Контрабандата била в турски камион, пътуващ за Нидерландия
Дневни архиви: 13/12/2022
Разбиха оранжерия за марихуана в с. Голям Извор
За срок до 24 часа е задържан 42-годишен мъж
Ивет Лалова се нареди в класация за най-горещите спортистки в света
Звездата на българския спринт в последните 20 години Ивет Лалова попадна в класация на най-горещите спортистки в света. В подреждането на …
Заливат пазара с менте играчки преди празниците, могат да отровят децата ви!
Кукли и топки менте тровят децата. Преди празниците онлайн магазините бълват евтини фалшификати на скъпи марки играчки, които обаче крият рискове за …
Левон Хампарцумян: Русия не иска България извън ЕС, иска ни като слабо и клатещо се звено
„Технически все още може да ни се получи влизането в еврозоната, но трябва да си вкараме в ред бюджета догодина, за да не е очевидна инфлацията. …
Надежда Йорданова: Разговор с ГЕРБ има, но те мълчат, когато поставим въпроса за реална реформа в Прокуратурата
„ГЕРБ казва „да“, но когато поставим въпроса за реална реформа в Прокуратурата – на статута и личността на главния прокурор, ГЕРБ …
Румен Радев: България може да развива всякакъв вид туризъм с богатата си история, култура, постижения и красива природа
„България може да развива всякакъв вид туризъм с богатата си история, култура, постижения и красива природа“, това каза по време …
Хазартните компании, които работят в България, готвят големи промени след Нова година
Хазартните компании, които работят в България, са готови от 2023 г. да спрат да съобщават в рекламите си размера на джакпота, на бонусите, както и да …
Полк. Владимир Миленски: Само в Куба и Северна Корея пазят класифицирана информация за оръжията, като у нас
„Само в Куба и Северна Корея пазят класифицирана информация за оръжията, като у нас и това е тъжно“, това каза полк. Владимир Миленски, …
Стефан Янев: Имаме решение как ще процедираме в утрешния ден, ще видите
„Имаме решение как ще процедираме в утрешния ден“, това каза в кулоарите на НС Стефан Янев, лидер на коалиция „Български възход“, …
Интересен казус на кръстовище
Интересна комбинация от пътни знаци и въпрос „Какво би направил ТИ в тази ситуация?“ провокира широка дискусия във фейсбук, видя …
Нидерландия: Говеда и торове са пикови замърсители, ще унищожим 1/3
Страната заплашва и с експроприация на фермерски земи
Министър Христов: Продължаваме да се борим за стабилизиране на пазара на природния газ в Европа
Продължаваме да се борим за стабилизиране на пазара на природния газ в Европа. Необходим е динамичен таван на цената, който да отговаря на световните …
Британски генерал призна за участието на командоси във „високорискови операции под прикритие“ в Украйна
Кралските морски пехотинци са участвали в тайни операции в Украйна, призна за първи път висш генерал, пише The Times. Генерал-лейтенант Робърт …
Бонус от 100 евро през 2023 г. ще получат шофьорите, които организират споделени пътувания във Франция
Във Франция автомобилистите, които редовно качват други пътници по пътя им за работните места, ще получат бонус от 100 евро през 2023 г., обяви днес …
Украйна разширява регулацията на медиите и забранява позитивно отразяване на Русия
Парламентът на Украйна прие във вторник на окончателно четене закона „За медиите“, който забранява положителното отразяване на действията …
Приложението за аватари Lensa и защо съществува риск за личните данни?
През последните седмици милиони хора качиха свои собствени аватари в социалните мрежи, създадени от приложението Lensa, базирано на изкуствен интелект. Програмата съществува от 2018 г., но от съвсем скоро се радва на истинска популярност – в края на ноември, когато в приложението се появи функцията „магически аватари“. След това броят на изтеглянията на Lensa по света скочи драстично: през първите 5 дни на декември приложението беше изтеглено 4 милиона пъти – двойно повече отколкото през ноември, изчисли анализаторската компания Sensor Tower. Lensa оглавява списъка на най-популярните приложения в магазините на Apple App Store и Google Play.
Какво представлява приложението?
Годишен абонамент за Lensa струва 35,99 долара, а пакетите с аватари се продават на допълнителна цена от 3-12 долара. През 5-те дни на декември потребителите са похарчили 8,2 млн. долара за Lensa. Един потребител качва до 10 свои снимки в близък план в приложението. Програмата изгражда модел за машинно обучение въз основа на тях, след което моделът създава изображения в различни стилове на изкуството, от аниме до „приказна принцеса“.
Потребителите се възхищават колко красиви и точни са се оказали техните портрети. Други ядосани споделят изображения с изкривени черти на лицето, а някои дори осакатени портрети, като например с ръце и крака, растящи направо от главите им. Има много оплаквания от чернокожи потребители: базата данни за машинно обучение, използвана от изкуствения интелект, е доминирана от снимки на хора с бяла кожа, така че портретите са изкривени.
Вижте тази публикация в Instagram.
Публикация, споделена от Lensa: Photo Editor by Prisma Labs (@lensa.ai)
Lensa е собственост на Prisma Labs, базирана в Калифорния компания. Фирмата е най-известна със своето приложение Prisma, използващо изкуствен интелект, за да трансформира снимки в рисунки в различни артистични стилове. Неговите създатели – руснаците Андрей Усолцев и Алексей Моисеенков – са работили в Yandex.
Lensa използва модели за безплатна система за машинно обучение, наречена Stable Diffusion. Моделите са обучени на милиарди комбинации от изображения от интернет. Приложението изпраща качени от потребителя снимки в своето облачно хранилище, изпълнява персонализиран модел за всеки потребител и изобразява портрета на потребителя в нови стилове.
Сигурността – под въпрос?
Изкривените изображения далеч не са главният проблем на Lensa. Много хора се притесняват за поверителността на снимките, които качват в приложението. Prisma Labs посочва, че компанията не споделя лични снимки или информация с трети страни. Prisma твърди, че използва само предоставени от потребителя снимки за създаване на аватари и премахва всяка партида от снимки, заедно с модела за машинно обучение, създаден за тези изображения, когато аватарът е завършен. Но правилата за поверителност, с които потребителят трябва да се съгласи, оставят възможност за споделяне на информация с други.
Prisma Labs твърди, че не използва снимки или отделни модели за обучение на системи за разпознаване на лица. Но Усолцев призна, че компанията пази „най-малкото“ данни от потребителски снимки, въпреки че не посочи кои.
Вижте тази публикация в Instagram.
Публикация, споделена от Lensa: Photo Editor by Prisma Labs (@lensa.ai)
Друг проблем с поверителността на данните, за който има риск при използване на Lensa, е на друга равнина. Според експерти по изкуствен интелект гигантската колекция от изображения, наречена LAION, на която изкуственият интелект се учи, е взета от интернет. С други думи, включва изображения на хора, които не са дали съгласието си за използването на техните снимки. Един от артистите дори намери снимки от личния ѝ медицински картон в базата данни. Тя използва безплатния сайт HaveIBeenTrained.com, за да провери дали LAION разполага с нейни снимки, използващи системи за машинно обучение с изкуствен интелект.
Освен това като друг проблем с Lensa се явява потенциалът за сексуална експлоатация и тормоз. Потребителите могат да качват снимки на всеки, не само на своите. Често приложението дава женски голи образи или в пози със сексуални нотки. Това се случва и с изображения на деца, въпреки че според Lensa приложението е само за хора на 13 и повече години. „Моделът Stable Diffusion е обучен върху нефилтрирано интернет съдържание, следователно отразява вкусовете на хората, включени в изображенията, които създават“, гласи секцията Въпроси и отговори на уебсайта на Lensa.
Вижте тази публикация в Instagram.
Публикация, споделена от Lensa: Photo Editor by Prisma Labs (@lensa.ai)
Експлоатация на труда на артистите
Някои дигитални художници са прегърнали изкуствения интелект с готовност. Но когато аватарите на Lensa наводниха социалните мрежи, мнозина призоваха хората да помислят преди да дадат пари в приложението. „Стиловете“ на Lensa се базират на истинското изкуство на реални хора, които не получават компенсация от Prisma за работата си. „Програма, която използва нашето изкуство и генерира концептуално изкуство, пречи на нашата работа“, заяви Джон Лам, художник в компанията за видеоигри Riot Games.
Механизмите на машинното обучение създават шаблони, а не конкретни произведения на изкуството, твърдят създателите на Lensa. Но Лам споделя, че приятелите му са загубили работата си, след като работодателите са използвали техните чертежи, за да обучат модели с изкуствен интелект. Според него художниците вече не били нужни на фирмите. В много случаи LAION използва защитени с авторски права изображения, а Prisma Labs печели от работата на авторите без съгласието им, казва художникът.
След отменен полет: Деца-медалисти от България останаха часове на улицата в Лондон
Български деца от клуб по художествена гимнастика са блокирани в Лондон. Те буквално са останали на улицата, след като полетът им за България бил …
CNN: САЩ финализират плановете за изпращане на „Пейтриът“ в Украйна
САЩ финализират плановете за доставка на системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“ на Украйна. Трансферът може да бъде обявен още тази …
Байдън: САЩ няма да изпращат войска в Украйна
Президентът на САЩ Джо Байдън потвърди позицията си, че САЩ няма да изпращат войски в Украйна, предава Sky News. Oтговаряйки на въпрос на журналист …