Преумората може да е предпоставка за развитие на инфекции
Дневни архиви: 25/10/2022
Българска компания за велосипеди строи завод за 50 милиона лева до Пловдив
Българският производител на електрически велосипеди „Лидер 96“ ЕООД инвестира 50 милиона лева в нов завод в „Тракия икономическа зона“, близо до Пловдив, съобщава пред SeeNews изпълнителният директор на икономическата зона Катя Стайкова.
Фабриката ще се управлява от дъщерната компания „Е-Велокс“ ООД, която е собственост на „Лидер 96“. „Е-Велокс“ инвестира около 28,3 млн. лева в изграждането на предприятието, а останалите близо 22 млн. лева ще бъдат вложени в оборудването му.
Строителството на завода е почти завършено, като в момента инвеститорът монтира оборудването. Очаква се фабриката да започне работа в началото на 2023 г., като ще разкрие общо 330 работни места. „Е-Велокс“ планира да произвежда 300 000 електрически велосипеда годишно под търговската марка „Лидер“.
Център за електрически велосипеди
През 2021 г. друг български производител на велосипеди – „Макском“ ЕООД се обедини с австрийския производител на мотоциклети Pierer Group, за да изгради завод за електрически велосипеди на стойност над 60 милиона лева в Тракия икономическа зона. Австрийски гигант вдига завод за 60 млн. лева в Пловдив
През следващите 2-3 години компаниите „Макском“ и „Лидер 96“ ще управляват по две фабрики за електрически велосипеди, което ще помогне за превръщането на икономическата зона в паневропейски производствен център, където ще се сглобяват около 1 милион електрически велосипеди годишно, посочва още Катя Стайкова. 1000 работници търси нов голям завод край Пловдив
През лятото компанията „Лидер 96“ обяви, че заводът ѝ за електрически велосипеди ще има производствен капацитет от над 250 000 електрически велосипеда годишно. Той ще се простира на 47 000 кв. м и ще има застроена площ от 25 000 кв. м, съобщиха тогава от компанията.
Съобщението дойде дни, след като базираната в Ню Йорк инвестиционна компания The Rohatyn Group приключи покупката на 60-процентен дял в „Лидер 96“ от финландския фондов мениджър KJK Capital. Друг голям акционер в българското дружество е неговият изпълнителен директор Димитър Златанов, който е част от семейството, създало фирмата.
Министърът на иновациите и растежа Александър Пулев посети изграждащото се предприятие и връчи сертификат клас А на изпълнителния директор на „Е-Велокс“ ООД Димитър Златанов.
Министър Пулев съобщи, че в процес на сертифициране от Българската агенция за инвестиции в Пловдив и областта са още 4 инвестиционни проекта на обща стойност 42.5 млн. лв. с потенциал да разкрият 224 нови работни места. „Инвестициите са в производство, а компаниите са от Турция, Швеция, Нидерландия и Австрия“, заяви той.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Високотехнологична компания отваря нов завод в Пловдив
Белгийски гигант строи завод за 10 милиона лева до Пловдив
Гигантът Liebherr отвори още един завод в Пловдив
Европейски гигант вдигна голяма соларна централа до Пловдив
Полезни храни за по-добър и чувствен секс
Хапвайте банани
Д-р Илиев: И на една ръка могат да се поставят ваксините за грип и Covid
„Хората са уморени от Covid-19, но вирусът не е изчезнал. Имаме Омикрон вариантите, но очакваме и сравнително нелека грипна вълна. В момента …
Когато се съгласяваме да получаваме заплатата си „в плик“ – ограничаваме възможността за теглене на ипотечен кредит
Покупката на собствено жилище е важен момент в живота на човек и особено, когато тя се случва с кредит, е редно да се подготвим добре предварително, …
Какво е „мръсна бомба“, с която Русия плаши Европа
Русия обвинява Украйна, че може да планира да използва „мръсна бомба“. Киев и западните му съюзници отхвърлят това твърдение, като …
Делян Добрев за казуса с хартиените бюлетини: Можем да кажем, че има „коалиция на мадуровките“
В последните дни се говори за коалиция на хартиените бюлетини, но ние по същата логика можем да кажем, че има „коалиция на мадуровките“, защото …
Бойкотираха го и вече не е милиардер
Американският певец Кание Уест вече не е милиардер, след като няколко компании спряха да работят с него заради противоречиви действия и публикации в …
Пиян ли е бил полицаят, който блъсна дете?
Бащата на блъснатото на пешеходна пътека в софийското село Лозен 9-годишно дете Любомир Топалов разказа пред bTV, че се е свързал няколко пъти по …
Пазарите ще скочат, когато се реши кризата в Украйна
Леков: Всички, които предричат крах на ЕС и еврото, продават страх
Тъстът на Риши Сунак: Опитах да заговоря млада българка, арестуваха ме и бях няколко дни без вода и храна
През 1974 година Нараяна Мурти, който днес е тъст на новия британски премиер Риши Сунак, е бил арестуван в България заради опита си да поговори за …
Фолк певицата Ивана пострада
Хакерска атака застигна фолк певицата Ивана. Изпълнителката на „Нещо нетипично“ инфомира феновете си, че Фейсбук профила й е хакнат. В …
Ужасът на пътя не спира! Полицай блъсна дете
Служител на МВР блъсна дете в село Лозен, съобщиха за Sofia24.bg от пресцентъра на МВР. „Сигналът за пътнотранспортно произшествие е получен в …
Хампарцумян: Икономиката на България е като малко одеяло и винаги трябва да избираш дали да си завиеш главата, или краката
„Когато провинциален учител по история започне да разсъждава за международните пазари и дали да влизаме в еврозоната, малко ми идва …
Кузман Илиев: Коалицията на вредните неща – най-голямата в нашия парламент в момента
В нашия парламент в момента има една най-голяма коалиция – коалицията на вредните неща. Това каза за обзорното предаване „Това е България“ на …
Доста парички е броила и се изфука с него
Софи Маринова вече извива глас на златен микрофон. Ромската перла се похвали с новата си придобивка в Instagram, а я изпробва за първи път по време …
Служител на МВР блъсна дете на пешеходна пътека и избяга
Инцидентът е станал в Лозен
Турция строи стотици хиляди жилища за бедните
Турция започна строителството на най-големия социален жилищен проект в страната, целящ да направи много семейства с ниски доходи собственици на жилища на фона на скок в цените на недвижимите имоти и наемите, предава Daily Sabah.
„Започнахме нов пробив в урбанизма в Турция, който сега обгражда всички наши провинции и области“, каза президентът Реджеп Тайип Ердоган на официалната церемония по първата копка в квартал Синкан в столицата Анкара.
Ердоган разкри миналия месец планове за изграждане на 500 000 нови жилища и 50 000 офиса за пет години от 2023 г. до 2028 г., което представя като най-голямата инициатива за купуване на жилища в страната. Проектът включва и 250 000 парцела, които ще бъдат продадени на квалифицирани кандидати.
Teşekkürler Sincan, teşekkürler Ankara… 🇹🇷 pic.twitter.com/l71tZjorAI
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) October 25, 2022
Основите за първите 5615 жилища бяха положени едновременно в 17 турски провинции във вторник. Строителните дейности трябва да започнат в началото на 2023 г., а първите жилища да бъдат готови само 2 години по-късно.
Първият етап на проекта предвижда построяването на 240 000 жилища, 100 000 парцела и 10 000 офиса в 81 провинции на Турция. 50 000 от тях ще бъдат построени в Истанбул, 18 000 в Анкара, 12 000 в района на Измир и 10 000 в югоизточната провинция Газиантеп.
Общата инвестиционна стойност на жилищния проект е около 900 милиарда турски лири (48,1 млрд. долара). Ердоган изтъкна, че с мултиплициращия ефект икономическото въздействие на проекта ще се повиши до 2 трилиона лири (107,6 млрд. долара). Проектът ще създаде поне 50 000 нови работни места. Ще го ръководи Администрацията за жилищно развитие (TOKI), която е изградила около 1,17 милиона жилища през последните 20 години. По думите на Ердоган инициативата е най-голямата жилищна инвестиция в света като брой и качество на жилищата.
Условията
Близо 8 милиона домакинства са кандидатствали в кампанията досега, като срокът е до края на октомври. Според Ердоган големият брой желаещи е доказателство, че турските власти действат правилно и показва огромната нужда, на която ще отговорят тези жилища.
Около 5% от домовете, или 12 500, ще бъдат разпределени за ветерани и роднини на мъченици. Още толкова са предвидени и за домакинства, в които има хора с увреждания. 50 000 ще бъдат предназначени за пенсионери и младежи.
Имотите ще се предлагат на достъпни лихви, цени и схеми за изплащане. Турското правителство ще даде възможност за период на погасяване до 20 години, за да поддържа месечните вноски на много ниски нива – само по 2280 турски лири (122,6 долара). За сравнение минималната нетна заплата в Турция е около 5500 лири (296 долара), а средната заплата е около 8000 лири (430 долара).
За новите жилища могат да кандидатстват домакинства с месечен доход под 18 000 турски лири (968 долара) в Истанбул и 16 000 турски лири (861 долара) в други провинции, както и тези, които в момента не притежават свое жилище.
Луди цени на имотите
Турското правителство обеща да действа, тъй като обикновените хора се борят да намерят достъпни жилища за наемане или закупуване, а растящите цени предизвикаха тревога. Цените и наемите на имотите скочиха повече от двойно през последната година в цялата страна, а в най-големите градове дори повече.
Ердоган остро крикитува увеличенията, които „не могат да бъдат сравнени с никоя икономическа мярка“, подчертавайки, че те са наранили много граждани. „Наемодателите са преследвали своите наематели“, подчерта президентът.
Цените на жилищата в цяла Турция скочиха със 185% спрямо август миналата година, според последните данни на Турската централна банка.
В най-големия град в страната – Истанбул, където живее около 1/5 от 85-милионното население на Турция, цените на жилищните имоти са поскъпнали с 211% на годишна база през август в номинално изражение. Ръстът в Анкара беше 193,5%, докато цените в Измир, третият по големина град, скочиха със 175,7% на годишна база, според данните на централната банка.
Въпреки високите разходи за заеми и растящите цени, продажбите на жилища в Турция са скочили с 11,4%% на годишна база от януари до септември тази година, като са продадени повече от 1 милион жилища, според официалната статистика. Руснаците купуват като луди жилища в Турция
Скокът на цените на имотите се дължи на намаляващото предлагане и високите разходи. Турските домакинства смятат имотите за привлекателна инвестиция, за да се предпазят от високата инфлация, която в момента е 83,45%.
За да се справят с високите цени, турските власти въведоха горна граница от 25% на годишното увеличение на наемите на жилища. Наемът, заедно с бензиновите автомобили и цигарите, има най-голяма тежест в официалната потребителска кошница.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Чужденци купуват като луди евтините имоти в Турция
Сделките с имоти в Турция ще се сключват само в местна валута
Турция започна най-голямата жилищна кампания в историята си
Турция започна строителството на най-големия социален жилищен проект в страната, целящ да направи много семейства с ниски доходи собственици на жилища на фона на скок в цените на недвижимите имоти и наемите, предава Daily Sabah.
„Започнахме нов пробив в урбанизма в Турция, който сега обгражда всички наши провинции и области“, каза президентът Реджеп Тайип Ердоган на официалната церемония по първата копка в квартал Синкан в столицата Анкара.
Ердоган разкри миналия месец планове за изграждане на 500 000 нови жилища и 50 000 офиса за пет години от 2023 г. до 2028 г., което представя като най-голямата инициатива за купуване на жилища в страната. Проектът включва и 250 000 парцела, които ще бъдат продадени на квалифицирани кандидати.
Teşekkürler Sincan, teşekkürler Ankara… 🇹🇷 pic.twitter.com/l71tZjorAI
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) October 25, 2022
Основите за първите 5615 жилища бяха положени едновременно в 17 турски провинции във вторник. Строителните дейности трябва да започнат в началото на 2023 г., а първите жилища да бъдат готови само 2 години по-късно.
Първият етап на проекта предвижда построяването на 240 000 жилища, 100 000 парцела и 10 000 офиса в 81 провинции на Турция. 50 000 от тях ще бъдат построени в Истанбул, 18 000 в Анкара, 12 000 в района на Измир и 10 000 в югоизточната провинция Газиантеп.
Общата инвестиционна стойност на жилищния проект е около 900 милиарда турски лири (48,1 млрд. долара). Ердоган изтъкна, че с мултиплициращия ефект икономическото въздействие на проекта ще се повиши до 2 трилиона лири (107,6 млрд. долара). Проектът ще създаде поне 50 000 нови работни места. Ще го ръководи Администрацията за жилищно развитие (TOKI), която е изградила около 1,17 милиона жилища през последните 20 години. По думите на Ердоган инициативата е най-голямата жилищна инвестиция в света като брой и качество на жилищата.
Условията
Близо 8 милиона домакинства са кандидатствали в кампанията досега, като срокът е до края на октомври. Според Ердоган големият брой желаещи е доказателство, че турските власти действат правилно и показва огромната нужда, на която ще отговорят тези жилища.
Около 5% от домовете, или 12 500, ще бъдат разпределени за ветерани и роднини на мъченици. Още толкова са предвидени и за домакинства, в които има хора с увреждания. 50 000 ще бъдат предназначени за пенсионери и младежи.
Имотите ще се предлагат на достъпни лихви, цени и схеми за изплащане. Турското правителство ще даде възможност за период на погасяване до 20 години, за да поддържа месечните вноски на много ниски нива – само по 2280 турски лири (122,6 долара). За сравнение минималната нетна заплата в Турция е около 5500 лири (296 долара), а средната заплата е около 8000 лири (430 долара).
За новите жилища могат да кандидатстват домакинства с месечен доход под 18 000 турски лири (968 долара) в Истанбул и 16 000 турски лири (861 долара) в други провинции, както и тези, които в момента не притежават свое жилище.
Луди цени на имотите
Турското правителство обеща да действа, тъй като обикновените хора се борят да намерят достъпни жилища за наемане или закупуване, а растящите цени предизвикаха тревога. Цените и наемите на имотите скочиха повече от двойно през последната година в цялата страна, а в най-големите градове дори повече.
Ердоган остро крикитува увеличенията, които „не могат да бъдат сравнени с никоя икономическа мярка“, подчертавайки, че те са наранили много граждани. „Наемодателите са преследвали своите наематели“, подчерта президентът.
Цените на жилищата в цяла Турция скочиха със 185% спрямо август миналата година, според последните данни на Турската централна банка.
В най-големия град в страната – Истанбул, където живее около 1/5 от 85-милионното население на Турция, цените на жилищните имоти са поскъпнали с 211% на годишна база през август в номинално изражение. Ръстът в Анкара беше 193,5%, докато цените в Измир, третият по големина град, скочиха със 175,7% на годишна база, според данните на централната банка.
Въпреки високите разходи за заеми и растящите цени, продажбите на жилища в Турция са скочили с 11,4%% на годишна база от януари до септември тази година, като са продадени повече от 1 милион жилища, според официалната статистика. Руснаците купуват като луди жилища в Турция
Скокът на цените на имотите се дължи на намаляващото предлагане и високите разходи. Турските домакинства смятат имотите за привлекателна инвестиция, за да се предпазят от високата инфлация, която в момента е 83,45%.
За да се справят с високите цени, турските власти въведоха горна граница от 25% на годишното увеличение на наемите на жилища. Наемът, заедно с бензиновите автомобили и цигарите, има най-голяма тежест в официалната потребителска кошница.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Чужденци купуват като луди евтините имоти в Турция
Сделките с имоти в Турция ще се сключват само в местна валута
Задържаха жена в Харманли, подпомагала емигранти
В апартамента й са намерени петима нелегални