Недостиг на кадри: Наемаме работници от Узбекистан, Непал и Киргизстан

200 000 работници не достигат на пазара на труда в България. Това съобщи пред БНР Георги Първанов, който е HR експерт и част от ръководството на Българската асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. 
Заради недостига на хора по думите му е налице внос на кадри. „Посещаваме компании в цялата страна и виждаме все повече узбекистанци, непалци, киргизстанци. Нашият пазар на труда ще бъде много шарен през следващите години, ще има хора от целия свят“, споделя специалистът. Според него това ще бъде и едно от предизвикателствата пред следващия редовен кабинет – да се оптимизира процеса по внос на хора от трети страни, от които бизнесът се нуждае и да се въведе дигитална трудова книжка и да се направи по-гъвкаво законодателство за пазара на труда. Глад за работници: Кои са най-търсените професии у нас?
В момента се внасят работници с по-ниска квалификация, но Първанов очаква със следващата вълна да започнат да пристигат и инженерни специалисти, както и такива за средни експертни позиции, където също има недостиг. „Ще има момент, в който лекари, медицински сестри, а вероятно и учители ще бъдат чужденци“, обяснява той.

Украинските бежанци у нас
Що се отнася до броя на украинците, които работят у нас Първанов споделя, че при над 300 000 минали през страната, не повече от 6000-7000 украинци са намерили трудова реализация у нас.
„Първата причина за това е, че те са основно дами, които не владеят български или английски език. Втората е, че нямат дългосрочни планове да останат в страната и при първа възможност биха се върнали в Украйна. Това е нещо, което притеснява всеки работодател и при равни други условия, те по-скоро назначават български специалисти“, обясни Първанов. Украинските бежанци могат да намалят недостига на работници в ЕС
Вълна от руски бежанци
Според експерта в момента се задава вълна от руски бежанци. „Все повече хора пристигат от Русия и търсят реализация. Важно е каква ще бъде позицията на страната ни спрямо тях. За разлика от украинците, те споделят, че в следващите 2-3 години не планират да се върнат“, коментира той.
По думите на HR експерта страната ни има нужда от тези инженери, от тези ИТ кадри и други, които ще напуснат Русия. Според него, ако конфликтът продължи, се очаква много сериозна вълна към България, тъй като тук има доста голяма руска общност, а много от тях имат и жилища. Голямото бягство: Къде се спасяват руснаците от мобилизацията на Путин?

Бум в търсенето на кадри
„За момента няма индикации за някакви драматични движения и аз не очаквам вълна от фалити или съкращение на персонал“, категоричен е Първанов. По думите му освен обичайните области – ИТ сектора, бум на търсене на кадри има в транспорта и в складовете, в хотелите и ресторантите, в строителството и недвижимите имоти, също така в търговията и селското стопанство. Експертът обаче уточнява, че проучването на Българската конфедерация по заетостта не обхваща медицинската сфера, където недостигът също е много голям. Недостиг на кадри: Кои са най-дефицитните професии у нас?
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: 
България е с най-евтин труд в целия ЕС
Скоро няма да има кой да кара влаковете у нас
Дефицит на кадри: Възрастните работници масово се пенсионират