Новият британски премиер е мултимилионер и е два пъти по-богат от крал Чарлз III

Новият премиер на Великобритания Риши Сунак е интересна фигура. Той е първият цветнокож лидер на страната и най-младият през последните векове, встъпвайки в длъжност само на 42 години. Но Сунак е и най-богатият британски премиер, притежавайки състояние, което надхвърля дори това на самия британски крал Чарлз III, пише CNBC.
Риши Сунак е политик едва от 8 години. Преди това е работил като анализатор в Goldman Sachs и е управлявал хедж фондове. Впоследствие става главен секретар на министерството на финансите, а после и министър на финансите в правителството на Борис Джонсън.
Новият премиер дължи голяма част от състоянието си на своята съпруга Акшата Мурти, която е дъщеря на индийския милиардер и създател на ИТ компанията Infosys Нараяна Мурти. Богатството на тъста на Сунак в момента се оценява на 4,5 млрд. долара.
Почти милиардер

Сунак и съпругата му притежават около 730 милиона паунда (844 милиона долара), според Sunday Times Rich List.
Богатството на Акшата Мурти произтича от нейния дял от 0,93% в Infosys, която в момента има пазарна капитализация от около 75 милиарда долара. Но тя притежава и Catamaran Ventures UK, британското подразделение на фирмата за рисков капитал и частен капитал на баща ѝ, която има дялове в портфолио от компании, включително марка за луксозни мебели, съсобственост на най-голямата дъщеря на Рупърт Мърдок.
Сунак и жена му, които се запознават, докато следват в Станфордския университет, притежават най-малко 4 имота на стойност около 18,3 милиона паунда. Преди да влязат в Даунинг стрийт 10, основното им жилище беше къща с 5 спални в елитния лондонски квартал Кенсингтън, чиято стойност е около 6,6 милиона паунда.

Rishi Sunak’s wealth is so vast that it would take someone on the average UK salary over TWENTY-FOUR THOUSAND YEARS to earn that much.Remember that when he’s talking about „difficult decisions“.He doen’t mean difficult for him. He means difficult for you.
— Richard Burgon MP (@RichardBurgon) October 24, 2022

Сунак и съпругата му обикновено прекарват почивните дни в старинно имение в Северен Йоркшир. Луксозният имот струва повече от 2 милиона паунда и разполага със закрит плувен басейн за 400 000 паунда, фитнес зала, йога студио, джакузи и тенис корт. При настоящите цени на енергията само отоплението на басейна би струвало 14 000 паунда годишно, пише британският Guardian.
Семейство Сунак притежават и апартамент в Западен Лондон за семейни посещения и пентхаус на плажа в Санта Моника, Калифорния, оценяван на 5,5 милиона паунда.
По-богат от краля

Състоянието на Сунак и съпругата му е доста по-голямо от това на досегашния най-богат министър-председател на Обединеното кралство Едуард Стенли, който беше избран през 1852 г. Неговото богатство се равнява на около 440 млн. долара в днешни пари, според Световните рекорди на Гинес.
Освен това то е над 2 пъти по-голямо от богатството на крал Чарлз III и съпругата му Камила, което се оценява на около 370 милиона паунда. Колко е богат новият крал Чарлз Трети?
Богатството на Чарлз не включва стойността на по-широкото Crown Estate – дружеството, което отговаря за управлението на кралските имоти – разнообразно портфолио от сгради, произведения на изкуството, гори и полета на стойност милиарди паунда.
Тези имоти обаче принадлежат на британската монархията като институция и се използват от конкретния монарх само по време на управлението му.
С встъпването в длъжност на Сунак за първи път обитателите на Даунинг стрийт (премиерът и съпругата му) са по-богати от тези на Бъкингамския дворец (кралското семейство).
Това се случва, когато милиони британци преживяват криза на разходите за живот, което постави под въпрос способността на мултимилионера Сунак да разбере проблемите на обикновените британци.

Манфред Вебер пожела успех на Бойко Борисов в отговорната задача да бъде съставено стабилно правителство около ГЕРБ-СДС

ГЕРБ – СДС продължават да полагат усилия за създаване на стабилно правителство, от което страната ни има нужда. Това заяви председателят на ГЕРБ …

Големите газови запаси на Европа и топлото време засега я спасяват от кризата

Притеснението за недостиг на газ дотолкова беше обзело Европа, че континентът с всички средства търсеше доставки от различни места. Това доведе до абсолютно неочакван резултат – към момента Европа има твърде много газ. Кризата обаче далеч не е приключила. Тази зима много ще зависи от времето, се казва в анализ на агенция Bloomberg.
Заради преустановяването на вноса от Русия, на който основно разчиташе, Европа се втурна да купува втечнен природен газ от цял свят, за да запълни своите хранилища. Времето към момента е необичайно топло и заявките за втечнен природен газ са удовлетворени в по-голяма степен и хранилищата в региона са почти пълни преди началото на отоплителния сезон. Цените на бензина също отбелязаха спад и сега са по-малко от 1/3 от летния си връх. Путин e готов да пусне газа за Европа, но по неговите правила
Но в бъдеще има още много опасности. Много зависи от метеорологичната обстановка. Ако настъпи студена вълна, Европа ще трябва незабавно да пристъпи към резервите си. Властите са притеснени и от нови саботажи на енергийни съоръжения, тъй като това също коренно ще промени ситуацията на пазара. Но засега, в края на октомври, ситуацията на континента е много по-благоприятна от очакванията, се казва още в анализа. Европа ще преживее идващата зима. Проблемите ще дойдат след това
Доставките на газ от Русия постоянно намаляват от миналата година насам. Това лято потокът на гориво по газопровода „Северен поток 1“ беше спрян, а миналия месец беше и повреден от няколко експлозии. Досега топлото време помагаше за ограничаване на търсенето, но европейските политически лидери се опасяват, че по-ниските цени на газа ще доведат до повишено потребление при спад на температурите. Русия, САЩ и Украйна са основните заподозрени за взривовете по „Северен поток“

„Излишъкът на газ в Европа ще продължи поне до декември. Малко вероятно е през ноември в Европа да настъпи продължително застудяване“, споделя Джакомо Масато, водещ анализатор и старши метеоролог в италианската енергийна компания Illumia. Ледников период заплашва Европа тази зима без руския газ
Цените на газа доближават най-ниското си ниво от юни насам, въпреки че опасността е в пазарните цени. Февруарските фючърси са с 44% по-скъпи от ноемврийските, а цените за следващата зима са още по-високи, т.е. вероятно проблемите с предлагането ще продължат.
Това ясно показва, че е изключително важно да се намали потреблението въпреки ниските цени. Анализаторската компания Timera Energy изчислява, че спадът в търсенето на газ през 2022 г. ще е между 7 и 9%, главно заради затварянето на промишлени предприятия, консумиращи голямо количество газ. Но тази цифра още е далеч от целта на ЕС от 15%. Европа трябва да е готова за икономическа война срещу Путин
Засега газовозите продължават да доставят. Този месец Северозападна Европа ще приеме 82 танкера за втечнен природен газ, което е с 19% повече спрямо септември. Все повече кораби действат като плаващи съдове за съхранение на газ заради очакванията за ръст на цените и ограничения капацитет за приемане на горивото, както съобщават корабните брокери Fearnleys A/S. Според Ойстейн Калеклев, главен изпълнителен директор на норвежкия собственик на газовози Flex LNG тази ситуация може да продължи до средата на февруари. Десетки кораби с газ за Европа са на опашка в морето
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Газова война: Русия вбеси Германия с ново орязване на газа
Русия посочи на Европа спасението от газовата криза
Газовата криза: Кой страда най-много от спирането на „Северен поток 1“?
Китай спира доставките на втечнен газ за Европа
ЕС има план как да напълни газохранилищата за следващата зима
В Европа само две страни са с по-малко газови запаси от България

Костадин Костадинов: Евроатлантическо правителство е възможно, с единствената цел да вкара България във война

„Възраждане“ се  готви за нови избори. Това заяви лидерът на ,,Възраждане“ Костадин Костадинов, в предаването „Това е България“ на ,,Радио …

Шведската компания Electrolux съкращава 4000 служители след сериозна загуба

Притисната от напускането на Русия, намалялото търсене и проблемите по веригите за доставки, шведската група Electrolux отчита значителни загуби през третото тримесечие и предвижда да освободи до 4000 души.
С чиста загуба от 605 млн. крони (55,3 млн. евро), но леко увеличение на оборота до 35,24 млрд. крони (3,22 млрд. евро) благодарение на повишението на цените, компанията за домакински уреди даде подробности за програмата си за намаляване на разходите, обявена през септември. Philips уволнява хиляди служители заради жестока глоба
Плановете са да бъдат съкратени между 3500 и 4000 служители основно в Северна Америка, където Electrolux е отчела сериозна загуба в периода между юли и септември. Съкращенията засягат около 8% от работната сила на компанията, която има над 50 000 служители по света.

Electrolux to eliminate up to 4,000 jobs because of slowing demand for household appliances https://t.co/BWDHxyNmBK
— Bloomberg Markets (@markets) October 28, 2022

Освен сумата от 350 милиона крони (32 млн. евро) за окончателното оттегляне от Русия след войната в Украйна, Electrolux е засегнат от слабо търсене на пазара и дисбаланси по веригите за доставки, довели до значително увеличение на разходите, основно в Северна Америка.
Главният изпълнителен директор Йонас Самуелсон признава, че е много разочарован от представянето на компанията в региона на Северна Америка.
Влошаване на перспективите
Най-големите световни производители на електроуреди като Electrolux и Whirlpool се мъчат да стимулират бизнеса си на фона на влошаващите се икономически перспективи, които включват нарастваща инфлация и влошаване на жилищните пазари.
Потребителите с ограничени финанси се борят да свържат двата края всеки месец и намаляват разходите за несъществени артикули и големи покупки. Миналия месец шведската компания издаде предупреждение за печалба поради отслабването на условията в нейните северноамерикански и европейски подразделения, пише Bloomberg.

Предвидени са разходи за преструктуриране на бизнеса ѝ на стойност между 1,2 милиарда крони (близо 110 млн. евро) и 1,5 милиарда крони (137,25 млн. евро) през последните 3 месеца на годината.
Повечето от целевите икономии на разходи ще бъдат реализирани в северноамериканското подразделение на Electrolux. Общите спестявания от програмата се оценяват на повече от 7 млрд. крони (640,5 млн. евро).
Оперативна загуба
Electrolux, която притежава марки като AEG и Zanussi, отчете оперативна загуба през третото тримесечие от 385 млн. крони (35,23 млн. евро). Третото тримесечие на компанията е „катастрофа в Северна Америка, солидно другаде“, според Кари Ринта, анализатор в Handelsbanken Capital Markets. Целите за спестяване на разходи са значително по-сериозни от прогнозите на анализаторите.
„Очаква се солидните резултати за третото тримесечие извън Северна Америка, съчетани с амбициозните цели за спестяване на разходи, да доведат до положителни ревизии на консенсусните прогнози, най-вероятно още от 2023 г., но определено от 2024 г.“, казва Ринта.