И Австрия не иска България, Румъния и Хърватия в Шенген

Трета държава от Западна Европа се противопостави на приемането на на България, Хърватия и Румъния в Шенгенското пространство. Австрия се обяви против премахването на проверките по границите на трите балкански държави, които са членки на ЕС, съобщи австрийското министерство на вътрешните работи, цитирано от DPA.
„Сега, когато системата на външните граници не работи, не е подходящ момент да се гласуване разширяване“ (на Шенгенското пространство), заяви пред вестник „Курир“ австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер, който е от консервативната Австрийска народна партия.
Изявлението му идва в момент, когато Австрия се сблъсква с увеличен брой пристигащи бежанци, които са преминали през други държави от ЕС по т. нар. Балкански маршрут, за да влязат в страната. По данни на вътрешното министерство от началото на годината до австрийската граница са достигнали над 90 000 души. От тях 75 000 не са били регистрирани преди това в нито една друга държава от ЕС, предава bTV.

Така Австрия става третата страна от ЕС, която се обявява против разширяването на Шенген. Нидерландия беше първата, която прие резолюция срещу приемането на България и Румъния. Депутатите в страната искат да се анализира функционирането на върховенството на закона, намаляването на нивото на корупция и организираната престъпност в двете страни, съобщи от своя страна Romania Journal. Присъединяването на България в Шенген пак се отлага
Швеция пък мотивира решението си с „национален интерес“, като от думите на управляващите стана ясно, че в Стокхолм се притесняват от увеличаването на престъпността заради падането на граничния контрол. Още една държава блокира България за Шенген
Тази седмица еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон предложи трите страни да бъдат включени в европейското безвизово Шенгенско пространство, в което няма гранични проверки. Гласуването е насрочено за 8 декември. Решението трябва да бъде взето с единодушие. Аутсайдери в Европа: ЕС гласува отделно Хърватия от България и Румъния за Шенген
В Шенгенско пространство, което обединява 26 страни, до голяма степен няма гранични проверки и това позволява на хората да пътуват, работят и живеят в друга държава без визи или разрешителни. България, Румъния, Хърватия, Ирландия и Кипър са единствените страни от ЕС, които не са част от Шенгенското пространство, докато държави, които са извън ЕС – Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн, са негови членове.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Вратите на Шенген остават затворени за България
Хърватия изпреварва България за Шенген, както стана за еврозоната

Катар забрани бирата на стадионите дни преди началото на Световното

На стадионите на Световното първенство по футбол в Катар няма да се продава алкохолна бира. Това съобщи Международната футболна федерация (ФИФА) в изявление в петък.
Това решение идва два дни преди старта на турнира на 20 ноември. Това Световно първенство е първото, което ще се проведе в Близкия изток, в консервативна мюсюлманска страна със строг контрол върху алкохола, чиято консумация е забранена на обществени места.
„След дискусии между властите в страната домакин и ФИФА беше взето решение продажбата на алкохолни напитки да се забрани в периметъра на стадионите. Вместо това продажбата на алкохол ще се съсредоточи във фен зоната, други дестинации за запалянковците и лицензирани места“, се казва в изявлението на говорителя на ФИФА. Разкриха колко ще струва и къде ще се продава бирата на Световното по футбол в Катар

Един от главните спонсори на световното първенство е бирата Budweiser, собственост на пивоварния гигант AB InBev. Компанията трябваше да продава бира в периметъра с билети около всеки от 8-те стадиона 3 часа преди и 1 час след всеки мач.
„Организаторите на турнира оценяват разбирането и непрекъснатата подкрепа на AB InBev за съвместния ни ангажимент да се погрижим за всички по време на Световното първенство по футбол“, гласи още съобщението на ФИФА. Абсурдите на Мондиал 2022: 100 евро за бира, спане в пустинята и глоба от 70 000 евро
Малко след съобщаването на новината от Budweiser коментираха в Twitter: „Това е малко неловко.“ Малко по-късно обаче туитът беше изтрит.
Безалкохолна бира обаче ще има на всичките 64 мача на шампионата на планетата.

Според Reuters отмяната идва след продължителни преговори между президента на ФИФА Джани Инфантино, Budweiser и ръководителите на катарския Върховен комитет за доставка и наследство, организиращ Мондиал 2022. Това споделя запознат с преговорите източник, пожелал анонимност. „По-голям брой фенове ще присъстват от целия Близък изток и Южна Азия, където алкохолът не играе така голяма роля в културата“, споделя източникът.
Този въпрос за ролята на алкохола на тазгодишното Световно първенство се обсъжда, откакто Катар спечели правата за домакинство през 2010 г. Макар да не е държава с пълна забрана като съседна Саудитска Арабия, консумацията на алкохол на обществени места е незаконна в Катар. Посетителите не могат да внасят алкохол в Катар, дори от безмитната зона на летището, и не могат да си купят в единствения магазин за алкохол в страната. Алкохол се продава в баровете на някои хотели, където бирата струва 15 долара за половин литър.
Според източника на Reuters от Budweiser все пак ще продават алкохолна бира на главния Фестивал на феновете на ФИФА в центъра на Доха. Там цената ѝ е около 14 долара за половин литър. Алкохол ще се продава и в някои други фен зони, докато в други няма да има.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Европейски регулатори: Не теглете катарските приложения за Световното първенство
Заради Мондиал 2022: Бум на износа на мебели от Турция за Катар
Qatar Airways оряза полетите си, за да освободи място за футболните фенове