ДЗИ и Българска федерация колоездене подписаха ново споразумение за партньорство

Началото на партньорство между Българска федерация колоездене (БФК) и ДЗИ беше поставено през 2020 г. с една висша цел – популяризирането на колоезденето у нас и подобряването на културата и безопасността на колоездачите като участници в движението. По-рано през седмицата главният изпълнителен директор на ДЗИ, Коста Чолаков, и председателят на УС на Българска федерация колоездене (БФК), Драгомир Кузов, подписаха нов договор за партньорство за следващите три години.
„Благодаря на ДЗИ за подкрепата. Щастлив съм, че заедно възвърнахме престижа на надпреварата и през изминалите години успяхме да посрещнем множество състезатели от международна величина. Колоездачната обиколка на България ни послужи и за отличен начин да наложим България като привлекателна дестинация пред всички чуждестранни участници – било то по повод спортните им изяви, или дори като туристическа дестинация, която си струва да бъде посетена“ заяви Драгомир Кузов, председател на УС на Българска федерация колоездене (БФК).
„Партньорството ни с БФК и фактът, че заедно възобновихме колоездачната обиколка на България ни дават увереност, че ще съумеем да катализираме отново желанието на младите хора да прекарват повече време сред природата и да карат колело с приятели. Усилията на ДЗИ са съсредоточени в това и през отиващата си година осигурихме на гражданите и гостите на София 546 нови паркоместа за велосипеди, поставени в охранявани зони на софийските метростанции. Нашето желание е да успеем да наложим колоезденето като алтернативен начин за придвижване, намаляващ вредните емисии в природата.“, добави Коста Чолаков, председател на УС и главен изпълнителен директор на ДЗИ.
В рамките на партньорството между ДЗИ и БФК се предвижда в следващите три години отново да бъде организирано най-значимото колоездачно състезание за професионалисти в България, а именно Колоездачната обиколка на България, както и редица други състезания и спортни мероприятия за любителите на колоезденето в България. 

Главният прокурор Гешев връчи акта за встъпване в длъжност на Борислав Сарафов за втори мандат като директор на НСлС

Главният прокурор на Република България Иван Гешев връчи акт за встъпване в длъжност на Борислав Сарафов за втори мандат като директор на …

ЕЦБ забави вдигането на лихвите, но ще продължи борбата с инфлацията

Европейската централна банка забави темпото на повишаването на лихвените проценти, но подчерта, че предстои значително затягане и обяви планове за източване на пари от финансовата система като част от упоритата борба срещу високата инфлация.
След като беше подведена от внезапното покачване на цените, ЕЦБ повишава лихвите с безпрецедентни темпове. Инфлацията се повиши, откакто икономиките се отвориха отново след пандемията от COVID-19, водена от затруднения в доставките и след това скок на разходите за енергия след нахлуването на Русия в Украйна, пише Reuters.
ЕЦБповиши лихвения процент, който плаща върху банковите депозити с 50 базисни пункта до 2%, отдалечавайки се от продължилата десетилетие на ултра либерална парична политика. ЕЦБ качи основната лихва до най-високото ниво от времето на финансовата криза
Това решение, което се очакваше, отбелязва забавяне на темпото на затягане от увеличенията от 75 базисни пункта на всяка от двете предишни срещи на ЕЦБ, тъй като ценовият натиск изглежда е достигнал своя връх и се задава рецесия. Инфлацията в еврозоната: Ще продължи ли ЕЦБ да повишава лихвите?
Но тъй като увеличенията на ЕЦБ изостават от тези на Федералния резерв и Английската централна банка и новите прогнози, показващи инфлация над целта на ЕЦБ от 2% до 2025 г., президентът на ЕЦБ Кристин Лагард се опита да убеди инвеститорите в своя ангажимент да се бори с по-високите цени. В следващите 3 години: ЕЦБ очаква инфлацията да остане над целта
„Смятаме, че лихвените проценти все пак ще трябва да се повишат значително и със стабилни темпове. Въз основа на информацията, с която разполагаме днес, това предполага ново увеличение от 50 базисни пункта на следващата ни среща и вероятно на тази след това, а вероятно и след това.“, каза Лагард на пресконференция след обявяването на лихвите. ЕЦБ вдигна рекордно лихвите, без да се плаши от рецесия
Но това връщане към даване на конкретни насоки за лихвените проценти озадачи някои наблюдатели от ЕЦБ, защото се сблъска с настояването на банката, че ще взема решения на всяко отделно заседание и в зависимост от данните. ЕЦБ рязко вдигна лихвите, за да се бори с неудържимата инфлация
„Тук има вътрешно противоречие, което никакви думи не могат да разрешат“, каза Франческо Пападия, бивш висш служител на ЕЦБ, който сега е сътрудник в мозъчния тръст Bruegel.
Лагард каза, че инфлацията все още може да бъде по-висока от очакванията на ЕЦБ, цитирайки възможността за по-силен от очаквания ръст на заплатите и за тласък на търсенето от мерките за държавна подкрепа в 19-те страни от еврозоната. ЕЦБ не очаква добри дни за европейската икономика
В изявлението на ЕЦБ се казва, че в момента се очаква всяка рецесия да бъде „сравнително краткотрайна и плитка“, а Лагард отбеляза, че нивата на безработица в еврото са „на дъното“.
„За разлика от САЩ, ние все още не виждаме ясни признаци за намаляване на инфлацията в еврозоната и това може да насърчи Управителния съвет да повиши лихвите по-късно през 2023 г., отколкото Федералният резерв – бичи сигнал за еврото“, казва Матю Райън, ръководител на пазарната стратегия във фирмата за финансови услуги Ebury.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Основната лихва в САЩ скочи до 15-годишен връх, Фед ще продължи да я вдига
Лъч надежда за ЕЦБ? Инфлацията в еврозоната се забави

Bank of England последва примера на Фед и вдигна лихвите с половин процентен пункт

Английската централна банка също повиши лихвите с половин процентен пункт до ниво от 3,5% на последното си заседание за годината в четвъртък, става ясно от съобщение на сайта на ведомството. Това е забавяне в паричното затягане, след като през ноември регулаторът направи най-голямото повишение на лихвите от 1989 г. в размер на 75 базисни пункта (б.п.). След Фед: И Банката на Англия вдигна лихвите до 33-годишен връх
Мнозинството от 9-членната Комисия по паричната политика (6 души) е гласувало за увеличение от 0,50 пр. п., двама са поискали лихвата да остане на същото ниво от 3%, а един е подкрепил още едно увеличение от 75 пункта.
Вчера официалната статистика показа, че инфлацията във Великобритания се е забавила от 41-годишния си връх от 11,1% през октомври, като падна до 10,7% през ноември. Данните дадоха надежда на банкерите, че посоката е правилната. Инфлацията във Великобритания „слезе“ от 41-годишния си връх

„Тъй като паричната политика действа със забавяне, все още не знаем какъв е цялостният ефект от мерките на затягане до момента. След повишението вероятно е логично АЦБ да си даде пауза, докато не стане ясно дали още не съществува сериозен проблем с основната инфлация в Обединеното кралство“, заяви Калъм Пикъринг, икономист в Berenberg Bank, цитиран от Reuters.
От АЦБ посочват, че очакванията са основната потребителска инфлация да продължи да намалява през първото тримесечие на 2023 г., докато по-ранните повишения на енергията и на други стоки отпаднат от годишното сравнение.
Колкото до икономическия растеж, от ведомството на Андрю Бейли прогнозират спад от 0,1% през четвъртото тримесечие на 2022 г., или с 0,2 пр. п. по-малък спад спрямо прогнозите през ноември за 0,3% понижение. От банката посочват, че потреблението на домакинствата остава слабо и повечето показатели на имотния пазар остават слаби. По стъпките на ЕЦБ: Фед и Банката на Англия в нов опит да се справят с инфлацията

„Мнозинството в Комисията смята, че ако икономиката до голяма степен се развие според прогнозите от ноември, може да са нужни последващи лихвени увеличения за устойчиво връщане на инфлацията към целевото равнище. Има несигурност около перспективите. От Комисията все още смятат, че ако перспективите предположат по-устойчив инфлационен натиск, тя ще даде силен отговор, както е необходимо“, посочват от АЦБ.
Решението беше взето ден, след като Федералният резерв също забави до 0,5 пр. п., но предупреди инвеститорите, че предстоят още лихвени повишения през 2023 г. Основната лихва в САЩ скочи до 15-годишен връх, Фед ще продължи да я вдига 
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Храни, горива и битови сметки качиха инфлацията във Великобритания до 40-годишен връх
Банката на Англия вдигна рекордно лихвите, очаква рецесия
Английската централна банка вдигна лихвите заради високата инфлация

България е страната с най-неудовлетворени от живота си граждани в ЕС

Българите са били най-неудовлетворени от живота си сред гражданите на страните членки на ЕС през 2021 г., според данни на европейската статистическа служба Eurostat.
Оценката за удовлетвореността на българските граждани от живота им е 5,7 по скала от 0 до 10, при която 0 е много неудовлетворен, а 10 – много удовлетворен. Това съответно е и най-ниската оценка сред страните членки на ЕС. България е единствената страна с оценка под 6 пункта, която означава, че хората са по-скоро недоволни, отколкото доволни от живота си. Плашеща статистика: Всеки втори българин живее под прага на бедност
На противоположния полюс е Австрия, където удовлетвореността от живота на жителите е оценена с 8, следвана от Финландия със 7,9, Румъния със 7,7 и Нидерландия със 7,6. В Унгария нивото на задоволство от живота също е доста ниско – 6,5, но и то е над 6. 

Като вероятно отражение на последиците от пандемията от COVID-19 върху живота на хората данните на Eurostat сочат, че задоволството от живота в ЕС през 2021 г. леко се е влошило спрямо 2018 г. Средното ниво на удовлетвореност в съюза е спаднало с 0,1 пункта от 7,3 на 7,2. Въпреки това индикаторът остава на висок и над средното ниво през 2013 г. от 7 пункта.
Спрямо 2018 г. 14 страни членки регистрират спад на общото задоволство от живота, като Eurostat откроява няколко тенденции – задоволството намалява в страните членки с по-високи нива на задоволство, а при тези с ниска удовлетвореност от живота тенденцията е обратна. Най-голям спад от 0,8 пункта има в Ирландия, оглавила класацията през 2018 г. Удовлетвореността от живота там е спаднала от 8,1 на 7,3 пункта през 2021 г. Следват Франция и Дания с понижение от 0,5 пункта.
За сметка на това задоволството от живота се вдига в Литва, Хърватия, Гърция и Румъния. У нас също има минимален ръст спрямо 2018 г., когато оценката за удовлетвореността от живота на българите е била 5,4.

Нивото на задоволство от живота на жените е малко по-ниско от това на мъжете – 7,1 и 7,2 пункта. Спрямо 2018 г. нивото на задоволство от живота на мъжете и жените на ниво ЕС се е понижило с по 0,2 пункта.
Данните сочат още две тенденции. Задоволството от живота последователно намалява с напредването на възрастта и се увеличава с нарастването на нивото на образование. Следователно колкото по-високо е образованието на хората, толкова по-доволни са от живота, но колкото повече остаряват, толкова по-неудовлетворени се чувстват. Второто обаче не важи за всички страни членки.
Що се отнася до възрастта задоволството от живота е оценено на 7,5 за най-младото поколение от 16 до 29-годишна възраст, на 7,2 за хората над 29 г. и на 6,9 за над 65-годишните. В тези възрастови групи задоволството от живота също е намаляло спрямо 2018 г., но най-младото поколение е с най-голям спад. В кои страни е най-добре да се пенсионирате?
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: 
Всеки четвърти българин взема под 1000 лева заплата
Близо 1 000 000 работещи българи нямат пари за почивка
Влошават се потребителските нагласи на българите. Какво следва?