България си осигури доставки на американски втечнен газ за следващите две десетилетия. Това се случва след като компанията ICGB, която управлява интерконектора Гърция-България, сключи 20-годишен договор за пренос на газ с американската компания Linden Energy. България започва да внася втечнен газ
Компанията от САЩ наскоро финализира пoкупката на 50% от най-големия частен доставчик на газ в България – „Овергаз“. Сделката се подготвя още от миналото лято. Овергаз на Сашо Дончев вече е американска
Междувременно Linden Energy разкри плановете си за изграждане на терминал за втечнен газ в Албания, потвърждавайки сериозните си интереси на балканския газов пазар. „Овергаз“ ще доставя големи количества втечнен газ от САЩ през Албания
Българската компания е най-големият доставчик на газ за битовите потребители у нас, като притежава 2500 км газоразпределителна мрежа и има над 80 000 потребители в десетки общини.
Linden Energy показва интерес към газовата връзка с Гърция още от 2016 г., когато подписва дългосрочно споразумение за запазване на капацитет по газопровода. В началото на октомври, когато най-после започнаха редовни доставки за страната ни по интерконектора, американската компания потвърждава намерението си да доставя газ за българския пазар през следващите 20 години.
Партньорство за диверсификация
Базираната в Хюстън, Тексас, Linden Energy е основана през 2013 г. и успешно развива газови проекти в Европа и Южна Азия. Участвала е в изграждането на няколко големи газопровода.
Свободният конкурентен пазар на природен газ от години е основна стратегическа цел на „Овергаз“. Компанията работи активно за диверсификация на доставките, каквато е целта и на партньора ѝ Linden Energy. „Овергаз“ планира да разработва и собствено находище в България.
„Югоизточна Европа се нуждае от надеждни енергийни инвеститори и енергийни партньори не само във веригата на доставки, но също така и за крайния продукт. Тя трябва да си осигури непрекъснатост на доставките, които са на справедлива цена и които ще продължават независимо от политическите различия.“, смята Марк Причард – зам.-председател на консултативния съвет на Linden и британски депутат.
Ползите от дългосрочния договор
Участието на още един търговец с дългосрочен договор намалява таксите за пренос по интерконектора и гарантира сигурност на доставките. Това е в полза и на крайните потребители в България, тъй като от 1-ви октомври близо 1/3 от вътрешното потребление на природен газ в страната се осигурява чрез доставки по газовата връзка с Гърция.
Интерконекторът е с общ капацитет от 3 млрд. куб. метра годишно, като повече от половината вече е резервиран по дългосрочни договори до 25 години. Останалият свободен капацитет се предлага на търгове на две от водещите европейски платформи – PRISMA и RBP.
През следващата седмица ICGB ще проведе търг за покупка на газ, който ще се състои на 26 октомври, в сряда преди обед на „Газов Хъб Балкан“ (българската газова борса). В аукциона могат да участват търговци на природен газ, които са регистрирани на газовата борса и отговарят българското законодателство. Търгът ще спечели предложилият най-ниска цена.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Овергаз планира терминал за втечнен газ в Албания
Овергаз и Albgaz ще намалят зависимостта от руски газ на Балканите
Пожар в терминал за втечнен газ застрашава доставките за ЕС