава утвърдено от КЕВР. Освен това стойността не включва цената за достъп, пренос, акциз и ДДС. КЕВР: Газът до края на годината няма да поскъпва, много вероятно е да поевтинее
Припомняме, че през октомври, когато заработи газовата връзка с Гърция с доставки на по-евтиния азерски газ, цената за бизнеса, топлофикациите и крайните снабдители се понижи с 34%. Интерконекторът с Гърция е готов: Цената на газа за октомври пада с 32%
Предложената цена е около 2 пъти по-ниска от цените на европейските газови хъбове за доставка през ноември, която е около 160 евро за мегаватчас. Тази съществена разлика се дължи на изключително конкурентните цени, получени в рамките на проведените търгове за доставка на газ през ноември, както и на възможността да бъдат доставени пълните количества азерски газ по договорна цена през интерконектора с Гърция, обясняват от „Булгаргаз“. Новата газова връзка с Гърция сваля цената на газа от Азербайджан с 11%
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
„Булгаргаз” поиска цената на газа за ноември да е 278,83 лв./MWh
„Булгаргаз“ поиска цената на газа за октомври да е 269,29 лв./MWh
Goldman Sachs прогнозира рязко поевтиняване на природния газ в Европа
 

Кои са страните по света, където е най-добре да се пенсионирате?

Може би ще преосмислите плановете си за пенсиониране, след като разберете резултатите от проучване, което прави класация на пенсионните системи в света, цитирано от Bloomberg.
Исландия, Нидерландия и Дания за пореден път оформят топ 3 в тазгодишния Световен пенсионен индекс на Mercer CFA Institute. Докладът обаче предупреждава, че пенсионната възраст трябва да бъде повишена почти навсякъде по света на фона на нарастващите заплахи от застаряващото население, нарастващия държавен дълг и ниската раждаемост. Скандинавска страна е най-добрата за пенсиониране
„Това, което още откриваме, е, че с по-високото образование в много страни хората навлизат в работната сила малко по-късно. Не може да навлезете в работната сила по-късно, да се пенсионирате на същата възраст и да живеете по-дълго. От нещо трябва да се откажете“, посочва Дейвид Нокс, старши партньор в Mercer и водещ автор на доклада.
Според доклада икономическата обстановка на забавен ръст на заплащането, ускорена инфлация и намалена инвестиционна възвращаемост на много класове активи също прилага финансов натиск върху системите за пенсионни доходи.
Топ 20 на най-добрите страни за пенсиониране

Държавите в топ 3, макар и да не са застраховани от световните икономически трудности, са устойчиви и с добре управлявани системи със здравословен микс от пенсии в публичния и частния сектор и „високо ниво на интегритет“. Швеция също вдига пенсионната възраст
Топ 10 допълват Израел, Финландия, Австралия, Норвегия, Швеция, Великобритания, Швейцария. Западноевропейските страни потвърждават имиджа си на едни от най-добрите места за пенсиониране, като цели 16 от тях попадат сред общо 44 страни в класацията. Проучването сравнява пенсионните системи на въпросните държави, които представляват 65% от населението на света.
САЩ са на 20-а позиция, а дебютиращата в него Португалия е на 24-о място. Китай заема 36-о, а Мексико – 29-о място заради голямото подобряване на оценката благодарение на пенсионните реформи. България не присъства в класацията.
Последното място заема Тайланд, веднага след Филипините, Аржентина и Индия. Според Mercer техните системи притежават „някои желателни характеристики“, но имат и големи слабости, за които е нужно да се вземат мерки.

Тъй като нивата на раждаемост намаляват и хората живеят по-дълго, ООН прогнозира, че делът на световното население на и над 65-годишна възраст ще нарасне от 9,7% тази година до 16,4% през 2050 г. Възрастта на пенсиониране сред проучените страни варира от 55 до 68 г., а според Нокс правителствата трябва да насърчат хората да работят „малко по-дълго“.
Докладът на Mercer препоръчва по-възрастните да бъдат насърчавани за по-високо участие в трудовата сила, което ще увеличи спестяванията им и ще ограничи продължителното повишаване на възрастта за пенсиониране. „Това, за което наистина говорим, са жизнените стандарти на пенсионерите. Много по-добре е да се преборим с това сега, отколкото да чакаме този дебат да се случи в бъдеще“, казва Нокс. Република Ирландия повишава пенсиите на работещите пенсионери
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
След протести Хърватия свали пенсионната възраст
Българските пенсионери могат да получават европейски пенсии
Исландия задължи бизнеса да доказва, че плаща еднакво на всички служители
10 любопитни факта за Исландия – една от най-щастливите страни в света
Кои са държавите с най-високо качество на живот в света?