Бащата на 12-годишния Сашко, който се появи жив и здрав след 9 дни в неизвестност, пусна нова снимка на малкия от болничната стая. На кадъра, който …
Дневни архиви: 24/11/2022
Говорител на БНР стигна дъното след смъртта на 18-годишния му син
Георги Георгиев е роден през 1949-а в Ямбол, завършил готварски техникум и полувисше образование в културния дом в Хасково, някога организационен …
Обсъждат по-строги наказания за шофьори, които сядат зад волана пияни и дрогирани
Експерти и представители на институциите се обявиха за по-засилен контрол по пътищата и по-строги наказания за шофьори, които сядат зад волана след …
Пловдивски гущер познава мачовете от Световното, към момента няма пропуск!
Гущер от пловдивския природонаучен музей е новият оракул на Световното първенство по футбол. До момента влечугото дава безпогрешни прогнози. …
Варна е на пето място по заплати в страната
Варна се нарежда на пето място в страната по размер на средната месечна заплата през третото тримесечие на 2022 г. Това съобщават от Териториално …
10 начина да стимулирате растежа на косата
Розмаринът е един прекрасен стимулант на растежа
Отведоха кмета Мараджиев в Следствието в Пловдив
Кмета на Стамболийски и областен координатор на ГЕРБ в Пловдив Георги Мараджиев преди минути е бил отведен в Следствието, съобщиха за Агенция …
Столичният булевард „Витоша“ е на 39-о място сред най-скъпите улици в света
Булевард „Витоша“ в българската столица София се нарежда на 39-о място сред най-скъпите улици в света. Това показва индекс на консултантската компания Cushman & Wakefield, в който са включени 47 търговски улици. Наемът на търговски площи на главния столичен булевард достига 605 евро на кв. метър на година. Според данните на компанията цените на наемите са намалели с 10% спрямо периода отпреди COVID-19, а спрямо 2021 г. остават непроменени. Бул. „Витоша“ е 51-ата най-скъпа търговска улица в света
Наемите на бул. „Витоша“ са по-високи спрямо търговски улици в Братислава, Манила, Лимасол. Непосредствено преди централния столичен булевард в класацията се нарежда централната търговска улица в Сао Пауло, Бразилия. Магазини напускат моловете, връщат се на главните улици
Наемането на търговски площи на бул. „Витоша“ е по-евтино и спрямо други големи търговски улици в Централна и Източна Европа. Наемите на ул. „Калея Виктория“ в Букурещ например, достигат 640 евро на кв. метър на година и вече са наваксали спада си от предпандемичния период.
Тези на ул. „Чопова“ в Любляна и на главната улица в Загреб „Илица“, също са по-високи от бул. „Витоша“, съответно 698 и 873 евро на кв. метър. Още нагоре се изкачва пешеходната улица „Княз Михаил“ в Белград, където наемите на търговска площ на кв. м. годишно достигат 989 евро, а точно преди нея се нарежда ул. „Истиклял“ в Истанбул със 1175 евро на кв. м на година. Наемите и на двете улици обаче все още не са се върнали до предпандемичните си нива. Те са надолу съответно с 6% и 26%. Сходна е ситуацията и на главната пешеходна улица в Будапеща, където наемите още са с 27% под равнището преди COVID-19 и достигат 1280 евро на кв. м на година, сочат данните на Cushman & Wakefield.
Улица „Македония“ в Скопие е най-достъпното място в Европа за наемане на търговски площи с едва 326 евро на кв. м на година.
„Пето авеню“ в Ню Йорк е най-скъпата улица в света за наем на търговски площи с 21 076 евро на кв. м на година. Изкачването ѝ от 2-о на 1-о място е резултат от устойчивостта ѝ по време на глобалното забавяне (наемите вече са достигнали нивата си отпреди пандемията) и на силата на американския долар, която отслабва местните валути на конкурентни водещи пазари.
Централната улица в Ню Йорк измести дългогодишния лидер в класацията – главната търговска улица в Хонконг, където наемите са с 41% надолу спрямо преди пандемията и достигат 15 134 евро на квадрат на година. В топ 3 попада и „Виа Монтенаполеоне“ в Милано с 14 547 евро на кв. м. „Ню Бонд Стрийт“ в Лондон и „Шанз-Елизе“ в Париж допълват топ 5 на най-скъпите улици в света за наем на търговски площи. В топ 10 влизат и търговски улици в Токио, Цюрих, Сидни, Сеул и Шанхай.
Главната пешеходна улица в Атина „Ерму“ заема 14-о място в класацията с 3200 евро на кв. м. на година, въпреки че наемите още не са се възстановили напълно от периода преди пандемията (-4%). Централната улица в Осло бележи най-голям скок в класацията – от 27-о на 23-о място, а „Нови свят“ във Варшава е най-големият спад – от 32-о на 36-о място. Берлин може да замрази цените на наемите
Ръстът на наемите в глобален мащаб е достигнал 2% спрямо 2021 г., но нивата им все още са с 6% под предпандемичните нива, сочат данните на Cushman & Wakefield. Северна и Южна Америка, благодарение главно на САЩ, са най-устойчивият регион към забавянето при наемите, като те са с 15% над нивата си преди COVID-19.
Азиатско-тихоокеанският регион беше най-засегнат по време на пандемията, като наемите са спаднали средно със 17%, заради затварянето на граници, което засегна първокласни дестинации в региона за чуждестранните туристи.
Сходна е ситуацията и в Европа, където наемите са надолу с 8% спрямо преди COVID-19. Възстановяването беше осуетено през 2022 г., като проблемите в икономиката, породени от войната в Украйна, засегнаха наемите на някои пазари.
Има и положителна тенденция – 1/4 от пазарите в региона, или 13 от 52, включително улици в Рим, Осло, Виена и Милано, вече са се възстановили от забавянето заради COVID-19 и наемите на търговски площи са се върнали или са надминали нивата преди пандемията. Не такава е ситуацията в Лондон, Париж и Мюнхен, където наемите още са под предпандемичните нива. Налагат строг контрол на наемите в Барселона
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Всеки десети магазин в София е празен
Знаете ли коя е най-късата и коя – най-дългата улица в България?
Хапвайте круши за отслабване и здрави кости
Кои са някои от най-важните ползи за здравето от крушите
Ето къде е българският Одрин – буркан с телешко месо е 12 лева, кило домашно краве сирене е 10 лева!
По релсите, през гората, по 260 метра дъски на най-дългия въжен мост. Пътят към Лисиците. Едно село, откъснато от цивилизацията, с едва 15-16 жители, …
Милиони работници не достигат в Германия, до 2035 г. ще липсват до 7 млн.
Особено драматичен е недостигът на инженери, 67% от компаниите търсят кадри
Андреа Банда Банда не може да запомни имената на футболисти, дращи пищови по ръката си преди ефир
Андреа Банда Банда, която в момента е коментатор за БНТ на Световното първенство по футбол, се появява с пищови в ефир. Тъй като Андреа всъщност не …
Чудна снимка! Антония Петрова гони по килограми мъжа си
Някогашната миска Антония Петрова шокира мнозина с вида си като се появи, видимо качила едно десетина и отгоре килограми. Тоца, както я наричат …
Шофьор на джип стана за смях, сътвори голяма дивотия
Шофьор на джип стана за смях в мрежата. Снимка, запечатала конфузната ситуация, в която се е оказал водачът, се появи във Фейсбук групата …
Любчо Георгиевски: Критикувам македонската политика, но и в България всеки втори е експерт по Македония
„Критикувам македонската политика в Македония, но и в България на някои хора им стана бизнес и професия да говорят по македонски въпроси, всеки …
Боби Турбото и жена му изненадаха всички с новия си бизнес
Бившият народен представител Калина Крумова обърна гръб на работата на заплата и завъртя собствен бизнес Преди броени дни съпругата на Боби Турбото …
Шофьорите не знаят къде се намират, течността за чистачки удари 50 лева!
Солено ще ни излезе да поддържаме колата в студа тази зима. Течността за чистачки удари 50 лв., показа проучване на „Телеграф“. Най-скъпите …
Турската „Теклас“ откри нов завод за 20 милиона лева във Враца
Турската компания „Теклас“ откри шестия си завод в България, който се намира във Враца. Инвестицията във фабриката е в размер на над 20 милиона лева, а разкритите работни места са 300, с тенденция да се увеличават през следващите години. Автомобилен гигант ще строи завод във Враца
Президентът Румен Радев, министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, посланикът на Турция в България, Айлин Секизкьок, генералният директор на холдинг „Теклас“ Неби Анъл, кметът на Враца Калин Каменов, както и кметът на Кърджали Хасан Азис участваха в официалната церемония по откриването на новото предприятие.
„Теклас“ е специализирана в производството на ĸayчyĸoви и плacтмacoви издeлия зa нaй-гoлeмитe aвтoмoбилни компании, сред тях и най-новите електрически и хибридни модели. Компанията има общо 6 фабрики у нас – 4 в Кърджали, една в Крумовград и новото съоръжение във Враца. Освен в нашата страна „Теклас“ има заводи в Турция, Сърбия, Китай, САЩ и Мексико, както и логистични центрове и офиси в Европа. Компанията има общо над 7500 служители по света.
По време на събитието бе представено изложение на изделията, които компанията произвежда във Враца, а в обиколка на завода бяха разгледани автоматизираните линии и новоизграденият роботизиран склад.
„Към момента изнасяме 100% от нашата продукция в целия свят, като износът ни за всяка година е на стойност около 500 млн. лв. Инвестициите ни в България са на стойност около 190 млн. лв., като една от най-важните е научно-изследователския център. Това за нас не е един голям актив, а една инвестиция за цяла България“, каза генералният директор на „Теклас – България“ Неби Анъл.
През последните 6 години компанията е получила общо 4 сертификата за инвестиция „клас А“ от Българската агенция за инвестииции за заводите си в Кърджали, Крумовград и Враца. Общият размер на инвестициите по сертифицираните проекти до момента е около 50 млн. лв. Два от сертификатите са именно за завода във Враца. Завод разкрива 500 нови работни места във Враца
Министърът на иновациите Александър Пулев поздрави за стотиците открити нови работни места за жителите на Враца и региона. „Северозападна България има нужда именно от такива инвеститори като вас“, каза той и припомни, че стимулирането на инвестициите в технологични и иновативни производства е приоритет за ръководеното от него ведомство.
„Направената инвестиция е крачка напред за българската икономика. Това ще доведе до модернизацията на страната ни. Компанията увеличава иновативната си дейност и се превърна в ключов играч в автомобилния сектор в света.“, заяви президентът Румен Радев. Той благодари за добрите условия, които фирмата предоставя на служителите си и поздрави община Враца за успешното привличане на инвестицията.
Президентът отбеляза, че изграденият от компанията в Кърджали научно-изследователски център привлича най-добрите инженери в страната и разгръща мащабна развойна и иновационна дейност. „България не само произвежда високотехнологични продукти, а и задава стандартите в производството на подобна продукция“, заяви държавният глава.
„Благодарение на съвместните ни усилия с Министерство на икономиката, Българска агенция за инвестиции и „Теклас – България“, тази инвестиция се случи изключително бързо“, заяви кметът на Враца Калин Каменов, цитиран от zovnews.
Той благодари на компанията за коректното партньорство и предприятието, в което работят хора от 4 общини. „Вярвам в капацитета на региона и се надявам все повече хора от Северозападна България и област Враца да намерят добре платени и качествени работни места и да създават своите семейства във Враца“, заяви Каменов.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Германци инвестират 21,5 млн. лева в завод край Враца
Враца ще има нов голям завод за 42 милиона лева
Харалан Александров: Хората живеят в среда, напомняща бандитските години, докато политиците буйстват и се държат като лузъри
„Хората живеят в среда, напомняща бандитските 90-те години и в обедняване, докато политиците буйстват и се държат като лузъри“, каза в …
Пенсионер от пазарджишко село със силна игра в „Стани богат“
Силна игра в „Стани богат“ прави пенсионерът Анастас Иванов. Освен със сериозните си знания в различни сфери, той впечатли още повече всички с …