Само за 3 месеца: Турция спечели 18 милиарда долара от туристите

Турция се наслаждава на супер успешен туристически сезон. Държавата на Босфора посреща десетки милиони туристи и печели много добре от това. На какво се дължи туристическият бум на Турция?
Страната е получила почти 18 милиарда долара приходи от туризъм в периода от юли до септември. Това е с 27,1% или близо 4 млрд. повече спрямо същия период на миналата година, съобщава Турският статистически институт (TurkStat).
„Около 14,3% от приходите от туризъм са получени от турски граждани, пребиваващи в чужбина“, посочве от TurkStat, цитирани от Анадолската информационна агенция.

Tourism Statistics, Quarter III: July – September, 2022Tourism income increased by 27.1%You can visit our website for details. 🔎↪ https://t.co/OI2FdYgyuG
— turkstat (@TurkStat) October 27, 2022

Турция посрещна повече от 21,1 милиона посетители през трите месеца до септември, което е ръст от 54% на годишна база. Около 11,3% или 2,4 милиона от тях са турски граждани, живеещи в чужбина.
Средният разход на нощувка на посетителите е бил 89 долара, а всеки от посетителите е похарчил средно по 855 долара в южната ни съседка.
Индивидуалните разходи формират 12,6 милиарда долара от общите приходи от туризъм през тримесечния период, докато около 5,4 милиарда долара от приходите идват от разходи за пакетни турове.
Турските граждани, пътували чужбина, също са се увеличили драстично – с цели 137,3% спрямо миналата година, а общият им брой надхвърля 2 милиона. Средният им разход е 534 долара на човек.
От началото на годината Турция е спечелила повече от 35 милиарда долара от туризъм, което е увеличение от 67,9% на годишна база. Държавата на Босфора е привлякла 34,8 милиона чуждестранни посетители през първите 9 месеца на тази година. Това е почти двойно повече спрямо същия период на миналата година, отчитат от Министерството на културата и туризма.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Руските туристи се отказаха от Европа. С какво я замениха?
Въпреки санкциите: Турция е все по-гостоприемна за руските туристи
Турция не се отказва от ол инклузива и шведските маси
Турция постави рекорд по туристи през 2019 г. Сега се моли да дойдат

ЕЦБ увеличи на основната лихва с 0,75% до най-високото ниво от 2009 година

Европейската централна банка (ЕЦБ) ясно демонстрира, че е сериозна в намеренията си да се справи с инфлацията в Европа. В четвъртък (27 октомври) финансовата институция, начело с Кристин Лагард, очаквано одобри второ поредно лихвено увеличение от 75 базисни пункта, след като през септември предприе този ход за пръв път в историята си (без да се взима предвид техническата корекция в седмиците малко след началото на паричния съюз). ЕЦБ вдигна рекордно лихвите, без да се плаши от рецесия
Подобни действия очакваха икономисти и анализатори, като се има предвид, че в последните седмици представители на ведомството апелираха за по-агресивни ходове.
Причината за увеличението е ясна – инфлацията, която е близо до достигане на двуцифрено равнище. През септември потребителските цени са нараснали с 9,9% на годишна база, сочат данните на европейската статистическа служба Eurostat. Предварителните изчисления дадоха резултат от 10%, като низходящата ревизия спаси ЕЦБ от критики за забавена реакция към макроикономическата среда на растящи цени, лихви и несигурност.
С този ход трите основни лихвени процента на ЕЦБ нарастват на ниво от 2%, 2,25% и 1,5%, считано от 2 ноември 2022 г. Депозитната лихва от 1,5% е най-високата от 2009 г. насам, пише Reuters.

„Инфлацията остава твърде висока и ще се задържи продължително време над целевото равнище. Решенията на Управителния съвет за бъдещата траектория на лихвените проценти ще се основават на развитието на перспективите за инфлацията и икономиката, като решенията ще се вземат от заседание на заседание“, предупреждават от банката.
Според Брайън Мартин от ANZ, цитиран от Reuters, инфлацията е твърде висока и е необходимо рязко покачване на лихвите. Той заяви обаче, че е необходимо ЕЦБ да следи и спредовете при облигациите и предположи, че увеличение над 75 б.п. e малко вероятно.
Вниманието на инвеститорите след заседанието обаче няма да е фокусирано само върху пътя на лихвите, а и върху евентуалното парично затягане на ЕЦБ.
Количественото затягане е процесът на продажба на държавни ценни книжа (ДЦК) от дадена централна банка. Целта е чрез продажбите доходността на ДКЦ да нарасне, а увеличат ли лихвите, това ще охлади тегленето на заеми и ще свие икономическата активност. Крайният резултат, към който се стреми и ЕЦБ, е забавянето на инфлацията. Ще успее ли ЕЦБ да успокои пазарите, ако вдигне рекордно основната лихва?

Според Bloomberg Economics количественото затягане, или свиването на баланса на финансовата институция, който е в размер на около 9 трлн. евро, може да започне през март 2023 г.
„Просто не виждам необходимостта да имаме толкова голям баланс. Освен това, ако затягаме паричната си политика, то е нужно всички инструменти да сочат в тази посока“, заяви управителят на Латвийската централна банка и член на ЕЦБ Мартинс Казакс.
По-рано през октомври ръководителят на Френската централна банка Франсоа Вилероа дьо Гало заяви, че инструментите трябва да се използват подредено – първо са лихвените повишения, с бързо увеличение до неутралното равнище и след това е възможен по-гъвкав темп. На второ място и на по-късен етап той постави нормализирането на баланса. Предстои ново голямо вдигане на лихвите в Европа
ЕЦБ реши и да промени реда и условията по третата поредица целеви операции по дългосрочно рефинансиране (TLTRO III). „В най-тежкия етап на пандемията този инструмент изигра ключова роля за неутрализиране на низходящите рискове за ценовата стабилност. Сега е нужно да бъде променен така, че да съответства на цялостния процес на нормализиране на паричната политика“, уточняват от ЕЦБ. Затова ще бъдат коригирани приложимите към TLTRO III лихвени проценти от 23 ноември 2022 г., а на банките ще бъдат дадени допълнителни дати за доброволно предсрочно изплащане.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
ЕЦБ рязко вдигна лихвите, за да се бори с неудържимата инфлация
Инфлацията и в ЕС, и в еврозоната покори нов рекорд
Предстои ли нова дългова криза в еврозоната?
Европейските банки са изправени пред тежко изпитание

Отбелязваме 100 г. от рождението на Радой Ралин: Предлагат спирката на хотел „Плиска“ да носи неговото име

Отбелязваме 100 г. от рождението на Радой Ралин. По повод рождението на писателя и поета, група интелектуалци предлагат емблематичната спирка на …

Николай Нанков: Воденето на спокоен диалог е първата стъпка към нормализация на политическия процес

Воденето на спокоен диалог е първата стъпка към нормализация на политическия процес. Това каза Николай Нанков, депутат от парламентарната група на …

Пускат директни полети между България и Саудитска Арабия

От следващата година започват директни самолетни полети между България и Саудитска Арабия. Самолетите ще летят между столиците София и Рияд, както и от Варна до пристанищния град Дамам. От българска страна полетите ще се изпълняват от националния авиопревозвач Bulgaria Air, а от саудитска – от нискотарифната компания Flynas.
Това ще се случи в резултат на първата транспортна спогодба между България и Саудитска Арабия, която бе подписана днес в Рияд от министъра на транспорта и съобщенията Христо Алексиев и министъра на транспорта и логистичните услуги на Саудитска Арабия Салех ал Джасер.
„Спогодбата за въздушни съобщения между правителствата на двете страни създава нова правна рамка, хармонизирана с правото на ЕС, която отговаря на съвременните изисквания и условия за извършване на въздушни услуги. Това ще осигури задълбочаване на сътрудничеството в областта на авиацията и ще даде тласък за развитието на нови проекти и съвместни инициативи между нашите две страни“, заяви министър Христо Алексиев.

Българските власти са представили публични и частни проекти в областта на роботиката, изкуствения интелект, нано технологиите и логистичните услуги с дронове. Саудитските им колеги са проявили интерес към сътрудничество в областта на минното дело и автомобилостроенето.
България приема Саудитска Арабия като стратегически партньор в региона на Близкия Изток. Двете държави вече си партнират в енегийната сфера, като саудитската компания „Аркад“ построи газопровода „Балкански поток“ (продължението на „Турски поток“ на българска територия, б.р.).
Между двете държави има редовни контакти и интерес за сътрудничество и партньорството в области като икономиката, инвестициите, селското стопанство, туризма, отбраната, високите технологии, здравеопазването и др.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Саудитска Арабия предложи да ни доставя петрол и газ

Шефът на БНБ: България няма как да приеме еврото със служебно правителство

България няма как да влезе в еврозоната със служебно правителство. Страната ни вече сериозно изостава с изпълнението на плана за приемане на еврото от 1 януари 2024 г. Това обяви управителят на БНБ Димитър Радев по време на изслушването си в парламента.
Гуверньорът беше повикан по искане на БСП, но депутатите от левицата останаха неприятно изненадани от това, че той не беше подготвил изисканите от тях доклади за икономическия растеж, финансовата стабилност, конкурентоспособността на българските фирми и т.н. при приемането на еврото.
Според Радев България е готова за членството в еврозоната и ползите, включително и за банките, са повече от вредите. „Истинският дебат днес е за или против еврото. Еврото като символ на европейския проект и нашата ангажираност. Въпросът за еврозоната е политически, а не експертен и отговорът трябва да бъде на Народното събрание“, заяви Димитър Радев пред депутатите. Парламентът блокира приемането на еврото?
Радев заяви, че липсата на редовно правителство и ясен ангажимент към членството в еврозоната е „сериозен проблем за напредъка“. Политическата криза в България е спирачка за приемането на еврото
Забавянето на влизането в еврозоната ще има цена за България и тя никак няма да бъде малка, предупреди шефът на БНБ. „Цената на нашия дълг се покачва – това в средносрочен план означава значителна финансова тежест“, каза още той.
„Личното ми мнение е, че въпросът е дали България да остане неопределено дълго, закотвена в дълбоката периферия на Европа с присъщата на тази периферия бедност, корупция, институционална немощ и външни зависимости, или трябва да бъде направено общо усилие това да се промени чрез ускоряване на зададения процес по присъединяване към еврозоната“, каза той.
Управителят на БНБ изтъкна, че това е третата дискусия на тема анализ на ефектите от присъединяване към Еврозоната в парламента, в която той участва в последните 6 месеца. България и еврото: Има ли основания за тревога?
Инфлацията е все по-голям проблем

В момента България не изпълнява всички условия за членството в еврозоната, като най-критично е нивото на инфлацията, призна гуверньорът.
Въпреки това държавата е готова да приеме еврото, макар и да има голямо забавяне на процедурата. Ако искаме да успеем с датата 1 януари 2024 г., трябва да предприемем действия не в близките месеци или седмици, а още в близките дни, подчерта Димитър Радев и призова за политическа подкрепа. Вицепремиер: България трябва да се пребори за еврото
България не изпълнява някои от условията за членството във валутния съюз – освен за равнището на инфлацията, така и за нивото на бюджетния дефицит и на дългосрочните лихви по дълга. Най-рисковият критерий обаче е инфлацията, но в същата позиция е била Хърватия. В процеса на разговорите е намерено решение и от Европейската централна банка (ЕЦБ) са отбелязали, че няма нарушение на този индикатор.
При оценката на бюджетния дефицит не се смятат разходите, правени за борба с пандемията от коронавируса, затова и по този показател България засега няма проблем. До момента и лихвите по дълга са приемливи. Приемането на еврото у нас се отлага с поне 2 години
България е била лидер и дори е станала причина за промени в процедурите, но сега изостава, докато Хърватия ще приеме еврото още следващата година. Хърватия изпреварва България в приемането на еврото
„Хърватия започна една година след нас, копира абсолютно всичко, което бяхме подготвили, и единствената разлика между двете страни е, че Хърватия направи много силен политически демарш и демонстрира много силен политически ангажимент по тази тема. От 1 януари 2023 г. те ще бъдат реален член на еврозоната“, допълни той. Хърватия разкри как ще приеме еврото
„Пазарите дават тревожни сигнали“, предупреди Радев, визирайки цената на българския дълг, която се увеличава с „невиждан темп“. Заради добрия си напредък Хърватия много по-лесно и евтино продава дълга си, отколкото България. Пазарите може и да ни принудят да влезем в еврозоната, призна управителят на БНБ. Походът на България към еврото все повече тревожи Европа
Ползите от Банковия съюз
Радев определи като „еднозначно положителни“ ефектите, които БНБ вече отчита от факта, че от 2 години членува в Банковия съюз.
„Разполагаме с база данни, до която нямаше как да имаме достъп дори ако инвестираме огромни ресурси. Участваме във взимането на най-важните решения, засягащи банковия сектор в еврозоната – не само за българските, но и за европейските банки. Нашият глас тежи толкова, колкото гласът на Германия, Франция, Италия, Испания и всяка от останалите страни в еврозоната. Вместо да чакаме да ни бъдат сведени решения от другите, ние участваме активно във вземането на тези решения.
Имаше опасения, че членството в Банковия съюз ще натовари българските банки с непосилни такси. Банките плащат такси, но финансовите ползи са значително повече. Само по линия на единния механизъм за преструктуриране, българските банки спестяват не по-малко от 160 млн. лв. на година“, коментира още Димитър Радев.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Напук на ИТН и БСП одобриха плана за приемане на еврото
Разкриха кога и как ще приемем еврото
Защо еврото е изгодно за България?
Приемането на еврото ще ни донесе европейски заплати
Приемането на еврото ще повиши доходите, твърди шефът на БНБ
Замяната на лева с еврото ще премине гладко
Как България ще приеме еврото
Пазете лева и стойте далеч от еврото, съветва бивш финансов министър