Помощ в кризата: Германия дава до 3000 евро премия и опрощава сметката за газ

Германия облекчава гражданите си – на фона на инфлацията и високите енергийни цени. На домакинствата ще бъде опростена една месечна сметка за газ. А работещите имат право на премия до 3000 евро. Кой може да я получи, разказва Deutsche Welle.
Германия иска да облекчи гражданите на фона на инфлацията и покачилите се цени за енергия. Въпреки че през последните седмици се забелязва сериозен спад в цената на газа, остава неясно как ще се развива в бъдеще, а и цените все още са високи. Как Германия помага на хората срещу високите цени?
Затова германското правителство реши да опрости декемврийската сметка за газ на домакинствата и по-малките фирми. Проекторешението ще бъде гласувано на 2 ноември. Сумата от едномесечната сметка ще бъде възстановена на потребителите през техните доставчици на газ. Наемателите ще получат парите с годишната си сметка за отопление.
Според експертите основната полза от еднократното плащане на сметките е, че осигурява незабавно облекчение. Недостатъкът е, че насърчава потреблението на енергия – обратното на целта за намаляване на потреблението, пише Reuters.
Германският портал за сравнение на цени Verivox съобщава, че мерките ще намалят разходите за газ за домакинствата с около 41%. „Въпреки това домакинствата са изправени пред много скъпа зима, тъй като повечето от облекченията няма да влязат в сила до следващия март“, казва Торстен Щорк, енергиен експерт във Verivox.
Германският енергиен регулатор предупреждава, че са нужни сериозни икономии на газ и енергия, за да се избегне зимата на ограничения и извънредна ситуация с газа. Домакинствата, индустрията и предприятията трябва да намалят потреблението с поне 20%, каза по-рано този месец Клаус Мюлер, президент на Федералната мрежова агенция Bundesnetzagentur.
Спирачка в цената на газа и тока

Тази еднократна помощ трябва да облекчи потребителите докато влезе в сила т.нар. спирачка на цената на газа. Първоначалните планове бяха бъде задействана през пролетта на 2023 г. и предвижда цената на газа да бъда ограничена до максимум 12 цента за киловатчас – но само за 80% от предполагаемото потребление. Смята се, че така все пак домакинствата ще имат стимул да пестят газ. Спирачката ще действа до март или април 2024 г.
Цените на електроенергията, които са силно повлияни от растящите цени на на газ (в Германия електричеството се произвежда основно от газ), също ще бъдат субсидирани от държавата. Изглежда това ще се случи 2 месеца по-рано от тавана на цените на газа.
Германски власти обаче бързат и се стремят спирачката в цените да стане факт още през януари, за да бъдат облекчени гражданите и бизнеса през най-студените месеци януари и февруари.
Министърът на финансите Кристиан Линднер увери, че правителството работи на пълна скорост, за да ограничи цените на електроенергията и газа възможно най-скоро. Но министрите не са сигурни дали изместването на спирачката още през януари е технически възможно, тъй като оставащото време е твърде малко.
За да приложат планирания таван на цената на газа, доставчиците ще трябва да изчислят 80% от предишното потребление на енергия на всяко домакинство и да таксуват разликата между пазарните цени и тавана на държавата, пише thelocal.de.
Тъй като доставчиците действат с различна скорост, има риск някои региони или домакинства да получат облекчение преди други, ако спирачката на цените на газа бъде преместена, предупреждават експерти.
Германските провинции също искат ограничението на цени да влезе в сила възможно най-скоро, тъй като домакинствата и малките фирми се нуждаят от непрекъсната подкрепа. Според тях би било грешка правителство да се забави през зимата.
Мерките са част от плана за 200 млрд. евро за справяне с високите цени на газа. Целта му е да действа като „икономически отбранителен щит“ за потребителите.
Кой може да получи премия до 3000 евро?

Правителството прие и още един инструмент в помощ на гражданите в рамките на енергийния и инфлационен пакет. От него обаче полза ще имат най-вече работещите германци. Но не всички. Става дума за извънредна инфлационна премия, която работодателите доброволно могат да изплатят на служителите си. Тя е в размер до 3000 евро и няма да бъде облагана с данъци.
Кой може да получи премията? Всъщност това зависи от работодателя. Но право на нея имат всички работещи – независимо дали са на пълно работно време, или не. Дори и т.нар. миниджобър и студентите, които работят само почасово.
По данни на федералното правителство работодателите могат да изплащат тази премия на своите служители от 26 октомври нататък. Датата, до която тя може да бъде изплащана, без да подлежи на облагане с данъци, е 31 декември 2024 г.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Цените на газ, нафта и ток в Германия експлодират. Защо?
Режим на водата: В Германия остават без топла вода заради високите цени
С какво се отопляват в Германия

Meta срина позициите си, вече е едва 26-а сред най-големите компании в света

Разходите на Meta Platforms за нейната метавселена излязоха скъпо на акционерите. Пазарната капитализация на компанията-майка на Facebook се срина с огромните 677 млрд. долара тази година, което извади компанията от топ 20 на най-големите в света, пише Bloomberg.
Наказанието не дава индикации за скорошно отслабване. Книжата на Meta се сринаха с 25%, след като компанията разочарова инвеститорите с увеличаващи се разходи за финансиране на нейната версия на виртуална реалност и спад на приходите.
Meta заемаше 6-о място сред най-големите американски компании по пазарна капитализация в началото на годината, като доближи пазарна стойност от 1 трлн. долара. След 10 месеца обаче компанията е оценявана на около 258 млрд. долара, което я поставя на едва 26-о място. Сега пазарната капитализация на компанията е по-малка от тази на Chevron, Eli Lilly и Procter & Gamble.
Meta, която преди беше сред любимите компании на Wall Street, постепенно губи привлекателност за трейдърите. Най-малко три инвестиционни банки – Morgan Stanley, Cowen и KeyBanc Capital Markets, свалиха рейтинга на книжата ѝ, след като компанията на Марк Зукърбърг обяви отчайващи прогнози за приходите за тримесечието. Вчера Зукърбърг загуби $ 29 млрд., а днес Безос може да спечели $ 20 млрд.

„Meta остава твърде агресивна в инвестициите си в дългосрочни инициативи въпреки рязкото забавяне на очаквания ръст на приходите. Прогнозите на компанията за оперативните и капиталовите ѝ разходи през 2023 г. са изненадващи предвид буксуването до момента на усилията ѝ по отношение на метавселената“, заяви Мандип Сингх, анализатор в Bloomberg Intelligence.
Макар че спадът в предборсовата търговия в четвъртък беше голям, той бледнее спрямо рекордния ѝ срив през февруари, когато книжата ѝ поевтиняха с 26% след слаб отчет и тя изтри 251 млрд. долара от пазарната си стойност. Това беше най-голямата загуба на пазарна капитализация за американска компания в историята.
Спадът на акциите тази година привлече инвеститори, които купуват потиснати книжа в очакване за обрат. Няма признаци обаче тези залози скоро да се отплатят. Meta увлонява служителите си, позволява им да кандидатстват за други позиции

Meta обяви прехода си към инвестиране във виртуална реалност преди година, като смени името си от Facebook на Meta Platforms. Компанията обяви, че очаква общите разходи за 2022 г. да са между 85 и 87 млрд. долара.
„През 2023 г. те ще се увеличат до 96-101 млрд. долара. Това е големият негатив, тъй като инвеститорите се надяваха, че Meta агресивно ще намали разходите“, обясни Нийл Кемплинг, анализатор в Mirabaud Securities.
Тримесечните капиталови разходи на компанията се равняваха на разходите за цялата минала година на всички компании в S&P 500 с изключение на 16. Зукърбърг заплашва със спиране на Facebook и Instagram в Европа
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Турският регулатор на конкуренцията глоби с над 18 млн. долара Meta Platforms
Facebook ще наеме 10 000 души от ЕС за изграждане на „метавселена“
Хакери източиха данните на 533 млн. души от Facebook